Brøndby bekræfter afsked: De har efterladt et varigt indtryk på mig

Christian Engell, der har mentalitetsudvikler i Brøndby IF, har forladt klubben. Han skal angiveligt arbejde for FC København i stedet.



Brøndby IF er blevet tvunget til en udskiftning i staben omkring førsteholdet. Christian Engell, der arbejdede som såkaldt mentalitetsudvikler, har valgt at stoppe i klubben, bekræfter den selv.

Engell havde siden 2014 været tilknyttet Superliga-truppen og rådgivet talenterne i Brøndby. Den tid er han glad for.

– Det har været et kæmpe privilegie at være tilknyttet Brøndby IF, og jeg er utrolig taknemmelig for den tillid, jeg har fået fra stab og spillere igennem årene. De har alle efterladt et varigt indtryk på mig, og jeg vil gerne takke alle i klubben, siger han ifølge brondby.com.

Læs også:Har sagt op i Brøndby – og skifter til FCK

Klubben oplyser ikke, hvorfor Christian Engell stopper, eller hvad han skal lave nu. Et godt bud er dog, at han skal arbejde for FC København. Ekstra Bladet skrev allerede onsdag eftermiddag, at Engell havde sagt op i Brøndby for at begynde nyt job i FCK.

Der kender han i forvejen den midlertidige sportslige leder, William Kvist. De to arbejdede nemlig sammen i det meste af Kvists karriere, og den tidligere landsholdsspiller fortalte åbent om sit samarbejde med Engell.

Læs også:Brøndby-flop vil skabe en stor trænerkarriere i Tyskland

Relationen til Kvist er dog ikke den eneste forbindelse mellem Christian Engell og FC København. Han er i forvejen ansat som performance coach for e-sportsorganisationen North, som Parken Sport & Entertainment er medejer af.

Brøndby IF bruger Engells exit som anledning til at overveje, hvordan staben omkring holdet skal udformes.

– Vi har i dag (onsdag, red.) sagt farvel til Christian Engell, da han har valgt at stoppe. Vi vil gerne takke Christian for hans bidrag igennem årene. Vi bruger nu denne afsked som en god mulighed til at genbesøge rollen, så vi kan udvikle vores sportslige set-up, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen.

Læs også:Langer ud efter FCK-ledelsen: Med dette setup er dominansen i fare
Læs også:Superliga powerranking: Dårligste forsvarsspil siden 90’erne
Læs også:Medie: Brøndby jagter 29-årig målmand






LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

‘Det er et angreb på FCK’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Her er prisen på Aral Simsir

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

– Schwartau-handel giver ingen mening

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Australien – Egypten

Laudrup stopper på TV 2

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig