Nørgaard-oplæg i Brentford-sejr: Tættere på toppen

Christian Nørgaard blev noteret for en assist i Brentfords sejr på 2-0 over Southampton onsdag aften.



Brentford er inde i en svingende periode i Premier League, men onsdag kom der tre tiltrængte point på kontoen.

Med danskerne Christian Nørgaard og Mathias Jensen i maskinrummet på midtbanen fra start hentede London-holdet en sejr på 2-0 ude over Southampton.

Angriberen Ivan Toney bragte Brentford foran med sit mål efter en halv time. Et mål, som Christian Nørgaard havde en stor andel i. Til allersidst lukkede og slukkede Yoane Wissa på en friløber.

Sejren rykker Brentford op på ottendepladsen med 41 point. Brighton, som selv vandt 1-0 over Joachim Andersens Crystal Palace samtidig, er en tak over med 42 point.

Kigger man længere op i tabellen, er der også grund til optimisme for Brentford-træner Thomas Frank. Newcastle på femtepladsen er blot tre point væk, men har også spillet en kamp færre.

Southampton er omvendt i problemer. For nylig blev Nathan Jones fyret som træner efter blot tre måneder i jobbet, og selv om holdet siden har hentet et par sejre, er Southampton stadig sidst i ligaen med to point op til nedrykningsstregen.

Nørgaard fik som den eneste dansker hele kampen på Brentfords hold. Efter 31 minutter spillede han en nøglerolle, da han snittede et hjørnespark videre med hovedet.

Inde på stregen kom Toney drønende og brugte sin gode fysik til at holde sin direkte modstander væk og prikke bolden i nettet.

Scoren forblev sådan på måltavlen indtil syvende minut af tillægstiden i anden halvleg. Her kom Yoane Wissa alene igennem og lukkede ballet.

Mikkel Damsgaard fik de sidste ti minutter på banen for gæsterne, mens Mathias "Zanka" Jørgensen så hele kampen fra Brentfords bænk.

Højrebacken Mads Roerslev er for tiden ude med en skade.

/ritzau/





Afviser monsterbud på Simsir




LIVE

VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

PL-træner blev fyret over E-mail



LIVE

TransferLIVE: Betaler 375 millioner for VM-spiller

Tullberg teaser for transfer

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Steve Cooper med stor beslutning

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Portugal – Kroatien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur

Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

De køber ham for 740 mio.

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

De tager ikke med FC København på træningslejr

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Spanien – Østrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schweiz – Algeriet

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub