Copa America er blevet flyttet fra Colombia og Argentina til Brasilien, men det huer ikke de brasilianske spillere.
Det slår de fast i en pressemeddelelse efter en 2-0-sejr på udebane over Paraguay i VM-kvalifikationen natten til onsdag dansk tid.
Det Sydamerikanske Fodboldforbund, Conmebol, overdrog værtskabet til Brasilien blot 13 dage før, turneringen starter, og på trods af stor kritik fra sundhedsfaglige eksperter.
– Af forskellige årsager, det kunne være humanitære og professionelle, er vi ikke tilfreds med den måde, som Conmebol har håndteret Copa America.
– Alle facts får os til at tro, at processen har været mangelfuld, skriver de brasilianske spillere i den kollektive besked.
Samtidigt slår spillerne dog fast, at de ikke kommer til at boykotte Copa America.
– Vi er imod afviklingen af Copa America, men vi siger aldrig nej til at spille for Brasilien, lyder det fra truppen.
Tirsdag meddelte den brasilianske højesteret desuden, at den torsdag vil tage stilling til to forespørgsler, der vil forhindre afviklingen af det sydamerikanske mesterskaber.
Copa America bliver efter planen afviklet uden tilskuere, men ifølge brasilianske medier presser Conmebol på for at få folk på lægterne til minimum finalen.
Turneringen, der sparkes i gang 13. juni og slutter 10. juli, skulle oprindeligt være afviklet i sommeren 2020, men blev udskudt et år på grund af corona.
Så sent som 20. maj blev Colombia frataget sin værtsrolle som værter på grund af dødelige regeringsprotester i landet, inden det samme skete for Argentina kort efter på grund af den argentinske coronasituation.
Stjernen Neymar og midtbanespilleren Lucas Paqueta scorede målene i den brasilianske 2-0-sejr over Paraguay.
Den bringer holdet op på seks sejre i seks kampe i VM-kvalifikationen, hvilket gør Brasilien til suverænt tophold i kvalifikationsgruppen foran Argentina.
Brasilien har 18 point, mens Argentina har 12 point, efter holdet tirsdag smed en 2-0-føring og spillede 2-2 på udebane mod Colombia.
Brasilien åbner søndag Copa America med en kamp mod Venezuela.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
AGF køber dansk profil
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
MEDIE
