Boysen: Han burde være Efterårets Profil

David Boysen giver sit bud på, hvem han mener burde være Efterårets Profil.



Fredag blev det offentliggjort, at Mohammed Elyounoussi af Superligaens trænere blev kåret som Efterårets Profil hos Tipsbladet.

Nordmanden har haft et glimrende efterår for løverne, men alligevel var Superliga-ekspert David Boysen overrasket over, at titlen ikke var tilfaldet en af Elyounoussis landsmænd.

– Jeg er næsten enig i det. Den første spiller, der lige faldt mig ind, var også Mohammed Elyounoussi, men efter at have tænkt lidt over det, kom jeg i tanke om en spiller, der fortjener det endnu mere. Og det er Simen Nordli. Randers ligger helt oppe i toppen, og han er aktuel ligatopscorer, samtidig med at han også er langt fremme på assistslisten. Alt det kombineret med, at han også er en holdspiller, der knokler defensivt, så synes jeg, at han fortjener den.

– Det er ikke for at tage noget fra Mohammed Elyounoussi. Han har også gjort det rigtig godt, hvilket man kan se, når han har fået titlen, men Simen Nordli fortjener det endnu mere. Man kan næsten ikke præstere bedre, end han har gjort, synes jeg.

– Jeg er en lille smule overrasket over, at man ikke har set mere på, hvad Nordli har præsteret for et mindre hold. Det er dybt imponerende. Jeg ville selv vælge Simen Nordli, fordi hans tal og statistikker er ekstreme for en klub, der ikke var spået at ligge helt deroppe. Jeg kunne også godt forestille mig, at han snart er fortid i Superligaen, så jeg synes, at vi skulle hylde ham, imens han er her.

– Han har overrasket. Dette niveau er der ingen, der havde forventet, heller ikke i Randers, tror jeg. Han kan godt efterfølgende føle sig snydt over, at det ikke var ham, der endte med at blive Efterårets Profil.

David Boysen bidrog også med sit bud på, hvordan hans top fem ville se ud, hvis han havde været træner i Superligaen.

  1. Simen Nordli
  2. Mohammed Elyounoussi
  3. Tonni Adamsen
  4. Elias Ólafsson
  5. Mathias Kvistgaarden

Her finder David Boysen, noget overraskende, plads til FC Midtjyllands målmand, der ikke har modtaget en eneste stemme blandt de siddende Superliga-trænere. Men ifølge den tidligere offensivspiller er der en god grund til, at han er kommet med blandt de fem bedste i efteråret.

– Jeg synes, at FC Midtjyllands forsvar er pivringe, men han har formået at holde dem inde i mange kampe, også i Europa. Deres forsvar er skræmmende dårligt.

– Han har også haft nogle udsving, men har samtidig bidraget med mange kæmperedninger, som der ikke er andre målmænd i ligaen, der kunne hive op af hatten. Han står foran en bagkæde, der er udfordret, så det er derfor, han er med.

I løbet af de kommende uger kårer Tipsbladet, traditionen tro, Det Gyldne Bur, hvor den bedste målmand i dansk fodbold bliver fundet af sine kollegaer.





VM-LIVE: Sender tak til ‘den danske spion’




LIVE

TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

AGF køber ham

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Irak – Norge

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Jeg er dybt chokeret og forundret

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Brøndby melder duo færdig og teaser

Roser Superliga-klub: Godt set! 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spanien – Kap Verde

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Japan overrasker mod Holland

Jagter tidligere FCK-stjerne

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter