Brøndby-boss blæst bagover: En frygtløs ung mand!

Jesper Sørensen storroser både Mileta Rajovic og Clement Bischoff efter søndagens sejr.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Hvis der er et hold, Jesper Sørensen har haft godt fat i som Brøndby-træner, så er det velsagtens FC Midtjylland.

Seks kampe, fem sejre og kun et nederlag er det blevet til.

Den seneste sejr kom søndag aften, hvor Jesper Sørensens mandskab vandt 2-0 på Brøndby Stadion og sikrede tre tiltrængte point mod de forsvarende mestre. Og hvad er det så, der gør FC Midtjylland til sådan en favoritmodstander?

– Det ved jeg virkelig ikke. Det er paradoksalt, når man tænker på, at vi har ligget og kæmpet i hele min tid, siger Jesper Sørensen efter kampen til den fremmødte presse og tilføjer:

– Først kæmpede vi om at komme i top seks, hvor vi træk det længste strå, og sidste år var det i mesterskabskampen. Hvorfor det lige har været så godt et tag for os, det ved jeg ikke.

Om ikke andet glæder Brøndby-bossen sig over præstationen.

– Vi får bevist over for os selv, at vi godt kan slå de bedste, for det har ellers ikke været tilfældet i år. Forhåbentlig giver det et boost fremad i forhold til, at vi også får selvtillid ind i holdet, siger han og tilføjer:

– Spillerne og truppen var en stærk enhed og spillede som et kollektivt. Vi har talent nok og dygtige spillere nok. Så skal vi ind og ramme det, så vi kan se, om vi kan få sat en stime sammen.

‘En frygtløs ung mand’
I søndagens kamp var der mange ting, der spillede for Brøndby IF, men samspillet mellem Clement Bischoff og Mileta Rajovic var i særklasse. Sidstnævnte scorede begge Brøndbys mål, og begge gange var det den 18-årige wingback i oplæggerens rolle.

– Mileta har været god, siden han er kommet. Nogle gange har han skullet have lidt tålmodighed med at komme ind, men spiller en virkelig flot kamp i dag, hvor han viser, at han er god til at placere sig i feltet og spille med en modstander tæt på kroppen af sig og linke op med sine medspillere, så jeg synes, det var en rigtig flot præstation, lyder det fra Jesper Sørensen.

Også Clement Bischoff får enorm ros fra Brøndby-træneren.

– Clement er en frygtløs ung mand. Han er et stort talent, der udover fodboldmæssigt og med fødderne har et stort talent, har en fantastisk mentalitet og virkelig ikke er bange for noget. Han er kun 18 år gammel.

– Jeg er fuld af benovelse over, at han går ind i sådan en setting her mod den modstander, vi møder, og med kampens vigtighed in mente og er kampafgørende, siger han med et stort smil til Tipsbladet og den fremmødte presse. 

Nu skal Brøndby bruge landskampspausen på at gøre status over Superliga-grundspillets første halvdel og bruge tid på at få skadede spillere op i omdrejninger. Jesper Sørensen håber på at have Ohi Omoijuanfo og Kevin Tshiembe tilbage efter pausen, mens det bliver tvivlsomt med Sean Klaiber.

Brøndby IF møder AGF på udebane den 21. oktober.  



Brøndbys store karantænemareridt

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Lothar Matthaüs storroser dansker

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

– Det er fuldkommen meningsløst

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

– De skal skille sig af med ham!

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Wolfsburg-boss roser Eriksen

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Thomas Frank afviser at tale om det

Det var fuldstændig galimatias!

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Voldsom Franculino-spådom

Steve Cooper varsler store ændringer

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

Klubboss i angreb på FCK

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

AaB-talent prøver sig af i Italien

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview