Brøndbys Gregers Arndal-Lauritzen kan se frem til mere spilletid i foråret, for den talentfulde venstre back er blevet udlejet til HB Køge.
Udlejningen kommer, efter Arndal-Lauritzen har forlænget sin aftale med Brøndby frem til sommeren 2019.
– Gregers er en meget talentfuld, ung venstreback, der i sommer tog springet op i seniortruppen. Her har vi kunnet se ham an i den daglige træning, men vi vil gerne teste ham af på kampniveau. Så samtidig med at vi nu forlænger aftalen med Gregers frem til sommeren 2019, sender vi ham til HB Køge på en seks måneders lejeaftale, så han kan udvikle sig og få erfaring og kilometer i benene, siger sportsdirektør Troels Bech til klubbens hjemmeside.
Den 19-årige back siger selv således:
– Jeg er selvfølgelig meget stolt og glad for at forlænge min kontrakt med Brøndby IF. Det er, hvad jeg har knoklet for meget længe. Samtidig er jeg glad for at få muligheden for at spille regelmæssig seniorfodbold i HB Køge og udvikle mig, så jeg kan komme mere moden tilbage og være klar til at spille for Brøndby.
Gregers Arndal-Lauritzen er som sagt i HB Køge resten af indeværende sæson – han har en enkelt førsteholdskamp for Brøndby, da han spillede alle 90 minutter i pokalsejren over Ledøje-Smørum tidligere i efteråret.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
NYHEDER
FCK kørte Silkeborg over
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
NYHEDER
