Boysen: Han burde være Efterårets Profil

David Boysen giver sit bud på, hvem han mener burde være Efterårets Profil.



Fredag blev det offentliggjort, at Mohammed Elyounoussi af Superligaens trænere blev kåret som Efterårets Profil hos Tipsbladet.

Nordmanden har haft et glimrende efterår for løverne, men alligevel var Superliga-ekspert David Boysen overrasket over, at titlen ikke var tilfaldet en af Elyounoussis landsmænd.

– Jeg er næsten enig i det. Den første spiller, der lige faldt mig ind, var også Mohammed Elyounoussi, men efter at have tænkt lidt over det, kom jeg i tanke om en spiller, der fortjener det endnu mere. Og det er Simen Nordli. Randers ligger helt oppe i toppen, og han er aktuel ligatopscorer, samtidig med at han også er langt fremme på assistslisten. Alt det kombineret med, at han også er en holdspiller, der knokler defensivt, så synes jeg, at han fortjener den.

– Det er ikke for at tage noget fra Mohammed Elyounoussi. Han har også gjort det rigtig godt, hvilket man kan se, når han har fået titlen, men Simen Nordli fortjener det endnu mere. Man kan næsten ikke præstere bedre, end han har gjort, synes jeg.

– Jeg er en lille smule overrasket over, at man ikke har set mere på, hvad Nordli har præsteret for et mindre hold. Det er dybt imponerende. Jeg ville selv vælge Simen Nordli, fordi hans tal og statistikker er ekstreme for en klub, der ikke var spået at ligge helt deroppe. Jeg kunne også godt forestille mig, at han snart er fortid i Superligaen, så jeg synes, at vi skulle hylde ham, imens han er her.

– Han har overrasket. Dette niveau er der ingen, der havde forventet, heller ikke i Randers, tror jeg. Han kan godt efterfølgende føle sig snydt over, at det ikke var ham, der endte med at blive Efterårets Profil.

David Boysen bidrog også med sit bud på, hvordan hans top fem ville se ud, hvis han havde været træner i Superligaen.

  1. Simen Nordli
  2. Mohammed Elyounoussi
  3. Tonni Adamsen
  4. Elias Ólafsson
  5. Mathias Kvistgaarden

Her finder David Boysen, noget overraskende, plads til FC Midtjyllands målmand, der ikke har modtaget en eneste stemme blandt de siddende Superliga-trænere. Men ifølge den tidligere offensivspiller er der en god grund til, at han er kommet med blandt de fem bedste i efteråret.

– Jeg synes, at FC Midtjyllands forsvar er pivringe, men han har formået at holde dem inde i mange kampe, også i Europa. Deres forsvar er skræmmende dårligt.

– Han har også haft nogle udsving, men har samtidig bidraget med mange kæmperedninger, som der ikke er andre målmænd i ligaen, der kunne hive op af hatten. Han står foran en bagkæde, der er udfordret, så det er derfor, han er med.

I løbet af de kommende uger kårer Tipsbladet, traditionen tro, Det Gyldne Bur, hvor den bedste målmand i dansk fodbold bliver fundet af sine kollegaer.







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forhandler om Albert Grønbæk

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Derfor kommer han IKKE til FC København

Messi-statue fjernes

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

De kan være færdige i Brøndby

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Her lander Superliga-kampprogrammet

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!