Brøndby-boss blæst bagover: En frygtløs ung mand!

Jesper Sørensen storroser både Mileta Rajovic og Clement Bischoff efter søndagens sejr.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Hvis der er et hold, Jesper Sørensen har haft godt fat i som Brøndby-træner, så er det velsagtens FC Midtjylland.

Seks kampe, fem sejre og kun et nederlag er det blevet til.

Den seneste sejr kom søndag aften, hvor Jesper Sørensens mandskab vandt 2-0 på Brøndby Stadion og sikrede tre tiltrængte point mod de forsvarende mestre. Og hvad er det så, der gør FC Midtjylland til sådan en favoritmodstander?

– Det ved jeg virkelig ikke. Det er paradoksalt, når man tænker på, at vi har ligget og kæmpet i hele min tid, siger Jesper Sørensen efter kampen til den fremmødte presse og tilføjer:

– Først kæmpede vi om at komme i top seks, hvor vi træk det længste strå, og sidste år var det i mesterskabskampen. Hvorfor det lige har været så godt et tag for os, det ved jeg ikke.

Om ikke andet glæder Brøndby-bossen sig over præstationen.

– Vi får bevist over for os selv, at vi godt kan slå de bedste, for det har ellers ikke været tilfældet i år. Forhåbentlig giver det et boost fremad i forhold til, at vi også får selvtillid ind i holdet, siger han og tilføjer:

– Spillerne og truppen var en stærk enhed og spillede som et kollektivt. Vi har talent nok og dygtige spillere nok. Så skal vi ind og ramme det, så vi kan se, om vi kan få sat en stime sammen.

‘En frygtløs ung mand’
I søndagens kamp var der mange ting, der spillede for Brøndby IF, men samspillet mellem Clement Bischoff og Mileta Rajovic var i særklasse. Sidstnævnte scorede begge Brøndbys mål, og begge gange var det den 18-årige wingback i oplæggerens rolle.

– Mileta har været god, siden han er kommet. Nogle gange har han skullet have lidt tålmodighed med at komme ind, men spiller en virkelig flot kamp i dag, hvor han viser, at han er god til at placere sig i feltet og spille med en modstander tæt på kroppen af sig og linke op med sine medspillere, så jeg synes, det var en rigtig flot præstation, lyder det fra Jesper Sørensen.

Også Clement Bischoff får enorm ros fra Brøndby-træneren.

– Clement er en frygtløs ung mand. Han er et stort talent, der udover fodboldmæssigt og med fødderne har et stort talent, har en fantastisk mentalitet og virkelig ikke er bange for noget. Han er kun 18 år gammel.

– Jeg er fuld af benovelse over, at han går ind i sådan en setting her mod den modstander, vi møder, og med kampens vigtighed in mente og er kampafgørende, siger han med et stort smil til Tipsbladet og den fremmødte presse. 

Nu skal Brøndby bruge landskampspausen på at gøre status over Superliga-grundspillets første halvdel og bruge tid på at få skadede spillere op i omdrejninger. Jesper Sørensen håber på at have Ohi Omoijuanfo og Kevin Tshiembe tilbage efter pausen, mens det bliver tvivlsomt med Sean Klaiber.

Brøndby IF møder AGF på udebane den 21. oktober.  





LIVE

TransferLIVE: Nye detaljer – kan møde Brøndby

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

‘Thomas Frank løber tør for tid’

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Varsler store ændringer i Superliga-klub

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Dansk toptræner stifter agentfirma

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

To danske klubber jagter formstærk angriber

Viaplay deler stor nyhed

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Klubber holder øje med AaB-profil

Åbner for ny rolle i FC København

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’