Denne artikel er fra Tipsbladets trykte udgave fredag 29. september 2023.
Da Brøndby IF vandt det danske mesterskab for første gang i 16 år i 2021, var det med flere egenudviklede spillere blandt de bærende kræfter og i truppen. Tre af dem holdt borgmester Kent Magelund et særligt øje på. Han havde nemlig undervist dem i folkeskoleårene.
Magelund har et helt arbejdsliv som lærer bag sig – han gik på pension, da han blev borgmester – og han har blandt andet 23 år på Uddannelsescentret Nygård bag sig. Her underviste han på idrætslinjen, hvor flere af fremtidens førsteholdsspillere i den lokale Superliga-klub var forbi. Blandt andet Andreas Maxsø, Rezan Corlu og Joel Kabongo.
De tre var alle med, da Brøndby vandt DM-guld for to år siden. Maxsø var en af holdets store profiler, Corlu spillede 11 Superliga-kampe, og Kabongo måtte tage til takke med syv bænkpladser.
Derudover har Magelund også haft landsholdsbacken Jens Stryger Larsen og Frederik Holst, der begge for længst havde forladt klubben i 2021, under sine vinger. Kent Magelunds yngste søn gik desuden i klasse med Rezan Corlus storebror, Azad, som også var talentfuld, men aldrig nåede at få debut for Brøndbys førstehold. Til gengæld nåede han 32 kampe for Hvidovre IF.
Borgmesteren viser stolt billeder fra omklædningsrummet, efter Brøndby havde fået overrakt pokalen. Her fik han lov til at være med og altså forevige mindet sammen med blandt andre Maxsø, Corlu og Kabongo.
– Jeg har været glad for, at jeg har kunnet lide fodbold så meget, når jeg så samtidig blev borgmester i en kommune, hvor fodbold betyder meget. Det har været enormt sjovt. Også fordi jeg har haft mange af de unge mennesker. Det har været enormt sjovt efter 16 år [uden et mesterskab]. Jeg var ovre på stadion. Jeg har nogle billeder med, som du kan se. Jeg fik lov at gå helt ind i omklædningsrummet. Det var skidesjovt, som han siger om oplevelsen.
Her to år senere har Kent Magelund kun gode ting at sige om sine tidligere elever.
– Det var fuldstændig, ligesom når de kom i klassen. Venlige, udadvendte og skidesøde drenge. Det må jeg sgu sige. Jeg kan godt forstå, de er nået så langt, for de var også disciplinerede. De var også gode til mange af de ting, vi lavede af triatlon, tennis, svømning, og hvad vi ellers lavede.
I sine mange år på idrætslinjen var Kent Magelund også træner for skolens hold til Ekstra Bladets Skolefodboldturnering, og tre gange omkring årtusindeskiftet nåede holdet finalen, der dengang blev spillet i Parken. To gange vandt Magelund og co. Det var dog uden nogen af de senere professionelle spillere, hvoraf to slet ikke var med på skoleholdet i deres år på skolen.
– Det var sjovt, fordi Maxsø ville ikke være med på skoleholdet. Og for eksempel Jens Stryger, hans far ville slet ikke have, at han var på skoleholdet. Han måtte ikke blive skadet og alt muligt andet. De fleste drenge, især jo længere vi kom, ville sgu gerne ind i Parken, husker Kent Magelund.
Læs hele Tipsbladets dobbeltinterview med Brøndby-borgmester Kent Magelund og Hvidovres borgmester Anders Wolf Andresen i fredagens trykte udgave af bladet.
LIVE
LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
AGF snubler i guldkampen
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
Barcelona klager til UEFA
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
OPTAKT
Liverpool – Fulham
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
