Brexit besværliggør danske spilleres Premier League-drømme

Regelændringer betyder, at klubberne i de bedste fodboldrækker i England ikke må hente spillere under 18 år.



Da Storbritannien endeligt forlod EU ved årsskiftet, fik det også betydning for de engelske klubbers transfermuligheder.

Brexit betyder nemlig, at klubberne i Englands to bedste fodboldrækker ikke længere må hente spillere, hvis ikke spillerne indfrir kravene i et nyt pointbaseret system.

Michael Stensgaard, der er spilleragent og partner i rådgivningsfirmaet People in sport, forudser, at det nye pointsystem fremover kommer til at besværliggøre danskeres chance for at spille i de bedste engelske rækker.

– En spiller som Phillip Billing, der skiftede fra Esbjerg til engelske Huddersfield i 2013, kunne for eksempel ikke have gennemført samme skifte i dag, da de nye regler ville forhindre det, siger Stensgaard.

Det er nemlig afgørende, hvorvidt vedkommende har spillet europæiske kampe og landskampe, og det har de færreste spillere i dansk fodbold.

Læs også:Avis: Belgiere vil snyde FC København for Jacob Bruun Larsen

Hvis ikke Frederik Alves var blevet solgt fra Silkeborg til West Ham før nytår, så ville heller ikke han have været berettiget til en arbejdstilladelse i England.

– De ville i dag skulle forbi en større liga eller herrelandsholdet, hvis det skulle kunne lade sig gøre.

Michael Stensgaard er dog ikke i tvivl om, at de bedste danske spillere fortsat vil få direkte adgang til de største engelske klubber.

– De skal jo nok komme til de større ligaer alligevel, hvor de nemmere kan få samlet de nødvendige point sammen.

– Det er de unge talenter, som pointsystemet vil have konsekvenser for, da de vil have sværere ved at få adgang til de hold og den spilletid, som har afgørende betydning i systemet, vurderer han.

Læs også:Video: Vildt Pogba-langskud sender United tilbage på førstepladsen

De nye regler bestemmer desuden, at englænderne ikke må hente udenlandske spillere, der ikke er fyldt 18 år endnu.

Reglen er en del af et forsøg på at fremme Englands egen talentmasse.

Michael Stensgaard har trods de nye regler i England fortsat store ambitioner på de unge spilleres vegne.

– Det er klart, at man skal ændre noget i sin strategi for sine klienter, men der er jo heldigvis andre markeder, hvor spillerne kan komme hen.

/ritzau/

Læs også:Fornem slutspurt sender City på førstepladsen
Læs også:Har haft interesse fra Premier League: Nu skal OB’er til Italien
Læs også:Onsdagens rygtebørs: PSG vil snuppe City-spiller for næsen af Barcelona




LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

José Mourinho vil have dansk stjerne

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Sats på disse ni spillere, FCK!

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: De er færdige i Randers

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Felix Beijmo er færdig i AGF

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

AGF jagter hollandsk talent

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 

Tiden er ved at rinde ud



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Lyon forhandler med dansk profil

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken