Brøndby-boss blæst bagover: En frygtløs ung mand!

Jesper Sørensen storroser både Mileta Rajovic og Clement Bischoff efter søndagens sejr.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Hvis der er et hold, Jesper Sørensen har haft godt fat i som Brøndby-træner, så er det velsagtens FC Midtjylland.

Seks kampe, fem sejre og kun et nederlag er det blevet til.

Den seneste sejr kom søndag aften, hvor Jesper Sørensens mandskab vandt 2-0 på Brøndby Stadion og sikrede tre tiltrængte point mod de forsvarende mestre. Og hvad er det så, der gør FC Midtjylland til sådan en favoritmodstander?

– Det ved jeg virkelig ikke. Det er paradoksalt, når man tænker på, at vi har ligget og kæmpet i hele min tid, siger Jesper Sørensen efter kampen til den fremmødte presse og tilføjer:

– Først kæmpede vi om at komme i top seks, hvor vi træk det længste strå, og sidste år var det i mesterskabskampen. Hvorfor det lige har været så godt et tag for os, det ved jeg ikke.

Om ikke andet glæder Brøndby-bossen sig over præstationen.

– Vi får bevist over for os selv, at vi godt kan slå de bedste, for det har ellers ikke været tilfældet i år. Forhåbentlig giver det et boost fremad i forhold til, at vi også får selvtillid ind i holdet, siger han og tilføjer:

– Spillerne og truppen var en stærk enhed og spillede som et kollektivt. Vi har talent nok og dygtige spillere nok. Så skal vi ind og ramme det, så vi kan se, om vi kan få sat en stime sammen.

‘En frygtløs ung mand’
I søndagens kamp var der mange ting, der spillede for Brøndby IF, men samspillet mellem Clement Bischoff og Mileta Rajovic var i særklasse. Sidstnævnte scorede begge Brøndbys mål, og begge gange var det den 18-årige wingback i oplæggerens rolle.

– Mileta har været god, siden han er kommet. Nogle gange har han skullet have lidt tålmodighed med at komme ind, men spiller en virkelig flot kamp i dag, hvor han viser, at han er god til at placere sig i feltet og spille med en modstander tæt på kroppen af sig og linke op med sine medspillere, så jeg synes, det var en rigtig flot præstation, lyder det fra Jesper Sørensen.

Også Clement Bischoff får enorm ros fra Brøndby-træneren.

– Clement er en frygtløs ung mand. Han er et stort talent, der udover fodboldmæssigt og med fødderne har et stort talent, har en fantastisk mentalitet og virkelig ikke er bange for noget. Han er kun 18 år gammel.

– Jeg er fuld af benovelse over, at han går ind i sådan en setting her mod den modstander, vi møder, og med kampens vigtighed in mente og er kampafgørende, siger han med et stort smil til Tipsbladet og den fremmødte presse. 

Nu skal Brøndby bruge landskampspausen på at gøre status over Superliga-grundspillets første halvdel og bruge tid på at få skadede spillere op i omdrejninger. Jesper Sørensen håber på at have Ohi Omoijuanfo og Kevin Tshiembe tilbage efter pausen, mens det bliver tvivlsomt med Sean Klaiber.

Brøndby IF møder AGF på udebane den 21. oktober.  






Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’


Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Chok i OB – siger op efter seks dage

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Landstræner uenig med Ronaldo

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Superliga-profil får trænerlicens

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Brøndby-stjerne skadet

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Kæmpe ændring i MLS

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Neuers ord ramte Højbjerg

Wolfsburg fyrer sportsdirektør

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Danske stortalenter vil skrive historie

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Nordirsk nederlag i Kosice

Vil bygge statue af Messi

Dansker opereret for anden gang på tre måneder

Helt vilde tal: Er sket 185 gange

Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM

Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’

Kæmpestjerne angrer

Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski

Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK

Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge

Takkede nej til Superliga-klubber

Tricolorii driller Gli Azzurri

Superligaboss om FCK: Pas på med det