Brasilien-trup med hård kritik af fodboldforbund

De brasilianske spillere er utilfredse med det sydamerikanske forbund, men vil ikke boykotte Copa America.



Copa America er blevet flyttet fra Colombia og Argentina til Brasilien, men det huer ikke de brasilianske spillere.

Det slår de fast i en pressemeddelelse efter en 2-0-sejr på udebane over Paraguay i VM-kvalifikationen natten til onsdag dansk tid.

Det Sydamerikanske Fodboldforbund, Conmebol, overdrog værtskabet til Brasilien blot 13 dage før, turneringen starter, og på trods af stor kritik fra sundhedsfaglige eksperter.

– Af forskellige årsager, det kunne være humanitære og professionelle, er vi ikke tilfreds med den måde, som Conmebol har håndteret Copa America.

– Alle facts får os til at tro, at processen har været mangelfuld, skriver de brasilianske spillere i den kollektive besked.

Samtidigt slår spillerne dog fast, at de ikke kommer til at boykotte Copa America.

– Vi er imod afviklingen af Copa America, men vi siger aldrig nej til at spille for Brasilien, lyder det fra truppen.

Tirsdag meddelte den brasilianske højesteret desuden, at den torsdag vil tage stilling til to forespørgsler, der vil forhindre afviklingen af det sydamerikanske mesterskaber.

Copa America bliver efter planen afviklet uden tilskuere, men ifølge brasilianske medier presser Conmebol på for at få folk på lægterne til minimum finalen.

Turneringen, der sparkes i gang 13. juni og slutter 10. juli, skulle oprindeligt være afviklet i sommeren 2020, men blev udskudt et år på grund af corona.

Så sent som 20. maj blev Colombia frataget sin værtsrolle som værter på grund af dødelige regeringsprotester i landet, inden det samme skete for Argentina kort efter på grund af den argentinske coronasituation.

Stjernen Neymar og midtbanespilleren Lucas Paqueta scorede målene i den brasilianske 2-0-sejr over Paraguay.

Den bringer holdet op på seks sejre i seks kampe i VM-kvalifikationen, hvilket gør Brasilien til suverænt tophold i kvalifikationsgruppen foran Argentina.

Brasilien har 18 point, mens Argentina har 12 point, efter holdet tirsdag smed en 2-0-føring og spillede 2-2 på udebane mod Colombia.

Brasilien åbner søndag Copa America med en kamp mod Venezuela.

/ritzau/





Don Ø blander sig i Jacob Neestrup-debat


Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Er han Superligaens bedste træner?

Rasmus Højlund-episode vækker opsigt

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’

‘Jeg tror ikke, at nogen er så dumme at fyre mig’

Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet

Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’

Ekspert revser FCK: ‘Skal stor udskiftning til’

Hjem til FCK? – Jeg ved, der er en klausul

Var i gang med at planlægge sine fridage

Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.

Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet

Kæmpe succes for FC Midtjylland-flop

Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen

Cooper jubler over ‘forrygende’ Brøndby-stortalent

Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet

Fyret efter forfærdelig stime

Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’

Brian Riemer tvunget til ændring

Frank mødt af massive buh-råb

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan

Froholdt i stor hovedrolle

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Overlegent! Steve Cooper må elske ham

Holger Rune deler nyt: Har fået grønt lys

AGF-styrmand er ude resten af 2025

– Det er jeg mest bekymret for

Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver

Superliga-klub: Forhandlingerne er strandet

– Det er en katastrofe!

Har stor klausul på FC Midtjylland-profil

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

– Det gør bare så ondt

Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale

Hylder Brøndby-profil: ‘Han var det åbenlyse valg’

Iffe Lundberg skifter til israelsk storklub

Allsvenskan sætter nye tilskuerrekord

Giver status på Wahid Faghir

Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’

Fælder hård dom over Højlund efter ny nedtur

Verdens ældste drukner i helseby

Opsigtsvækkende: Fik at vide, at jeg kunne smutte

Brøndby gør topkampen helt åben

Krisen kradser for Bo Henriksen

– Billedet kan blive forringet

Officielt: Wolfsburg fyrer cheftræneren

AGF lider sjældent nederlag