Brøndby: Det er Politiets beslutning

Brøndby beklager, at der bliver skåret i antallet af billetter til FCK-fans men har rettet sig efter politiets sikkerhedskrav til den kommende storkamp.



Der bliver kun lukket 750 FCK-fans ind på gæstetribunen, når Brøndby 24.september lægger stadion og græs til sæsonens første københavner-derby.

Det blev vedtaget på et sikkerhedsmøde mellem repræsentanter fra politiet, de to klubber og fan-repræsentanter mandag.

Tidligere har FCK-fans både været placeret på nedre og øvre tribuneafsnit i det afspærrede gæste-afsnit på Brøndby Stadion, men til den kommende kamp, bliver der ikke lukket fans ind på øvre tribune. Samme løsning vil blive brugt, når Brøndby gæster FCK 5. april 2012.

Nedskæringen i antallet af billetter udeholdets fans i københavner-kampene har fået de to klubbers fanklubber til at danne fælles front, da man mener, at det blot kan være med til at skabe endnu højere risiko for ballade, da gæstende fans muligvis vil forsøge at komme ind på de neutrale afsnit på de to stadions.

I Brøndby lægger man ikke skjul på, at man gerne havde set flere FCK-fans på gæstetribunen, men at det er politiet, der har stillet sikkerhedskravet i forbindelse med afviklingen af kampene.

– Myndighederne har stillet kravet om, at disse kampe med højere sikkerhedsniveau ikke må afvikles med gæstende fans på øverste tribune. Det handler i bund og grund om, at der tidligere har været problemer på de afsnit og at det er vanskeligere for sikkerheds-vagterne at bryde ind på den øverste tribune. Det er naturligvis noget vi må rette os efter, siger Brøndbys sikkerhedschef Emil Bakkendorff til tipsbladet.dk.

– Vi ville meget gerne lukke flere FCK-fans, for det handler selvfølgelig også om økonomi. Men for at vi skulle kunne lukke flere gæstende fans ind, vil det kræve nogle bygningsmæssige ændringer på Brøndby Stadion, som vi ikke er i stand til at udføre med så kort varsel.

LÆS OGSÅ: FCK og Brøndbyfans i fælles protest

Kampen i Parken mellem FC København og Brøndby i april 2012 er sæsonens sidste mellem de to klubber, for allerede i november er Brøndby igen vært for sæsonens andet opgør mellem de to rivaler. Og til den kamp, håber Brøndby på at kunne være klar med en løsning, der vil kunne lukke langt flere FCK-fans ind på tribunerne.

– Det handler om at finde frem til den rette løsning. Det kan være noget med at fjerne sæderne i det eksisterende afsnit på den nederste tribune eller også at udvide afsnittet til de gæstende fans på den nederste tribune. Det er blot ikke noget, vi kan gøre allerede til den kommende kamp, da det vil give os nogle serviceringsmæssige og entrémæssige problemer, siger Emil Bakkendorff.

– Også  her handler det om økonomi, da en ændring af de eksisterende forhold naturligvis vil koste, og der skal overvejes, om løsningen kun skal laves omkring FCK-kampene eller i en mere permanent for. For som situationen er, er FC København det eneste hold, der kommer mere flere end 750 fans og dermed er det eneste hold, hvor det vil være nødvendigt med ekstra plads.

– Men som sagt er det noget vi vil se på og forsøge at løse frem til kampen i november, siger sikkerhedschefen.






EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

FCK-krise: Det her er min største frustration

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Chido Obi var ustyrlig

Boilesen peger på FC København

FCK-bænken var rasende!

FC Fredericia – AGF

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

OB – FC Midtjylland

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Sønderjyske – Silkeborg IF



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Salah strålede for Liverpool

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

‘Jeg skammer mig’

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Præsenterer Thomas Franks afløser

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Stort Brøndby-boost

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

For første gang siden 1999!

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

FC København – FC Nordsjælland