Brentford er inde i en svingende periode i Premier League, men onsdag kom der tre tiltrængte point på kontoen.
Med danskerne Christian Nørgaard og Mathias Jensen i maskinrummet på midtbanen fra start hentede London-holdet en sejr på 2-0 ude over Southampton.
Angriberen Ivan Toney bragte Brentford foran med sit mål efter en halv time. Et mål, som Christian Nørgaard havde en stor andel i. Til allersidst lukkede og slukkede Yoane Wissa på en friløber.
Sejren rykker Brentford op på ottendepladsen med 41 point. Brighton, som selv vandt 1-0 over Joachim Andersens Crystal Palace samtidig, er en tak over med 42 point.
Kigger man længere op i tabellen, er der også grund til optimisme for Brentford-træner Thomas Frank. Newcastle på femtepladsen er blot tre point væk, men har også spillet en kamp færre.
Southampton er omvendt i problemer. For nylig blev Nathan Jones fyret som træner efter blot tre måneder i jobbet, og selv om holdet siden har hentet et par sejre, er Southampton stadig sidst i ligaen med to point op til nedrykningsstregen.
Nørgaard fik som den eneste dansker hele kampen på Brentfords hold. Efter 31 minutter spillede han en nøglerolle, da han snittede et hjørnespark videre med hovedet.
Inde på stregen kom Toney drønende og brugte sin gode fysik til at holde sin direkte modstander væk og prikke bolden i nettet.
Scoren forblev sådan på måltavlen indtil syvende minut af tillægstiden i anden halvleg. Her kom Yoane Wissa alene igennem og lukkede ballet.
Mikkel Damsgaard fik de sidste ti minutter på banen for gæsterne, mens Mathias "Zanka" Jørgensen så hele kampen fra Brentfords bænk.
Højrebacken Mads Roerslev er for tiden ude med en skade.
/ritzau/
Kæmpekøb retur til FC København?
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TOPNYHED