Priske håber på boost efter Feyenoords CL-sejr

Brian Priske satser på, at 3-2-sejren i Girona giver selvtillid og forplanter sig i flere positive resultater.



Den danske fodboldtræner Brian Priske har fået en træg start som cheftræner for den hollandske storklub Feyenoord, men nu håber danskeren, at der er bedre tider på vej.

Onsdag aften vandt hans mandskab 3-2 ude over spanske Girona i en hæsblæsende Champions League-kamp, hvor hans mandskab var bagud, fremtvang to selvmål, mens begge hold brændte straffespark, inden Feyenoord-spillerne til sidst kunne juble.

– Vi viste vores stærke mentalitet. Jeg så mine spillere kæmpe med det rigtige mindset i anden halvleg, da de skulle forsvare vores mål ved at hjælpe og løfte hinanden. Når man ikke har haft resultaterne med sig i en periode, så har man brug for en oplevelse som den her.

– Jeg håber, at en aften som denne giver mine spillere selvtillid. Vi måtte slide i anden halvleg, men vi blev ikke domineret af Girona. Jeg har efterlyst det rette mindset i lang tid, og jeg kunne se det her til aften. Når vi tør at være modige, så spiller vi virkelig god fodbold, siger Priske på et pressemøde efter sejren.

Hans mandskab åbnede turneringen med et 0-4-nederlag hjemme til Leverkusen i første spillerunde.

Hjemme i den hollandske Æresdivision er holdet ubesejret efter seks spillerunder, men det harmonerer ikke med selvforståelsen i Rotterdam-klubben, at fire af opgørene blot er endt uafgjort, så Feyenoord ligger nummer seks.

Den danske cheftræner bemærker også efter sejren i Girona, at det er længe siden, Feyenoords fans har kunnet fejre tre point på fremmed græs i Europas bedste klubturnering.

– Jeg er meget glad, ligesom resten af omklædningsrummet er det. Det er altid rart at vinde, især i Champions League. Jeg er glad på klubbens vegne, for det er første gang i 22 år, at vi vinder en udekamp i Champions League, siger Brian Priske.

Feyenoord kom bagud i det 19. minut, men ved pausen førte Priskes mandskab 2-1 og havde endda brændt et straffespark. Efter pausen brændte Girona et straffespark, men udlignede senere til 2-2 alligevel.

Til sidst vandt Feyenoord 3-2 på et selvmål af Ladislav Krejci, som Priske trænede i Sparta Prag i sidste sæson.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper

‘Det former ens karakter’

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Laver aftale med Frederik Birk

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Brøndby IF – FC Midtjylland

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

‘Han snakker ikke om andet!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Bayern slår rekord i ny storsejr



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

– Han ender i Premier League

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Tottenham under stregen

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Randers FC – FC København

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Flere ændringer kan være på vej i FC København



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Silkeborg IF – OB

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Sønderjyske – Viborg FF

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Arsenal snublede i guldkampen

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Real Madrid med gave til Barcelona

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Mål i Milano