Fredag blev det offentliggjort, at Mohammed Elyounoussi af Superligaens trænere blev kåret som Efterårets Profil hos Tipsbladet.
Nordmanden har haft et glimrende efterår for løverne, men alligevel var Superliga-ekspert David Boysen overrasket over, at titlen ikke var tilfaldet en af Elyounoussis landsmænd.
– Jeg er næsten enig i det. Den første spiller, der lige faldt mig ind, var også Mohammed Elyounoussi, men efter at have tænkt lidt over det, kom jeg i tanke om en spiller, der fortjener det endnu mere. Og det er Simen Nordli. Randers ligger helt oppe i toppen, og han er aktuel ligatopscorer, samtidig med at han også er langt fremme på assistslisten. Alt det kombineret med, at han også er en holdspiller, der knokler defensivt, så synes jeg, at han fortjener den.
– Det er ikke for at tage noget fra Mohammed Elyounoussi. Han har også gjort det rigtig godt, hvilket man kan se, når han har fået titlen, men Simen Nordli fortjener det endnu mere. Man kan næsten ikke præstere bedre, end han har gjort, synes jeg.
– Jeg er en lille smule overrasket over, at man ikke har set mere på, hvad Nordli har præsteret for et mindre hold. Det er dybt imponerende. Jeg ville selv vælge Simen Nordli, fordi hans tal og statistikker er ekstreme for en klub, der ikke var spået at ligge helt deroppe. Jeg kunne også godt forestille mig, at han snart er fortid i Superligaen, så jeg synes, at vi skulle hylde ham, imens han er her.
– Han har overrasket. Dette niveau er der ingen, der havde forventet, heller ikke i Randers, tror jeg. Han kan godt efterfølgende føle sig snydt over, at det ikke var ham, der endte med at blive Efterårets Profil.
David Boysen bidrog også med sit bud på, hvordan hans top fem ville se ud, hvis han havde været træner i Superligaen.
- Simen Nordli
- Mohammed Elyounoussi
- Tonni Adamsen
- Elias Ólafsson
- Mathias Kvistgaarden
Her finder David Boysen, noget overraskende, plads til FC Midtjyllands målmand, der ikke har modtaget en eneste stemme blandt de siddende Superliga-trænere. Men ifølge den tidligere offensivspiller er der en god grund til, at han er kommet med blandt de fem bedste i efteråret.
– Jeg synes, at FC Midtjyllands forsvar er pivringe, men han har formået at holde dem inde i mange kampe, også i Europa. Deres forsvar er skræmmende dårligt.
– Han har også haft nogle udsving, men har samtidig bidraget med mange kæmperedninger, som der ikke er andre målmænd i ligaen, der kunne hive op af hatten. Han står foran en bagkæde, der er udfordret, så det er derfor, han er med.
I løbet af de kommende uger kårer Tipsbladet, traditionen tro, Det Gyldne Bur, hvor den bedste målmand i dansk fodbold bliver fundet af sine kollegaer.
LIVE
LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Supercomputer spår FCM-nedtur
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
DAGENS SPILFORSLAG