Denne artikel er fra Tipsbladets trykte udgave fredag 29. september 2023.
Da Brøndby IF vandt det danske mesterskab for første gang i 16 år i 2021, var det med flere egenudviklede spillere blandt de bærende kræfter og i truppen. Tre af dem holdt borgmester Kent Magelund et særligt øje på. Han havde nemlig undervist dem i folkeskoleårene.
Magelund har et helt arbejdsliv som lærer bag sig – han gik på pension, da han blev borgmester – og han har blandt andet 23 år på Uddannelsescentret Nygård bag sig. Her underviste han på idrætslinjen, hvor flere af fremtidens førsteholdsspillere i den lokale Superliga-klub var forbi. Blandt andet Andreas Maxsø, Rezan Corlu og Joel Kabongo.
De tre var alle med, da Brøndby vandt DM-guld for to år siden. Maxsø var en af holdets store profiler, Corlu spillede 11 Superliga-kampe, og Kabongo måtte tage til takke med syv bænkpladser.
Derudover har Magelund også haft landsholdsbacken Jens Stryger Larsen og Frederik Holst, der begge for længst havde forladt klubben i 2021, under sine vinger. Kent Magelunds yngste søn gik desuden i klasse med Rezan Corlus storebror, Azad, som også var talentfuld, men aldrig nåede at få debut for Brøndbys førstehold. Til gengæld nåede han 32 kampe for Hvidovre IF.
Borgmesteren viser stolt billeder fra omklædningsrummet, efter Brøndby havde fået overrakt pokalen. Her fik han lov til at være med og altså forevige mindet sammen med blandt andre Maxsø, Corlu og Kabongo.
– Jeg har været glad for, at jeg har kunnet lide fodbold så meget, når jeg så samtidig blev borgmester i en kommune, hvor fodbold betyder meget. Det har været enormt sjovt. Også fordi jeg har haft mange af de unge mennesker. Det har været enormt sjovt efter 16 år [uden et mesterskab]. Jeg var ovre på stadion. Jeg har nogle billeder med, som du kan se. Jeg fik lov at gå helt ind i omklædningsrummet. Det var skidesjovt, som han siger om oplevelsen.
Her to år senere har Kent Magelund kun gode ting at sige om sine tidligere elever.
– Det var fuldstændig, ligesom når de kom i klassen. Venlige, udadvendte og skidesøde drenge. Det må jeg sgu sige. Jeg kan godt forstå, de er nået så langt, for de var også disciplinerede. De var også gode til mange af de ting, vi lavede af triatlon, tennis, svømning, og hvad vi ellers lavede.
I sine mange år på idrætslinjen var Kent Magelund også træner for skolens hold til Ekstra Bladets Skolefodboldturnering, og tre gange omkring årtusindeskiftet nåede holdet finalen, der dengang blev spillet i Parken. To gange vandt Magelund og co. Det var dog uden nogen af de senere professionelle spillere, hvoraf to slet ikke var med på skoleholdet i deres år på skolen.
– Det var sjovt, fordi Maxsø ville ikke være med på skoleholdet. Og for eksempel Jens Stryger, hans far ville slet ikke have, at han var på skoleholdet. Han måtte ikke blive skadet og alt muligt andet. De fleste drenge, især jo længere vi kom, ville sgu gerne ind i Parken, husker Kent Magelund.
Læs hele Tipsbladets dobbeltinterview med Brøndby-borgmester Kent Magelund og Hvidovres borgmester Anders Wolf Andresen i fredagens trykte udgave af bladet.
LIVE
LIVE: Riemer skamroser Nørgaard
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Stor profil glad for Brøndby
Ser I med, Brøndby?
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
– Det er et møghold!
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
Sendt hjem fra FC København-træning
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
Her begynder næste sæson i Superligaen
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Brøndby får stor bøde
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
