Brøndbys Gregers Arndal-Lauritzen kan se frem til mere spilletid i foråret, for den talentfulde venstre back er blevet udlejet til HB Køge.
Udlejningen kommer, efter Arndal-Lauritzen har forlænget sin aftale med Brøndby frem til sommeren 2019.
– Gregers er en meget talentfuld, ung venstreback, der i sommer tog springet op i seniortruppen. Her har vi kunnet se ham an i den daglige træning, men vi vil gerne teste ham af på kampniveau. Så samtidig med at vi nu forlænger aftalen med Gregers frem til sommeren 2019, sender vi ham til HB Køge på en seks måneders lejeaftale, så han kan udvikle sig og få erfaring og kilometer i benene, siger sportsdirektør Troels Bech til klubbens hjemmeside.
Den 19-årige back siger selv således:
– Jeg er selvfølgelig meget stolt og glad for at forlænge min kontrakt med Brøndby IF. Det er, hvad jeg har knoklet for meget længe. Samtidig er jeg glad for at få muligheden for at spille regelmæssig seniorfodbold i HB Køge og udvikle mig, så jeg kan komme mere moden tilbage og være klar til at spille for Brøndby.
Gregers Arndal-Lauritzen er som sagt i HB Køge resten af indeværende sæson – han har en enkelt førsteholdskamp for Brøndby, da han spillede alle 90 minutter i pokalsejren over Ledøje-Smørum tidligere i efteråret.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Oddset styrtdykker
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – OB
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Bayern München laver vildt comeback
TIPSBLADET SPECIAL
