Boysen: Han burde være Efterårets Profil

David Boysen giver sit bud på, hvem han mener burde være Efterårets Profil.



Fredag blev det offentliggjort, at Mohammed Elyounoussi af Superligaens trænere blev kåret som Efterårets Profil hos Tipsbladet.

Nordmanden har haft et glimrende efterår for løverne, men alligevel var Superliga-ekspert David Boysen overrasket over, at titlen ikke var tilfaldet en af Elyounoussis landsmænd.

– Jeg er næsten enig i det. Den første spiller, der lige faldt mig ind, var også Mohammed Elyounoussi, men efter at have tænkt lidt over det, kom jeg i tanke om en spiller, der fortjener det endnu mere. Og det er Simen Nordli. Randers ligger helt oppe i toppen, og han er aktuel ligatopscorer, samtidig med at han også er langt fremme på assistslisten. Alt det kombineret med, at han også er en holdspiller, der knokler defensivt, så synes jeg, at han fortjener den.

– Det er ikke for at tage noget fra Mohammed Elyounoussi. Han har også gjort det rigtig godt, hvilket man kan se, når han har fået titlen, men Simen Nordli fortjener det endnu mere. Man kan næsten ikke præstere bedre, end han har gjort, synes jeg.

– Jeg er en lille smule overrasket over, at man ikke har set mere på, hvad Nordli har præsteret for et mindre hold. Det er dybt imponerende. Jeg ville selv vælge Simen Nordli, fordi hans tal og statistikker er ekstreme for en klub, der ikke var spået at ligge helt deroppe. Jeg kunne også godt forestille mig, at han snart er fortid i Superligaen, så jeg synes, at vi skulle hylde ham, imens han er her.

– Han har overrasket. Dette niveau er der ingen, der havde forventet, heller ikke i Randers, tror jeg. Han kan godt efterfølgende føle sig snydt over, at det ikke var ham, der endte med at blive Efterårets Profil.

David Boysen bidrog også med sit bud på, hvordan hans top fem ville se ud, hvis han havde været træner i Superligaen.

  1. Simen Nordli
  2. Mohammed Elyounoussi
  3. Tonni Adamsen
  4. Elias Ólafsson
  5. Mathias Kvistgaarden

Her finder David Boysen, noget overraskende, plads til FC Midtjyllands målmand, der ikke har modtaget en eneste stemme blandt de siddende Superliga-trænere. Men ifølge den tidligere offensivspiller er der en god grund til, at han er kommet med blandt de fem bedste i efteråret.

– Jeg synes, at FC Midtjyllands forsvar er pivringe, men han har formået at holde dem inde i mange kampe, også i Europa. Deres forsvar er skræmmende dårligt.

– Han har også haft nogle udsving, men har samtidig bidraget med mange kæmperedninger, som der ikke er andre målmænd i ligaen, der kunne hive op af hatten. Han står foran en bagkæde, der er udfordret, så det er derfor, han er med.

I løbet af de kommende uger kårer Tipsbladet, traditionen tro, Det Gyldne Bur, hvor den bedste målmand i dansk fodbold bliver fundet af sine kollegaer.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Argentina – Kap Verde



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

FC København i forhandlinger med svensk klub

Medie: De lurer på FCM-profil

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Colombia – Ghana

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Afsløring: Kolding køber stor profil

Her er prisen på Aral Simsir

Laudrup stopper på TV 2

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Paraguay – Frankrig

Åbner for sommertransfer