Der bliver kun lukket 750 FCK-fans ind på gæstetribunen, når Brøndby 24.september lægger stadion og græs til sæsonens første københavner-derby.
Det blev vedtaget på et sikkerhedsmøde mellem repræsentanter fra politiet, de to klubber og fan-repræsentanter mandag.
Tidligere har FCK-fans både været placeret på nedre og øvre tribuneafsnit i det afspærrede gæste-afsnit på Brøndby Stadion, men til den kommende kamp, bliver der ikke lukket fans ind på øvre tribune. Samme løsning vil blive brugt, når Brøndby gæster FCK 5. april 2012.
Nedskæringen i antallet af billetter udeholdets fans i københavner-kampene har fået de to klubbers fanklubber til at danne fælles front, da man mener, at det blot kan være med til at skabe endnu højere risiko for ballade, da gæstende fans muligvis vil forsøge at komme ind på de neutrale afsnit på de to stadions.
I Brøndby lægger man ikke skjul på, at man gerne havde set flere FCK-fans på gæstetribunen, men at det er politiet, der har stillet sikkerhedskravet i forbindelse med afviklingen af kampene.
– Myndighederne har stillet kravet om, at disse kampe med højere sikkerhedsniveau ikke må afvikles med gæstende fans på øverste tribune. Det handler i bund og grund om, at der tidligere har været problemer på de afsnit og at det er vanskeligere for sikkerheds-vagterne at bryde ind på den øverste tribune. Det er naturligvis noget vi må rette os efter, siger Brøndbys sikkerhedschef Emil Bakkendorff til tipsbladet.dk.
– Vi ville meget gerne lukke flere FCK-fans, for det handler selvfølgelig også om økonomi. Men for at vi skulle kunne lukke flere gæstende fans ind, vil det kræve nogle bygningsmæssige ændringer på Brøndby Stadion, som vi ikke er i stand til at udføre med så kort varsel.
LÆS OGSÅ: FCK og Brøndbyfans i fælles protest
Kampen i Parken mellem FC København og Brøndby i april 2012 er sæsonens sidste mellem de to klubber, for allerede i november er Brøndby igen vært for sæsonens andet opgør mellem de to rivaler. Og til den kamp, håber Brøndby på at kunne være klar med en løsning, der vil kunne lukke langt flere FCK-fans ind på tribunerne.
– Det handler om at finde frem til den rette løsning. Det kan være noget med at fjerne sæderne i det eksisterende afsnit på den nederste tribune eller også at udvide afsnittet til de gæstende fans på den nederste tribune. Det er blot ikke noget, vi kan gøre allerede til den kommende kamp, da det vil give os nogle serviceringsmæssige og entrémæssige problemer, siger Emil Bakkendorff.
– Også her handler det om økonomi, da en ændring af de eksisterende forhold naturligvis vil koste, og der skal overvejes, om løsningen kun skal laves omkring FCK-kampene eller i en mere permanent for. For som situationen er, er FC København det eneste hold, der kommer mere flere end 750 fans og dermed er det eneste hold, hvor det vil være nødvendigt med ekstra plads.
– Men som sagt er det noget vi vil se på og forsøge at løse frem til kampen i november, siger sikkerhedschefen.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
OPTAKT
Portugal – Spanien
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
OPTAKT
Brasilien – Norge
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
OPTAKT
USA – Belgien
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
Brasiliansk boost før Norge
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
TIPSBLADET SPECIAL