Brøndby-boss blæst bagover: En frygtløs ung mand!

Jesper Sørensen storroser både Mileta Rajovic og Clement Bischoff efter søndagens sejr.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Hvis der er et hold, Jesper Sørensen har haft godt fat i som Brøndby-træner, så er det velsagtens FC Midtjylland.

Seks kampe, fem sejre og kun et nederlag er det blevet til.

Den seneste sejr kom søndag aften, hvor Jesper Sørensens mandskab vandt 2-0 på Brøndby Stadion og sikrede tre tiltrængte point mod de forsvarende mestre. Og hvad er det så, der gør FC Midtjylland til sådan en favoritmodstander?

– Det ved jeg virkelig ikke. Det er paradoksalt, når man tænker på, at vi har ligget og kæmpet i hele min tid, siger Jesper Sørensen efter kampen til den fremmødte presse og tilføjer:

– Først kæmpede vi om at komme i top seks, hvor vi træk det længste strå, og sidste år var det i mesterskabskampen. Hvorfor det lige har været så godt et tag for os, det ved jeg ikke.

Om ikke andet glæder Brøndby-bossen sig over præstationen.

– Vi får bevist over for os selv, at vi godt kan slå de bedste, for det har ellers ikke været tilfældet i år. Forhåbentlig giver det et boost fremad i forhold til, at vi også får selvtillid ind i holdet, siger han og tilføjer:

– Spillerne og truppen var en stærk enhed og spillede som et kollektivt. Vi har talent nok og dygtige spillere nok. Så skal vi ind og ramme det, så vi kan se, om vi kan få sat en stime sammen.

‘En frygtløs ung mand’
I søndagens kamp var der mange ting, der spillede for Brøndby IF, men samspillet mellem Clement Bischoff og Mileta Rajovic var i særklasse. Sidstnævnte scorede begge Brøndbys mål, og begge gange var det den 18-årige wingback i oplæggerens rolle.

– Mileta har været god, siden han er kommet. Nogle gange har han skullet have lidt tålmodighed med at komme ind, men spiller en virkelig flot kamp i dag, hvor han viser, at han er god til at placere sig i feltet og spille med en modstander tæt på kroppen af sig og linke op med sine medspillere, så jeg synes, det var en rigtig flot præstation, lyder det fra Jesper Sørensen.

Også Clement Bischoff får enorm ros fra Brøndby-træneren.

– Clement er en frygtløs ung mand. Han er et stort talent, der udover fodboldmæssigt og med fødderne har et stort talent, har en fantastisk mentalitet og virkelig ikke er bange for noget. Han er kun 18 år gammel.

– Jeg er fuld af benovelse over, at han går ind i sådan en setting her mod den modstander, vi møder, og med kampens vigtighed in mente og er kampafgørende, siger han med et stort smil til Tipsbladet og den fremmødte presse. 

Nu skal Brøndby bruge landskampspausen på at gøre status over Superliga-grundspillets første halvdel og bruge tid på at få skadede spillere op i omdrejninger. Jesper Sørensen håber på at have Ohi Omoijuanfo og Kevin Tshiembe tilbage efter pausen, mens det bliver tvivlsomt med Sean Klaiber.

Brøndby IF møder AGF på udebane den 21. oktober.  





Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Klar til at gå shopamok

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Storklub jagter to danskere

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Højlund slutter sæsonen med bravour

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Fem bud på Brøndbys nye træner

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Hårdt angreb på DBU-boss



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Storkamp af Patrick Dorgu

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?