På tirsdag udtager Brian Riemer landsholdstruppen til VM-playoffkampen mod Nordmakedonien, og det bliver med sikkerhed en noget anderledes trup end normalt.
Kasper Schmeichel har meldt afbud til kampen, ligesom en række forsvarsspillere ikke er i spil grundet skader.
Derfor kan der komme nye ansigter i spil – ikke mindst fra superligaen. I et interview med TV 2 Play fortæller Brian Riemer, at han således skal se nærmere på tre Superliga-spillere i denne weekend.
– Jeg har flere opgaver denne weekend, men jeg har blandt andet Midtjylland mod Nordsjælland (søndag), hvor der jo er tre B’er i spil. Så jeg skal selvfølgelig over og se den kamp, og gøre mig de sidste erfaringer.
– Så jeg vil sige, at der er stadig åbninger, og der er også brikker, der ikke er lagt færdige. Puslespillet ser godt ud. Vi har brikkerne liggende steder, hvor vi kan se sammenhængen, men der er stadig positioner, hvor nogle af de ting, der skal ske i weekenden, kan have en lille betydning for, om det bliver den ene eller den anden.
– Der er nogen steder, hvor tingene er 49-51 i den enes favør. De steder kan det være det sidste aftryk, der kan tippe det den sidste vej. Så jeg kan kun opfordre til, at de går ud og giver den gas her i weekenden og håber, at vinden blæser deres vej, siger Brian Riemer til TV 2 Play.
Det bliver ikke udpenslet, hvem de tre B’er er, men Brian Riemer har tidligere nævnt midtbanespiller Philip Billing, forsvarsspiller Mads Bech Sørensen og venstre back Victor Bak som værende muligheder til landsholdet. Og med de mange forsvarsafbud er de to sidstnævnte måske meget aktuelle.
FC Midtjylland og FC Nordsjælland spiller søndag eftermiddag.
LIVE
TransferLIVE: Dansk sensation tæt på skifte
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
LIVE
Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
Klar besked om AGF
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
Her er FCK’s næste modstander i Europa