Brasilien-trup med hård kritik af fodboldforbund

De brasilianske spillere er utilfredse med det sydamerikanske forbund, men vil ikke boykotte Copa America.



Copa America er blevet flyttet fra Colombia og Argentina til Brasilien, men det huer ikke de brasilianske spillere.

Det slår de fast i en pressemeddelelse efter en 2-0-sejr på udebane over Paraguay i VM-kvalifikationen natten til onsdag dansk tid.

Det Sydamerikanske Fodboldforbund, Conmebol, overdrog værtskabet til Brasilien blot 13 dage før, turneringen starter, og på trods af stor kritik fra sundhedsfaglige eksperter.

– Af forskellige årsager, det kunne være humanitære og professionelle, er vi ikke tilfreds med den måde, som Conmebol har håndteret Copa America.

– Alle facts får os til at tro, at processen har været mangelfuld, skriver de brasilianske spillere i den kollektive besked.

Samtidigt slår spillerne dog fast, at de ikke kommer til at boykotte Copa America.

– Vi er imod afviklingen af Copa America, men vi siger aldrig nej til at spille for Brasilien, lyder det fra truppen.

Tirsdag meddelte den brasilianske højesteret desuden, at den torsdag vil tage stilling til to forespørgsler, der vil forhindre afviklingen af det sydamerikanske mesterskaber.

Copa America bliver efter planen afviklet uden tilskuere, men ifølge brasilianske medier presser Conmebol på for at få folk på lægterne til minimum finalen.

Turneringen, der sparkes i gang 13. juni og slutter 10. juli, skulle oprindeligt være afviklet i sommeren 2020, men blev udskudt et år på grund af corona.

Så sent som 20. maj blev Colombia frataget sin værtsrolle som værter på grund af dødelige regeringsprotester i landet, inden det samme skete for Argentina kort efter på grund af den argentinske coronasituation.

Stjernen Neymar og midtbanespilleren Lucas Paqueta scorede målene i den brasilianske 2-0-sejr over Paraguay.

Den bringer holdet op på seks sejre i seks kampe i VM-kvalifikationen, hvilket gør Brasilien til suverænt tophold i kvalifikationsgruppen foran Argentina.

Brasilien har 18 point, mens Argentina har 12 point, efter holdet tirsdag smed en 2-0-føring og spillede 2-2 på udebane mod Colombia.

Brasilien åbner søndag Copa America med en kamp mod Venezuela.

/ritzau/





‘Brøndby med kæmpebud på polsk midtstopper’


‘Sur over Brøndby-transfer’

Medie med dyster Dorgu-melding

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Legende med chokmelding

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

– De lignede lort!

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Bekræfter FC København-historie

Dansk målsluger færdig

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner