Priske håber på boost efter Feyenoords CL-sejr

Brian Priske satser på, at 3-2-sejren i Girona giver selvtillid og forplanter sig i flere positive resultater.



Den danske fodboldtræner Brian Priske har fået en træg start som cheftræner for den hollandske storklub Feyenoord, men nu håber danskeren, at der er bedre tider på vej.

Onsdag aften vandt hans mandskab 3-2 ude over spanske Girona i en hæsblæsende Champions League-kamp, hvor hans mandskab var bagud, fremtvang to selvmål, mens begge hold brændte straffespark, inden Feyenoord-spillerne til sidst kunne juble.

– Vi viste vores stærke mentalitet. Jeg så mine spillere kæmpe med det rigtige mindset i anden halvleg, da de skulle forsvare vores mål ved at hjælpe og løfte hinanden. Når man ikke har haft resultaterne med sig i en periode, så har man brug for en oplevelse som den her.

– Jeg håber, at en aften som denne giver mine spillere selvtillid. Vi måtte slide i anden halvleg, men vi blev ikke domineret af Girona. Jeg har efterlyst det rette mindset i lang tid, og jeg kunne se det her til aften. Når vi tør at være modige, så spiller vi virkelig god fodbold, siger Priske på et pressemøde efter sejren.

Hans mandskab åbnede turneringen med et 0-4-nederlag hjemme til Leverkusen i første spillerunde.

Hjemme i den hollandske Æresdivision er holdet ubesejret efter seks spillerunder, men det harmonerer ikke med selvforståelsen i Rotterdam-klubben, at fire af opgørene blot er endt uafgjort, så Feyenoord ligger nummer seks.

Den danske cheftræner bemærker også efter sejren i Girona, at det er længe siden, Feyenoords fans har kunnet fejre tre point på fremmed græs i Europas bedste klubturnering.

– Jeg er meget glad, ligesom resten af omklædningsrummet er det. Det er altid rart at vinde, især i Champions League. Jeg er glad på klubbens vegne, for det er første gang i 22 år, at vi vinder en udekamp i Champions League, siger Brian Priske.

Feyenoord kom bagud i det 19. minut, men ved pausen førte Priskes mandskab 2-1 og havde endda brændt et straffespark. Efter pausen brændte Girona et straffespark, men udlignede senere til 2-2 alligevel.

Til sidst vandt Feyenoord 3-2 på et selvmål af Ladislav Krejci, som Priske trænede i Sparta Prag i sidste sæson.

/ritzau/





LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Giver to spillere livstidskarantæne

AGF tager pis på FC Midtjylland

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

FC København skriver kontrakt med juvel

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Brian Riemer giver klar besked

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

23 røde kort i vanvidskamp



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Kæmpe kærlighedserklæring

– Han har måske været lagt lidt på is

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Mileta Rajovic i stor optur

De danske kvinder tager førstepladsen

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Real Madrid – Manchester City

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

I chok: Har aldrig set lignende

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Alpha retter hård kritik



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Newcastle – Barcelona

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Vil have ham væk fra FC København

Paris Saint-Germain – Chelsea

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

Froholdt på tavlen i storkamp

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Han er Eriksen og co’s nye træner

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

DBU: Ham peger vi på

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’