Brøndbys Gregers Arndal-Lauritzen kan se frem til mere spilletid i foråret, for den talentfulde venstre back er blevet udlejet til HB Køge.
Udlejningen kommer, efter Arndal-Lauritzen har forlænget sin aftale med Brøndby frem til sommeren 2019.
– Gregers er en meget talentfuld, ung venstreback, der i sommer tog springet op i seniortruppen. Her har vi kunnet se ham an i den daglige træning, men vi vil gerne teste ham af på kampniveau. Så samtidig med at vi nu forlænger aftalen med Gregers frem til sommeren 2019, sender vi ham til HB Køge på en seks måneders lejeaftale, så han kan udvikle sig og få erfaring og kilometer i benene, siger sportsdirektør Troels Bech til klubbens hjemmeside.
Den 19-årige back siger selv således:
– Jeg er selvfølgelig meget stolt og glad for at forlænge min kontrakt med Brøndby IF. Det er, hvad jeg har knoklet for meget længe. Samtidig er jeg glad for at få muligheden for at spille regelmæssig seniorfodbold i HB Køge og udvikle mig, så jeg kan komme mere moden tilbage og være klar til at spille for Brøndby.
Gregers Arndal-Lauritzen er som sagt i HB Køge resten af indeværende sæson – han har en enkelt førsteholdskamp for Brøndby, da han spillede alle 90 minutter i pokalsejren over Ledøje-Smørum tidligere i efteråret.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
LIVE
Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer
Sporting ringede – Helenius tog i biografen
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
NYHEDER
Infantino dropper udskældt FIFA-plan
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
NYHEDER
