Denne artikel er fra Tipsbladets trykte udgave fredag 29. september 2023.
Da Brøndby IF vandt det danske mesterskab for første gang i 16 år i 2021, var det med flere egenudviklede spillere blandt de bærende kræfter og i truppen. Tre af dem holdt borgmester Kent Magelund et særligt øje på. Han havde nemlig undervist dem i folkeskoleårene.
Magelund har et helt arbejdsliv som lærer bag sig – han gik på pension, da han blev borgmester – og han har blandt andet 23 år på Uddannelsescentret Nygård bag sig. Her underviste han på idrætslinjen, hvor flere af fremtidens førsteholdsspillere i den lokale Superliga-klub var forbi. Blandt andet Andreas Maxsø, Rezan Corlu og Joel Kabongo.
De tre var alle med, da Brøndby vandt DM-guld for to år siden. Maxsø var en af holdets store profiler, Corlu spillede 11 Superliga-kampe, og Kabongo måtte tage til takke med syv bænkpladser.
Derudover har Magelund også haft landsholdsbacken Jens Stryger Larsen og Frederik Holst, der begge for længst havde forladt klubben i 2021, under sine vinger. Kent Magelunds yngste søn gik desuden i klasse med Rezan Corlus storebror, Azad, som også var talentfuld, men aldrig nåede at få debut for Brøndbys førstehold. Til gengæld nåede han 32 kampe for Hvidovre IF.
Borgmesteren viser stolt billeder fra omklædningsrummet, efter Brøndby havde fået overrakt pokalen. Her fik han lov til at være med og altså forevige mindet sammen med blandt andre Maxsø, Corlu og Kabongo.
– Jeg har været glad for, at jeg har kunnet lide fodbold så meget, når jeg så samtidig blev borgmester i en kommune, hvor fodbold betyder meget. Det har været enormt sjovt. Også fordi jeg har haft mange af de unge mennesker. Det har været enormt sjovt efter 16 år [uden et mesterskab]. Jeg var ovre på stadion. Jeg har nogle billeder med, som du kan se. Jeg fik lov at gå helt ind i omklædningsrummet. Det var skidesjovt, som han siger om oplevelsen.
Her to år senere har Kent Magelund kun gode ting at sige om sine tidligere elever.
– Det var fuldstændig, ligesom når de kom i klassen. Venlige, udadvendte og skidesøde drenge. Det må jeg sgu sige. Jeg kan godt forstå, de er nået så langt, for de var også disciplinerede. De var også gode til mange af de ting, vi lavede af triatlon, tennis, svømning, og hvad vi ellers lavede.
I sine mange år på idrætslinjen var Kent Magelund også træner for skolens hold til Ekstra Bladets Skolefodboldturnering, og tre gange omkring årtusindeskiftet nåede holdet finalen, der dengang blev spillet i Parken. To gange vandt Magelund og co. Det var dog uden nogen af de senere professionelle spillere, hvoraf to slet ikke var med på skoleholdet i deres år på skolen.
– Det var sjovt, fordi Maxsø ville ikke være med på skoleholdet. Og for eksempel Jens Stryger, hans far ville slet ikke have, at han var på skoleholdet. Han måtte ikke blive skadet og alt muligt andet. De fleste drenge, især jo længere vi kom, ville sgu gerne ind i Parken, husker Kent Magelund.
Læs hele Tipsbladets dobbeltinterview med Brøndby-borgmester Kent Magelund og Hvidovres borgmester Anders Wolf Andresen i fredagens trykte udgave af bladet.
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
Benhård Brian Riemer-melding
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
Jubler over ny Brøndby-chef
CUSTOM
Brighton – Liverpool
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
MEDIE
Nu dukker første historie op
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
Messi rammer gyldent tal
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
Liverpool vender dobbeltopgøret
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
