Brasilien-trup med hård kritik af fodboldforbund

De brasilianske spillere er utilfredse med det sydamerikanske forbund, men vil ikke boykotte Copa America.



Copa America er blevet flyttet fra Colombia og Argentina til Brasilien, men det huer ikke de brasilianske spillere.

Det slår de fast i en pressemeddelelse efter en 2-0-sejr på udebane over Paraguay i VM-kvalifikationen natten til onsdag dansk tid.

Det Sydamerikanske Fodboldforbund, Conmebol, overdrog værtskabet til Brasilien blot 13 dage før, turneringen starter, og på trods af stor kritik fra sundhedsfaglige eksperter.

– Af forskellige årsager, det kunne være humanitære og professionelle, er vi ikke tilfreds med den måde, som Conmebol har håndteret Copa America.

– Alle facts får os til at tro, at processen har været mangelfuld, skriver de brasilianske spillere i den kollektive besked.

Samtidigt slår spillerne dog fast, at de ikke kommer til at boykotte Copa America.

– Vi er imod afviklingen af Copa America, men vi siger aldrig nej til at spille for Brasilien, lyder det fra truppen.

Tirsdag meddelte den brasilianske højesteret desuden, at den torsdag vil tage stilling til to forespørgsler, der vil forhindre afviklingen af det sydamerikanske mesterskaber.

Copa America bliver efter planen afviklet uden tilskuere, men ifølge brasilianske medier presser Conmebol på for at få folk på lægterne til minimum finalen.

Turneringen, der sparkes i gang 13. juni og slutter 10. juli, skulle oprindeligt være afviklet i sommeren 2020, men blev udskudt et år på grund af corona.

Så sent som 20. maj blev Colombia frataget sin værtsrolle som værter på grund af dødelige regeringsprotester i landet, inden det samme skete for Argentina kort efter på grund af den argentinske coronasituation.

Stjernen Neymar og midtbanespilleren Lucas Paqueta scorede målene i den brasilianske 2-0-sejr over Paraguay.

Den bringer holdet op på seks sejre i seks kampe i VM-kvalifikationen, hvilket gør Brasilien til suverænt tophold i kvalifikationsgruppen foran Argentina.

Brasilien har 18 point, mens Argentina har 12 point, efter holdet tirsdag smed en 2-0-føring og spillede 2-2 på udebane mod Colombia.

Brasilien åbner søndag Copa America med en kamp mod Venezuela.

/ritzau/



– Du bliver fyret i morgen tidlig!

Froholdt afslører svær tid i FCK

En helt genial transfer, CV – køb ham nu!

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

‘Det kan afgøre mesterskabet’

FCK og FCM i bowlen: Her er pokalsemifinalerne

Christian Eriksen hyldes: Skaber magiske øjeblikke

Real Madrid enig med Bayern München-stjerne

FCK-flop flopper igen – transfer meldes død

En vanvittig optur – forlæng kontrakten omgående!

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Anders Dreyer hylder dansk toptræner

Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!

Chok i NFL

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

CV afslører transferplaner: ‘Får travlt’

Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud

Bekræfter afskedskamp – dansker på vej væk

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

John Arne Riise hylder kæmpe Superliga-transfer

Sergio Ramos i chokskifte?

Pogacar ‘vil ikke ringe til Vingegaard’

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Vildt skifte i Superligaen?

Dansk landsholdsspiller skal skifte klub

Zorniger joker med ekspert om stor Brøndby-triumf

Mainz tog point mod Bayern München

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Fanget på tv – stjerne dybt utilfreds med Frank?

– Jeg brænder indvendigt

Tager klar afstand fra ‘farlige’ scener i Parken

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Miraklet i Aarhus fortsætter – AGF kører OB over

Få mandagsmål i Glasgow

Nyt tophold i Serie A

Katastrofe for Frank – Spurs får smæk af bundhold

Fantastisk sæson – Salech sætter alle til vægs

AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli

Vild optur for Jens Berthel Askou 

Vanvittigt efterår: ‘Det er til et 12-tal’

Arsenal-manager forlanger forbedring efter ny sejr

Snupper niende pris som årets danske spiller

‘Selvfølgelig går vi efter det hele. Det skal vi’

Flot gestus – Neestrup fremhæver to øjeblikke

Slot har intet problem med Salah

Målfattigt mellem Bees og Whites