Brøndby: Det er Politiets beslutning

Brøndby beklager, at der bliver skåret i antallet af billetter til FCK-fans men har rettet sig efter politiets sikkerhedskrav til den kommende storkamp.



Der bliver kun lukket 750 FCK-fans ind på gæstetribunen, når Brøndby 24.september lægger stadion og græs til sæsonens første københavner-derby.

Det blev vedtaget på et sikkerhedsmøde mellem repræsentanter fra politiet, de to klubber og fan-repræsentanter mandag.

Tidligere har FCK-fans både været placeret på nedre og øvre tribuneafsnit i det afspærrede gæste-afsnit på Brøndby Stadion, men til den kommende kamp, bliver der ikke lukket fans ind på øvre tribune. Samme løsning vil blive brugt, når Brøndby gæster FCK 5. april 2012.

Nedskæringen i antallet af billetter udeholdets fans i københavner-kampene har fået de to klubbers fanklubber til at danne fælles front, da man mener, at det blot kan være med til at skabe endnu højere risiko for ballade, da gæstende fans muligvis vil forsøge at komme ind på de neutrale afsnit på de to stadions.

I Brøndby lægger man ikke skjul på, at man gerne havde set flere FCK-fans på gæstetribunen, men at det er politiet, der har stillet sikkerhedskravet i forbindelse med afviklingen af kampene.

– Myndighederne har stillet kravet om, at disse kampe med højere sikkerhedsniveau ikke må afvikles med gæstende fans på øverste tribune. Det handler i bund og grund om, at der tidligere har været problemer på de afsnit og at det er vanskeligere for sikkerheds-vagterne at bryde ind på den øverste tribune. Det er naturligvis noget vi må rette os efter, siger Brøndbys sikkerhedschef Emil Bakkendorff til tipsbladet.dk.

– Vi ville meget gerne lukke flere FCK-fans, for det handler selvfølgelig også om økonomi. Men for at vi skulle kunne lukke flere gæstende fans ind, vil det kræve nogle bygningsmæssige ændringer på Brøndby Stadion, som vi ikke er i stand til at udføre med så kort varsel.

LÆS OGSÅ: FCK og Brøndbyfans i fælles protest

Kampen i Parken mellem FC København og Brøndby i april 2012 er sæsonens sidste mellem de to klubber, for allerede i november er Brøndby igen vært for sæsonens andet opgør mellem de to rivaler. Og til den kamp, håber Brøndby på at kunne være klar med en løsning, der vil kunne lukke langt flere FCK-fans ind på tribunerne.

– Det handler om at finde frem til den rette løsning. Det kan være noget med at fjerne sæderne i det eksisterende afsnit på den nederste tribune eller også at udvide afsnittet til de gæstende fans på den nederste tribune. Det er blot ikke noget, vi kan gøre allerede til den kommende kamp, da det vil give os nogle serviceringsmæssige og entrémæssige problemer, siger Emil Bakkendorff.

– Også  her handler det om økonomi, da en ændring af de eksisterende forhold naturligvis vil koste, og der skal overvejes, om løsningen kun skal laves omkring FCK-kampene eller i en mere permanent for. For som situationen er, er FC København det eneste hold, der kommer mere flere end 750 fans og dermed er det eneste hold, hvor det vil være nødvendigt med ekstra plads.

– Men som sagt er det noget vi vil se på og forsøge at løse frem til kampen i november, siger sikkerhedschefen.






Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

AGF skaber vildt mirakel i Europa

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Nærmer sig vild FCK-præstation



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Tottenham-flop i stor transfer

Vildt Superliga-rygte afvises



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Her er FC Københavns pris på William Clem

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Ny FC København-stjerne imponerer

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Surt show – dumpet!

Jagter dansk landsholdsspiller

LIVE: FC København er videre i Conference League

FC København spiller sig videre i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Transferjournalist med Nørgaard-melding