Brøndby-boss blæst bagover: En frygtløs ung mand!

Jesper Sørensen storroser både Mileta Rajovic og Clement Bischoff efter søndagens sejr.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Hvis der er et hold, Jesper Sørensen har haft godt fat i som Brøndby-træner, så er det velsagtens FC Midtjylland.

Seks kampe, fem sejre og kun et nederlag er det blevet til.

Den seneste sejr kom søndag aften, hvor Jesper Sørensens mandskab vandt 2-0 på Brøndby Stadion og sikrede tre tiltrængte point mod de forsvarende mestre. Og hvad er det så, der gør FC Midtjylland til sådan en favoritmodstander?

– Det ved jeg virkelig ikke. Det er paradoksalt, når man tænker på, at vi har ligget og kæmpet i hele min tid, siger Jesper Sørensen efter kampen til den fremmødte presse og tilføjer:

– Først kæmpede vi om at komme i top seks, hvor vi træk det længste strå, og sidste år var det i mesterskabskampen. Hvorfor det lige har været så godt et tag for os, det ved jeg ikke.

Om ikke andet glæder Brøndby-bossen sig over præstationen.

– Vi får bevist over for os selv, at vi godt kan slå de bedste, for det har ellers ikke været tilfældet i år. Forhåbentlig giver det et boost fremad i forhold til, at vi også får selvtillid ind i holdet, siger han og tilføjer:

– Spillerne og truppen var en stærk enhed og spillede som et kollektivt. Vi har talent nok og dygtige spillere nok. Så skal vi ind og ramme det, så vi kan se, om vi kan få sat en stime sammen.

‘En frygtløs ung mand’
I søndagens kamp var der mange ting, der spillede for Brøndby IF, men samspillet mellem Clement Bischoff og Mileta Rajovic var i særklasse. Sidstnævnte scorede begge Brøndbys mål, og begge gange var det den 18-årige wingback i oplæggerens rolle.

– Mileta har været god, siden han er kommet. Nogle gange har han skullet have lidt tålmodighed med at komme ind, men spiller en virkelig flot kamp i dag, hvor han viser, at han er god til at placere sig i feltet og spille med en modstander tæt på kroppen af sig og linke op med sine medspillere, så jeg synes, det var en rigtig flot præstation, lyder det fra Jesper Sørensen.

Også Clement Bischoff får enorm ros fra Brøndby-træneren.

– Clement er en frygtløs ung mand. Han er et stort talent, der udover fodboldmæssigt og med fødderne har et stort talent, har en fantastisk mentalitet og virkelig ikke er bange for noget. Han er kun 18 år gammel.

– Jeg er fuld af benovelse over, at han går ind i sådan en setting her mod den modstander, vi møder, og med kampens vigtighed in mente og er kampafgørende, siger han med et stort smil til Tipsbladet og den fremmødte presse. 

Nu skal Brøndby bruge landskampspausen på at gøre status over Superliga-grundspillets første halvdel og bruge tid på at få skadede spillere op i omdrejninger. Jesper Sørensen håber på at have Ohi Omoijuanfo og Kevin Tshiembe tilbage efter pausen, mens det bliver tvivlsomt med Sean Klaiber.

Brøndby IF møder AGF på udebane den 21. oktober.  





Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud   




LIVE

TransferLIVE: Det rykker tættere på nu

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud   

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Nedtur for Christian Nørgaard

Alexander Sørloth i kæmpeskifte? 

Brøndbys milliontransfer slår rekord

Vilde Roony matchvinder med panenka



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

FC København – OB

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa

Dolberg-bombe kan detonere når som helst



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

Frederik Alves hylder kæmpe dansk transfer

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

FC København udtager German Onugkha

Riemer med stor Christian Eriksen-overraskelse?



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

Afsløring: Hovsa! AC Horsens fanget i transferløgn

Man Utd tæt på forstærkning – koster 150 millioner

Får landsholdskarantæne

FC Fredericia – Randers FC

Lynmål antænder AaB i udklassering af Hvidovre

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

Laudrup fælder hård dom over Rasmus Højlund

Drama – chokfyring i Premier League? 

Kæmpe Brøndby-præstation – første gang i 15 år

FCK lurer: Så dyr er Philip Billing



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

Hylder Brøndby: ‘Var jo elendige’

Gigabud: Her er FC Midtjyllands plan med stjerne

I chok over dansk bomber: ‘Fuldstændigt utroligt’

Voldsom magtdemonstration

Afsløring: Frederik Holst skifter til Hvidovre

Rekord i spil – afviser nyt bud på dansker

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Drama – stjernes mor raser: ‘Det er bedrag!’

Brøndby bekræfter: Han er på vej væk

Solid Milan-defensiv holder stand

Brøndby præsenterer ny spiller

Afsløring: Brøndby køber Marcus Younis

Afsløring: AaB henter profilen Kornelius Hansen

Harry Kane bomber i Bayern – Leipzig

Kun sket tre gange på 25 år

FCM-keeper: ‘Perfekt udgangspunkt’

Birk forventer mere jævnbyrdig returkamp i Brøndby

Afsløring: Stort scoop – Olti Hyseni forlænger

Chapeau! Brøndby-stjerne med magtdemonstration

‘Får du mig ikke til at sige’