Magne Hoseth fyret i Lyngby efter 50 dage

Magne Hoseth er færdig som cheftræner i Lyngby.



En gigantisk bombe er fredag sprunget i Superligaen. Magne Hoseth er nemlig færdig som cheftræner i Lyngby Boldklub.

Cheftræneren kom til i januar, men stopper nu efter blot 50 dage. Det meddeler klubben selv. 

"Beslutningen bunder primært i manglende opbakning til træneren fra hverken den øvrige trænerstab eller fra spillertruppen. Uden den har det været nærmest umuligt for klubbens direktion og ejere at gøre andet end at reagere nu – velvidende at denne kedelige rekord udefra kan ses som drastisk og alt for hurtig," skriver Lyngby.

Andreas Byder, direktør i klubben, udtaler: til klubbens hjemmeside:

– Vi er frygtelig kede af situationen. Det er udelukkende os, der kan kritiseres, og vi vil gøre alt for at hjælpe Magne og familien videre. Det er os, der har trukket Magne ud af et godt job, fået hans familie til Danmark, og det må således også være os, der tager skraldet. Vi har intet at bebrejde Magne for, og vi håber, at det er åbenlyst for enhver, at det intet har med de to første kampe at gøre.

– Vi har meget tidligt i forløbet fået indikationer omkring manglende tydelighed og involvering. Det har vi talt om, involveret folk i, ansat eksperter til samt bearbejdet dagligt i en klassisk Lyngby-tro på, at det kommer med tiden. Staben omkring cheftræneren har været frustrerede og kede af det. Det samme gælder nu spillerne, og i denne uge er det blevet klart for os, at det er opstået en opgivenhed og manglende tro på fremtiden, som gør, at vi nu reagerer – trods et helt forfærdeligt dilemma.

– Du har medarbejdere uden tro på fremtiden den ene side, og en fantastisk sympatisk mand med kun 50 dage i stolen på den anden side. Det er ikke en sjov beslutning på nogen måde, og vi kan kun håbe, at fodbold-Danmark ikke slagter os, men forstår den meget anspændte situation, vi har stået i.

Magne Hoseth nåede to kampe i spidsen for Lyngby – begge blev tabt. 





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

– Det var en af de værste dage

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Køber snart Brøndby-angriber

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Peter Schmeichel lander stort job

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Afsløring: Færdig i Silkeborg

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Manchester City – Brentford

Premier League-klub går all-in

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Liverpool – Chelsea

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’