Thomas Gravesen bor i Vejle, han fik engang en pub i et af klubbens stadiontårne opkaldt efter sig og han har spillet 62 Superliga-kampe for klubben beliggende i Nørreskoven.
Med andre ord står Vejle Boldklub Thomas Gravesens hjerte ekstra nært.
Derfor har han også fulgt med i de seneste ugers historier fra Nørreskoven. De har alle sammen kredset om en enkelt person Cagdas Senyürek.
Til at starte med en åbenhjertet, venlig og rummelig tysk-tyrkisk forretningsmand, der ville købe Vejle Boldklub. Han sagde og gjorde alle de rigtige ting, og stillede blandt andet op i en fanpodcast, inden han havde givet det endelige håndtryk til Andrei Zolotko og Klaus Eskildsen.
Herfra væltede skeletterne så ud af skabet.
Den ene løgn blev efterfulgt af den anden, indtil Vejle Boldklub fredag i sidste uge oplyste, at man havde droppet at sælge klubben til Cagdas Senyürek. På sidenlinjen fulgte Thomas Gravesen måbende med.
– Der var også den sag i Jammerbugten, men ellers har jeg ikke oplevet noget lignende på den her måde. Det var en situation, hvor man nærmest sagde: "hvad fanden er det her for noget?" Fra start af så det mærkeligt ud med tanke på al den information, der kom ud, inden handlen var gået igennem, siger han til Tipsbladet.
Det første billede af Cagdas Senyürek på Vejle Stadion, inden løgnene begyndte at vælte frem om forretningsmanden (Foto: Privatfoto).
Udenlandske rigmænd er efterhånden ikke noget særsyn længere i dansk fodbold. I FC Midtjylland har det og i FC Nordsjælland kører det på skinner, mens man i Jammerbugten, Esbjerg fB og Næstved nok vil ryste på hånden, hvis udenlandske pengemænd kommer og banker på døren igen.
I Thomas Gravesens verden er flere penge i dansk fodbold dog ikke en ubetinget dårlig ting. Det kræver dog, at intentionerne er rene og de brodne kar, som Cagdas Senyürek, bliver fanget af de danske instanser, før det er for sent.
– Jeg synes jo, at det er positivt, når der kommer en pengemand ind og vil købe en fodboldklub. Jeg synes, det er noget positivt, at der kan komme penge ind i dansk fodbold. Om det er Vejle eller Brøndby eller FC København, så er det noget positivt, der smitter af på resten af ligaen.
– Hvis eksempelvis Vejle Boldklub fik penge ind, så ville de begynde at hente nye spillere, og på den måde vil pengene dryppe videre ned gennem rækkerne. Det kan man jo se på de handler, som er blevet gjort. Det er jo flere penge, som havner i dansk fodbold og niveauet på spillerne, man kan købe, bliver så også bedre.
Kan man som spillertrup undgå at blive påvirket af en sag som den her?
– Jeg tror, at spillerne har været en smule forskånet for det her, da det er foregået i en periode, hvor de ikke har været der. Havde det været midt i sæsonen, hvor der havde været fuld knald på… så skal man spille mod Silkeborg, så Lyngby og så FC København, så tror jeg helt klart, at spillerne ville have været tættere på. Spillerne har selvfølgelig læst aviserne, men man har ikke rigtig fået de der spørgsmål, når man har været til træning og kamp: "hvad var det, det der gik ud på?" og "hvem var ham der?" Jeg tror, det her er med til, at spillerne nok skal vise, at de står sammen.
Har du egentlig et ønske om at Vejle bliver solgt?
– Jeg går ikke med et ønske om, at Vejle bliver solgt. Den periode Vejle har været igennem, når man kigger på det udenfor fodboldbanen, der har Vejle Boldklub været i gode hænder. Klubben har været sund og rask, og det er en fornuftig klub. Det der har manglet for VB, og det er også derfor, at man søger nye investorer, det er, at man har været op og ned. Superliga et år, ned i 1. division. Superliga i år to, ned i 1. division.
– Det tror jeg er årsagen til, at man søger nye investorer for at styrke VB's sportslige afdeling. Den økonomiske del, og den måde klubben bliver drevet på har været fin. Men man håber altid på, og det er også der, jeg står som fan af fodbold, at man kan få endnu mere ind.
– Kan man købe en spillere fra et endnu højere niveau? Man kan jo se, hvad det betyder i eksempelvis Brøndby, hvor de i lang tid har købt ind til bredden, og nu har de så købt en topspiller i Vallys. Det har bare gigantisk betydning, hvilket økonomi, du har. Det er man også fuldstændig afhængig af i VB, så man ikke altid er nødsaget til at sælge en Allan Sousa eller Mucolli.
For nu forbliver tingene dog som før. Andrei Zolotko og Klaus Eskildsen beholder sine aktioner, som man ellers var blevet enige om at sælge til tysk-tyrkeren. Efter planen skulle han have overtaget 91 procent af aktierne i Vejle Boldklub.
Cagdas Senyüreks korte indtog i dansk fodbold vil dog få et efterspil, da Andrei Zolotko har hævdet, at han vil sagsøge tysk-tyrkeren for bagvaskelse og injurier. Hans udtalelser om at købe en anden dansk klub holder som så meget andet heller ikke stik.

TransferLIVE: Færdig i BIF – her er hans nye klub

Kæmpe milliontab

Må acceptere stor lønnedgang

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

FCK-emne præsenteret i ny klub

Er han Viborgs næste cheftræner?

Forstår intet af stor dansk transfer

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Diogo Jota død i trafikulykke

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Aflyser sommerferien

Lover transfers

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Overraskelse? Han forlænger med FCM

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Dansker i stort Premier League-skifte?

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Neestrup forstår undren over FCK-beslutning

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Forhandler om Yussuf Poulsen

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Iberisk derby med få mål

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

OB henter Rasmus Falk i FC København

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Av! Taber stort på dansker

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’