Brøndby: Det er Politiets beslutning

Brøndby beklager, at der bliver skåret i antallet af billetter til FCK-fans men har rettet sig efter politiets sikkerhedskrav til den kommende storkamp.



Der bliver kun lukket 750 FCK-fans ind på gæstetribunen, når Brøndby 24.september lægger stadion og græs til sæsonens første københavner-derby.

Det blev vedtaget på et sikkerhedsmøde mellem repræsentanter fra politiet, de to klubber og fan-repræsentanter mandag.

Tidligere har FCK-fans både været placeret på nedre og øvre tribuneafsnit i det afspærrede gæste-afsnit på Brøndby Stadion, men til den kommende kamp, bliver der ikke lukket fans ind på øvre tribune. Samme løsning vil blive brugt, når Brøndby gæster FCK 5. april 2012.

Nedskæringen i antallet af billetter udeholdets fans i københavner-kampene har fået de to klubbers fanklubber til at danne fælles front, da man mener, at det blot kan være med til at skabe endnu højere risiko for ballade, da gæstende fans muligvis vil forsøge at komme ind på de neutrale afsnit på de to stadions.

I Brøndby lægger man ikke skjul på, at man gerne havde set flere FCK-fans på gæstetribunen, men at det er politiet, der har stillet sikkerhedskravet i forbindelse med afviklingen af kampene.

– Myndighederne har stillet kravet om, at disse kampe med højere sikkerhedsniveau ikke må afvikles med gæstende fans på øverste tribune. Det handler i bund og grund om, at der tidligere har været problemer på de afsnit og at det er vanskeligere for sikkerheds-vagterne at bryde ind på den øverste tribune. Det er naturligvis noget vi må rette os efter, siger Brøndbys sikkerhedschef Emil Bakkendorff til tipsbladet.dk.

– Vi ville meget gerne lukke flere FCK-fans, for det handler selvfølgelig også om økonomi. Men for at vi skulle kunne lukke flere gæstende fans ind, vil det kræve nogle bygningsmæssige ændringer på Brøndby Stadion, som vi ikke er i stand til at udføre med så kort varsel.

LÆS OGSÅ: FCK og Brøndbyfans i fælles protest

Kampen i Parken mellem FC København og Brøndby i april 2012 er sæsonens sidste mellem de to klubber, for allerede i november er Brøndby igen vært for sæsonens andet opgør mellem de to rivaler. Og til den kamp, håber Brøndby på at kunne være klar med en løsning, der vil kunne lukke langt flere FCK-fans ind på tribunerne.

– Det handler om at finde frem til den rette løsning. Det kan være noget med at fjerne sæderne i det eksisterende afsnit på den nederste tribune eller også at udvide afsnittet til de gæstende fans på den nederste tribune. Det er blot ikke noget, vi kan gøre allerede til den kommende kamp, da det vil give os nogle serviceringsmæssige og entrémæssige problemer, siger Emil Bakkendorff.

– Også  her handler det om økonomi, da en ændring af de eksisterende forhold naturligvis vil koste, og der skal overvejes, om løsningen kun skal laves omkring FCK-kampene eller i en mere permanent for. For som situationen er, er FC København det eneste hold, der kommer mere flere end 750 fans og dermed er det eneste hold, hvor det vil være nødvendigt med ekstra plads.

– Men som sagt er det noget vi vil se på og forsøge at løse frem til kampen i november, siger sikkerhedschefen.








LIVE

TransferLIVE: Ikke meldt ud – første mål i to år

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Nørgaard kommenterer exitrygte

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Vil væk fra Brøndby

‘FCK er nødt til at lytte’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Storklub har taget kontakt

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

Choktransfer på vej? 

Gravesen med vild Neestrup-melding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FC København er uden Andreas Cornelius

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Transferudmelding fra Vallys

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Medie: FC København nægter

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’