BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Der var intet mindre end fem personer, der holdt taler til Brøndbys generalforsamling tirsdag aften.
Men hos alle sammen – lige fra Jan Bech Andersen og Scott Krase til Scott MacClachlan og Benjamin Schmedes – var Masterclass et emne.
Alle understregede vigtigheden i, at Brøndby får sine egne talenter op på førsteholdet. Og til det har Brøndby forsøgt at gøre vejen kortere og mere gnidningsfri.
– Jeg vil ikke stjæle Benjamins show, men jeg ved, at han vil tale lidt mere om det, at vi har arbejdet på at rekruttere folk med elitefærdigheder og erfaring for at sætte faste rammer for forbedring og udvikling af vores unge spillere og sikre en god overgang til førsteholdet.
– Vi skal virkelig arbejde på at mindske afstanden fra Masterclass til førstehold, så alle spillerne i vores Masterclass føler, at rejsen er på rette vej. At det at spille på græsset herude på stadion faktisk er opnåeligt for dem, sagde bestyrelsesmedlem Scott McLachlan.
Samtidig fortalte Scott McLachlan, at fodbolddirektør Benjamin Schmedes og teknisk direktør Julius Ohnesorge har sat fokus på at udvikle processerne og sikre mere klarhed. Her har der blandt andet været fokus på at støtte spillerne bedre i transitionen, benytte sig af lånestrategier og individuelle udviklingsplaner.
Samtidig er der stort fokus på at indlemme de unge spillere i træningen med førsteholdet under Steve Coopers ledelse.
– Vi har endda haft en langt større integration med førsteholdet i de fire uger, Steve Cooper (cheftræner) har været her.
– Fire U15-spillede trænede med førsteholdet i sidste uge, og i går delte U19-holdet også en træningssession med førsteholdet, så der er allerede bevis for, at vi udvikler denne forbindelse mellem de to afdelinger, siger McLachlan.

Benjamin Schmedes har aldrig set lignende
Benjamin Schmedes lagde også vægt på Masterclass i sin tale til de mange fremmødte på generalforsamlingen.
– Det, der er kritisk og afgørende for denne klub, det har vi hørt flere gange, er Masterclass-forløbet. Det er ikke kun vigtigt for folk i dette rum. Jeg vil gerne slå fast, at jeg aldrig har set et stadion, der hylder sine egne spillere på den måde, som det sker herude.
– Alle er stolte af deres egne, men det, man kan se, når nogle af spillerne, der kommer fra Masterclass, går på banen, er, hvor meget alle på stadion støtter disse spillere. Jeg har været i forskellige klubber, og det er specielt her. Det siger noget om traditionen her, sagde Benjamin Schmedes og tilføjede senere:
– Vi hørte (fra Scott McLachlan), at nogle 15-årige trænede med førsteholdet, men hvordan sikrer vi, at denne overgangsfase ender i en sund vej til at slutte sig til førsteholdet?
– Den ene side skal presse på, den anden skal trække. Det er som et meget snævert hul, hvor de skal komme igennem, og der er flere frafaldne spillere end spillere, der kan komme på førsteholdet. Så vi skal sørge for at presse på fra den ene side og trække fra den anden for at få de fleste af dem igennem.
Samtidig fremhæver han også hyringerne af Kevin Mensah og Julius Ohnesorge og fortæller, at man har gået efter at mindske antallet af spillere i førsteholdstruppen for at gøre vejen kortere, mens U19-spillerne også meget vel kan komme med på træningslejr i foråret.
– Vi træffer sandsynligvis beslutningen om at tage i træningslejr i januar og samtidig tage U19-holdet med, sagde han.
I denne sæson har flere Masterclass-talenter i form af midtbanespiller Noah Nartey og angriber Jacob Ambæk fået godt med spilletid for førsteholdet.
MEDIE
Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM
NYHEDER
Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste
INTERVIEW
Thomas Delaney i stor hyldest
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
EKSKLUSIVT
Danske klubber efter Thomas Delaney
TRANSFER
Færdig i Superligaen – skifter for småpenge
Anbefaler FC Midtjylland til alle
EKSKLUSIVT
Napoli jagter Superliga-profil
Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
NYHEDER
Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille
TOPNYHED
FC København-boss med klar melding om Neestrup
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
NYHEDER
Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
Superliga-boss: Ja, han er en kandidat
TOPNYHED
Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’
EKSKLUSIVT
Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen
TIPSBLADETS DOM
Det var MEGET specielt – alle talte om det!
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
LIVE: FCK sikkert videre i pokalen
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind
NYHEDER
Zorniger kommer med klar besked
EKSKLUSIVT
Transferjournalist slår fast: Sker IKKE!
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
NYHEDER
Stort Brøndby-talent stråler i Holland
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
MEDIE
FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit
NYHEDER
Aflyser møde med pressen
FANKLUBBEN
‘Zorniger hiver sikkert en tysker op af hatten’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
Syv i træk for Barcelona
Tadej Pogačar træffer stor beslutning
FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale
NYHEDER
Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’
Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur
Viborg er klar til pokalsemifinale
TOPNYHED
Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner
EKSKLUSIVT
Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’
NYHEDER
Fans går amok under Messi-besøg
NYHEDER
Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer
NYHEDER
Thomas Frank vil handle i transfervinduet
NYHEDER