Der bliver kun lukket 750 FCK-fans ind på gæstetribunen, når Brøndby 24.september lægger stadion og græs til sæsonens første københavner-derby.
Det blev vedtaget på et sikkerhedsmøde mellem repræsentanter fra politiet, de to klubber og fan-repræsentanter mandag.
Tidligere har FCK-fans både været placeret på nedre og øvre tribuneafsnit i det afspærrede gæste-afsnit på Brøndby Stadion, men til den kommende kamp, bliver der ikke lukket fans ind på øvre tribune. Samme løsning vil blive brugt, når Brøndby gæster FCK 5. april 2012.
Nedskæringen i antallet af billetter udeholdets fans i københavner-kampene har fået de to klubbers fanklubber til at danne fælles front, da man mener, at det blot kan være med til at skabe endnu højere risiko for ballade, da gæstende fans muligvis vil forsøge at komme ind på de neutrale afsnit på de to stadions.
I Brøndby lægger man ikke skjul på, at man gerne havde set flere FCK-fans på gæstetribunen, men at det er politiet, der har stillet sikkerhedskravet i forbindelse med afviklingen af kampene.
– Myndighederne har stillet kravet om, at disse kampe med højere sikkerhedsniveau ikke må afvikles med gæstende fans på øverste tribune. Det handler i bund og grund om, at der tidligere har været problemer på de afsnit og at det er vanskeligere for sikkerheds-vagterne at bryde ind på den øverste tribune. Det er naturligvis noget vi må rette os efter, siger Brøndbys sikkerhedschef Emil Bakkendorff til tipsbladet.dk.
– Vi ville meget gerne lukke flere FCK-fans, for det handler selvfølgelig også om økonomi. Men for at vi skulle kunne lukke flere gæstende fans ind, vil det kræve nogle bygningsmæssige ændringer på Brøndby Stadion, som vi ikke er i stand til at udføre med så kort varsel.
LÆS OGSÅ: FCK og Brøndbyfans i fælles protest
Kampen i Parken mellem FC København og Brøndby i april 2012 er sæsonens sidste mellem de to klubber, for allerede i november er Brøndby igen vært for sæsonens andet opgør mellem de to rivaler. Og til den kamp, håber Brøndby på at kunne være klar med en løsning, der vil kunne lukke langt flere FCK-fans ind på tribunerne.
– Det handler om at finde frem til den rette løsning. Det kan være noget med at fjerne sæderne i det eksisterende afsnit på den nederste tribune eller også at udvide afsnittet til de gæstende fans på den nederste tribune. Det er blot ikke noget, vi kan gøre allerede til den kommende kamp, da det vil give os nogle serviceringsmæssige og entrémæssige problemer, siger Emil Bakkendorff.
– Også her handler det om økonomi, da en ændring af de eksisterende forhold naturligvis vil koste, og der skal overvejes, om løsningen kun skal laves omkring FCK-kampene eller i en mere permanent for. For som situationen er, er FC København det eneste hold, der kommer mere flere end 750 fans og dermed er det eneste hold, hvor det vil være nødvendigt med ekstra plads.
– Men som sagt er det noget vi vil se på og forsøge at løse frem til kampen i november, siger sikkerhedschefen.
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
MEDIE
Klar til at gå shopamok
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
MEDIE
Storklub jagter to danskere
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
HELT VILDT