BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Hvis der er et hold, Jesper Sørensen har haft godt fat i som Brøndby-træner, så er det velsagtens FC Midtjylland.
Seks kampe, fem sejre og kun et nederlag er det blevet til.
Den seneste sejr kom søndag aften, hvor Jesper Sørensens mandskab vandt 2-0 på Brøndby Stadion og sikrede tre tiltrængte point mod de forsvarende mestre. Og hvad er det så, der gør FC Midtjylland til sådan en favoritmodstander?
– Det ved jeg virkelig ikke. Det er paradoksalt, når man tænker på, at vi har ligget og kæmpet i hele min tid, siger Jesper Sørensen efter kampen til den fremmødte presse og tilføjer:
– Først kæmpede vi om at komme i top seks, hvor vi træk det længste strå, og sidste år var det i mesterskabskampen. Hvorfor det lige har været så godt et tag for os, det ved jeg ikke.
Om ikke andet glæder Brøndby-bossen sig over præstationen.
– Vi får bevist over for os selv, at vi godt kan slå de bedste, for det har ellers ikke været tilfældet i år. Forhåbentlig giver det et boost fremad i forhold til, at vi også får selvtillid ind i holdet, siger han og tilføjer:
– Spillerne og truppen var en stærk enhed og spillede som et kollektivt. Vi har talent nok og dygtige spillere nok. Så skal vi ind og ramme det, så vi kan se, om vi kan få sat en stime sammen.
‘En frygtløs ung mand’
I søndagens kamp var der mange ting, der spillede for Brøndby IF, men samspillet mellem Clement Bischoff og Mileta Rajovic var i særklasse. Sidstnævnte scorede begge Brøndbys mål, og begge gange var det den 18-årige wingback i oplæggerens rolle.
– Mileta har været god, siden han er kommet. Nogle gange har han skullet have lidt tålmodighed med at komme ind, men spiller en virkelig flot kamp i dag, hvor han viser, at han er god til at placere sig i feltet og spille med en modstander tæt på kroppen af sig og linke op med sine medspillere, så jeg synes, det var en rigtig flot præstation, lyder det fra Jesper Sørensen.
Også Clement Bischoff får enorm ros fra Brøndby-træneren.
– Clement er en frygtløs ung mand. Han er et stort talent, der udover fodboldmæssigt og med fødderne har et stort talent, har en fantastisk mentalitet og virkelig ikke er bange for noget. Han er kun 18 år gammel.
– Jeg er fuld af benovelse over, at han går ind i sådan en setting her mod den modstander, vi møder, og med kampens vigtighed in mente og er kampafgørende, siger han med et stort smil til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Nu skal Brøndby bruge landskampspausen på at gøre status over Superliga-grundspillets første halvdel og bruge tid på at få skadede spillere op i omdrejninger. Jesper Sørensen håber på at have Ohi Omoijuanfo og Kevin Tshiembe tilbage efter pausen, mens det bliver tvivlsomt med Sean Klaiber.
Brøndby IF møder AGF på udebane den 21. oktober.
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
AVIS
Interessant afsløring
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe