Brøndby bekræfter afsked: De har efterladt et varigt indtryk på mig

Christian Engell, der har mentalitetsudvikler i Brøndby IF, har forladt klubben. Han skal angiveligt arbejde for FC København i stedet.



Brøndby IF er blevet tvunget til en udskiftning i staben omkring førsteholdet. Christian Engell, der arbejdede som såkaldt mentalitetsudvikler, har valgt at stoppe i klubben, bekræfter den selv.

Engell havde siden 2014 været tilknyttet Superliga-truppen og rådgivet talenterne i Brøndby. Den tid er han glad for.

– Det har været et kæmpe privilegie at være tilknyttet Brøndby IF, og jeg er utrolig taknemmelig for den tillid, jeg har fået fra stab og spillere igennem årene. De har alle efterladt et varigt indtryk på mig, og jeg vil gerne takke alle i klubben, siger han ifølge brondby.com.

Læs også:Har sagt op i Brøndby – og skifter til FCK

Klubben oplyser ikke, hvorfor Christian Engell stopper, eller hvad han skal lave nu. Et godt bud er dog, at han skal arbejde for FC København. Ekstra Bladet skrev allerede onsdag eftermiddag, at Engell havde sagt op i Brøndby for at begynde nyt job i FCK.

Der kender han i forvejen den midlertidige sportslige leder, William Kvist. De to arbejdede nemlig sammen i det meste af Kvists karriere, og den tidligere landsholdsspiller fortalte åbent om sit samarbejde med Engell.

Læs også:Brøndby-flop vil skabe en stor trænerkarriere i Tyskland

Relationen til Kvist er dog ikke den eneste forbindelse mellem Christian Engell og FC København. Han er i forvejen ansat som performance coach for e-sportsorganisationen North, som Parken Sport & Entertainment er medejer af.

Brøndby IF bruger Engells exit som anledning til at overveje, hvordan staben omkring holdet skal udformes.

– Vi har i dag (onsdag, red.) sagt farvel til Christian Engell, da han har valgt at stoppe. Vi vil gerne takke Christian for hans bidrag igennem årene. Vi bruger nu denne afsked som en god mulighed til at genbesøge rollen, så vi kan udvikle vores sportslige set-up, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen.

Læs også:Langer ud efter FCK-ledelsen: Med dette setup er dominansen i fare
Læs også:Superliga powerranking: Dårligste forsvarsspil siden 90’erne
Læs også:Medie: Brøndby jagter 29-årig målmand




Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Spår rekordtransfer i dette vindue

Brøndby med transferscoop?

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kryptisk transfermelding

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Superliga-klub tæt på FCK’er

FC København-farvel rykker nærmere

Elfenbenskysten – Norge

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’