Brøndby-boss jubler over støtte

Jan Bech Andersen mener, at Brøndby IF står et stærkt sted og oplever god støtte.



De har netop præsenteret et kæmpe underskud for første halvår af regnskabsåret, men Brøndby-formand Jan Bech Andersen peger i et interview med Brøndbys hjemmeside på, at klubben oplever stor støtte.

Tidligere i 2025 lavede Brøndby IF en stor aktieemission, og selv om resultatet for første halvår er på minus 56,4 millioner kroner før skat, er Jan Bech Andersen fortrøstningsfuld, fordi han ser positive tendenser i Brøndbys regnskab.

– Vi ser en klub i stærk udvikling, og hvor vi investerer i fremtiden. Vi lægger rigtig mange kræfter i vores kommercielle vækst, og vi ser allerede nu, at vi lykkedes med at tiltrække nye partnerskaber, der bringer øget værdi til klubben, siger bestyrelsesformanden til klubbens hjemmeside og forklarer:

– Og vores netop afsluttede fortegningsemission, som med sin overtegning blev en stor succes, understreger, at vi fortsat oplever en stor opbakning fra aktionærer og investorer, som tror vores strategi og fremtidige udvikling. Det er en klar indikator på, at vi står på et solidt fundament til at fortsætte vores vækst og sportslige ambitioner.

Jan Bech Andersen peger på, at man især på det kommercielle område oplever stor succes for tiden.

– Vi ser som sagt en stærk udvikling i vores kommercielle aktiviteter, særligt vores merchandisesalg, hvor vi fra 1. juli til 31. december i 2024 lykkedes med at omsætte for rekordhøje 28 mio. kr. Derudover har vores investeringer i digitalisering, brand marketing og fanengagement skabt nye partnerskaber og muligheder, og dette er en bevidst strategi, da vi hele tiden arbejder på at styrke vores samlede forretningsmodel, siger bestyrelsesformanden.

Brøndby IF ligger med to runder igen af Superligaen på fjerdepladsen, men det er med samme pointantal som nummer fem, seks og syv i rækken, så der er meget på spil i de sidste par runder, hvor top seks skal findes.

BIF mangler at møde Randers FC og Silkeborg IF i grundspillet.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Stopper efter VM-nedtur

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Storroser 18-årig FCK-spiller

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Brasilien – Japan

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Sydafrika – Canada

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Markant ændring i Silkeborg

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen