Brøndby-boss blæst bagover: En frygtløs ung mand!

Jesper Sørensen storroser både Mileta Rajovic og Clement Bischoff efter søndagens sejr.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Hvis der er et hold, Jesper Sørensen har haft godt fat i som Brøndby-træner, så er det velsagtens FC Midtjylland.

Seks kampe, fem sejre og kun et nederlag er det blevet til.

Den seneste sejr kom søndag aften, hvor Jesper Sørensens mandskab vandt 2-0 på Brøndby Stadion og sikrede tre tiltrængte point mod de forsvarende mestre. Og hvad er det så, der gør FC Midtjylland til sådan en favoritmodstander?

– Det ved jeg virkelig ikke. Det er paradoksalt, når man tænker på, at vi har ligget og kæmpet i hele min tid, siger Jesper Sørensen efter kampen til den fremmødte presse og tilføjer:

– Først kæmpede vi om at komme i top seks, hvor vi træk det længste strå, og sidste år var det i mesterskabskampen. Hvorfor det lige har været så godt et tag for os, det ved jeg ikke.

Om ikke andet glæder Brøndby-bossen sig over præstationen.

– Vi får bevist over for os selv, at vi godt kan slå de bedste, for det har ellers ikke været tilfældet i år. Forhåbentlig giver det et boost fremad i forhold til, at vi også får selvtillid ind i holdet, siger han og tilføjer:

– Spillerne og truppen var en stærk enhed og spillede som et kollektivt. Vi har talent nok og dygtige spillere nok. Så skal vi ind og ramme det, så vi kan se, om vi kan få sat en stime sammen.

‘En frygtløs ung mand’
I søndagens kamp var der mange ting, der spillede for Brøndby IF, men samspillet mellem Clement Bischoff og Mileta Rajovic var i særklasse. Sidstnævnte scorede begge Brøndbys mål, og begge gange var det den 18-årige wingback i oplæggerens rolle.

– Mileta har været god, siden han er kommet. Nogle gange har han skullet have lidt tålmodighed med at komme ind, men spiller en virkelig flot kamp i dag, hvor han viser, at han er god til at placere sig i feltet og spille med en modstander tæt på kroppen af sig og linke op med sine medspillere, så jeg synes, det var en rigtig flot præstation, lyder det fra Jesper Sørensen.

Også Clement Bischoff får enorm ros fra Brøndby-træneren.

– Clement er en frygtløs ung mand. Han er et stort talent, der udover fodboldmæssigt og med fødderne har et stort talent, har en fantastisk mentalitet og virkelig ikke er bange for noget. Han er kun 18 år gammel.

– Jeg er fuld af benovelse over, at han går ind i sådan en setting her mod den modstander, vi møder, og med kampens vigtighed in mente og er kampafgørende, siger han med et stort smil til Tipsbladet og den fremmødte presse. 

Nu skal Brøndby bruge landskampspausen på at gøre status over Superliga-grundspillets første halvdel og bruge tid på at få skadede spillere op i omdrejninger. Jesper Sørensen håber på at have Ohi Omoijuanfo og Kevin Tshiembe tilbage efter pausen, mens det bliver tvivlsomt med Sean Klaiber.

Brøndby IF møder AGF på udebane den 21. oktober.  





Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten




LIVE

TransferLIVE: Flop til 367 mio – arbejder på exit

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

FCM uden syv mand mod Brann

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rekordtransfer?

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

– Det er meget svært for Nørgaard

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Dyr dansk bomber til Everton?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kontramelding om transfer

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

FC København tjente millioner tirsdag aften

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Brøndby-transfer glippet

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Angriber meldes tæt på

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Tricky Trees tryller i Portugal

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Store ord om Roony Bardghji

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’