Da Storbritannien endeligt forlod EU ved årsskiftet, fik det også betydning for de engelske klubbers transfermuligheder.
Brexit betyder nemlig, at klubberne i Englands to bedste fodboldrækker ikke længere må hente spillere, hvis ikke spillerne indfrir kravene i et nyt pointbaseret system.
Michael Stensgaard, der er spilleragent og partner i rådgivningsfirmaet People in sport, forudser, at det nye pointsystem fremover kommer til at besværliggøre danskeres chance for at spille i de bedste engelske rækker.
– En spiller som Phillip Billing, der skiftede fra Esbjerg til engelske Huddersfield i 2013, kunne for eksempel ikke have gennemført samme skifte i dag, da de nye regler ville forhindre det, siger Stensgaard.
Det er nemlig afgørende, hvorvidt vedkommende har spillet europæiske kampe og landskampe, og det har de færreste spillere i dansk fodbold.
Læs også:Avis: Belgiere vil snyde FC København for Jacob Bruun Larsen
Hvis ikke Frederik Alves var blevet solgt fra Silkeborg til West Ham før nytår, så ville heller ikke han have været berettiget til en arbejdstilladelse i England.
– De ville i dag skulle forbi en større liga eller herrelandsholdet, hvis det skulle kunne lade sig gøre.
Michael Stensgaard er dog ikke i tvivl om, at de bedste danske spillere fortsat vil få direkte adgang til de største engelske klubber.
– De skal jo nok komme til de større ligaer alligevel, hvor de nemmere kan få samlet de nødvendige point sammen.
– Det er de unge talenter, som pointsystemet vil have konsekvenser for, da de vil have sværere ved at få adgang til de hold og den spilletid, som har afgørende betydning i systemet, vurderer han.
Læs også:Video: Vildt Pogba-langskud sender United tilbage på førstepladsen
De nye regler bestemmer desuden, at englænderne ikke må hente udenlandske spillere, der ikke er fyldt 18 år endnu.
Reglen er en del af et forsøg på at fremme Englands egen talentmasse.
Michael Stensgaard har trods de nye regler i England fortsat store ambitioner på de unge spilleres vegne.
– Det er klart, at man skal ændre noget i sin strategi for sine klienter, men der er jo heldigvis andre markeder, hvor spillerne kan komme hen.
/ritzau/
Læs også:Fornem slutspurt sender City på førstepladsen
Læs også:Har haft interesse fra Premier League: Nu skal OB’er til Italien
Læs også:Onsdagens rygtebørs: PSG vil snuppe City-spiller for næsen af Barcelona
LIVE
TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
MEDIE
Overraskende skifte lurer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT
