Priske håber på boost efter Feyenoords CL-sejr

Brian Priske satser på, at 3-2-sejren i Girona giver selvtillid og forplanter sig i flere positive resultater.



Den danske fodboldtræner Brian Priske har fået en træg start som cheftræner for den hollandske storklub Feyenoord, men nu håber danskeren, at der er bedre tider på vej.

Onsdag aften vandt hans mandskab 3-2 ude over spanske Girona i en hæsblæsende Champions League-kamp, hvor hans mandskab var bagud, fremtvang to selvmål, mens begge hold brændte straffespark, inden Feyenoord-spillerne til sidst kunne juble.

– Vi viste vores stærke mentalitet. Jeg så mine spillere kæmpe med det rigtige mindset i anden halvleg, da de skulle forsvare vores mål ved at hjælpe og løfte hinanden. Når man ikke har haft resultaterne med sig i en periode, så har man brug for en oplevelse som den her.

– Jeg håber, at en aften som denne giver mine spillere selvtillid. Vi måtte slide i anden halvleg, men vi blev ikke domineret af Girona. Jeg har efterlyst det rette mindset i lang tid, og jeg kunne se det her til aften. Når vi tør at være modige, så spiller vi virkelig god fodbold, siger Priske på et pressemøde efter sejren.

Hans mandskab åbnede turneringen med et 0-4-nederlag hjemme til Leverkusen i første spillerunde.

Hjemme i den hollandske Æresdivision er holdet ubesejret efter seks spillerunder, men det harmonerer ikke med selvforståelsen i Rotterdam-klubben, at fire af opgørene blot er endt uafgjort, så Feyenoord ligger nummer seks.

Den danske cheftræner bemærker også efter sejren i Girona, at det er længe siden, Feyenoords fans har kunnet fejre tre point på fremmed græs i Europas bedste klubturnering.

– Jeg er meget glad, ligesom resten af omklædningsrummet er det. Det er altid rart at vinde, især i Champions League. Jeg er glad på klubbens vegne, for det er første gang i 22 år, at vi vinder en udekamp i Champions League, siger Brian Priske.

Feyenoord kom bagud i det 19. minut, men ved pausen førte Priskes mandskab 2-1 og havde endda brændt et straffespark. Efter pausen brændte Girona et straffespark, men udlignede senere til 2-2 alligevel.

Til sidst vandt Feyenoord 3-2 på et selvmål af Ladislav Krejci, som Priske trænede i Sparta Prag i sidste sæson.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Bombe på vej i Real Madrid?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Kæmpekøb retur til FC København?

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Kalder tronskifte i Danmark

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Arsenal skal til Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Er det Dolbergs vilde millionløn?

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’