Superliga

Brøndby-fans kan koste point i Superligaen

Brøndby har allerede modtaget en advarsel på grund af klubbens fans' opførsel, to sager er under behandling, og DBU bekræfter, at sæsonen kan ende med hårde straffe til storklubben.

Brøndbys fans kan komme til at koste både point, penge og det der er værre i denne sæson. Det bekræfter DBU overfor tipsbladet.dk

Der er blot spillet syv kampe i Superligaen, og alligevel har DBU's disciplinærudvalg allerede tre sager på bordet omkring Brøndbys fans.

Uroligheder i udekampen mod AaB har allerede udløst en advarsel til Brøndby, mens ligtherkast mod OB-målmand Roy Carroll på Brøndby Stadion og massivt brug af fyrværkeri på Lyngby Stadion stadig befinder sig på disciplinærudvalgets skrivebord, hvor de endnu ikke er færdigbehandlet.

Systemet er bygget sådan op, at klubben modtager en advarsel ved første tilfælde, en bøde på 10.000 kroner ved andet tilfælde, 25.000 kroner i bødestraf ved tredje tilfælde. Herefter tager disciplinærudvalget det der bliver betegnet som 'individuel behandling i brug.'

- Denne sæson kan ligne en, hvor vi for første gang i historien kommer til at tage den individuelle behandling i brug, lyder det fra DBU-sekretær Allan G. Hansen til tipsbladet.dk

Der er separat regnskab for hjemme- og udekampe, så med allerede tre sager, kan Brøndby efter disciplinærudvalgets afgørelser have status med advarsel på hjemmebane og advarsel samt 10.000 kroners bøde på udebane. Det betyder, at Brøndbys fans med blot to tilfælde mere med uroligheder, fyrværkeri, baneløb eller andre lovbrud kan resultere i den individuelle behandling fra disciplinærudvalgets side.

- Hvad det logiske skridt i den individuelle behandling vil være, vil jeg slet ikke udtale mig om, da der som sagt ikke er noget fortilfælde. Men loven er klar, og der kan straffes med alt fra advarsel til fratagelse af hjemmekampe, siger Allan G. Hansen.

- Men når sanktionerne inden den individuelle behandling hedder; Advarsel, bøde, bøde - er det urealistisk, at den individuelle behandling vil ende med endnu en advarsel. Der vil sikkert heller ikke blive lagt ud med en fratagelse af hjemmebane, men et sted der imellem.

Ser man nærmere på DBU's Love, er sanktionsmulighederne helt klare. Hvis disciplinærudvalget ser bort fra flere bødestraffe i den individuelle behandling, ligner de mest oplagte sanktionsmuligheder at fratage en klub point eller retten til at spille hjemmekamp med tilskuere.

- Der er vedtaget det, der hedder objektiv udebaneansvar, hvilket gør, at man kan stille udebaneholdet til ansvar for, hvordan klubbens fans opfører sig. Det har ikke været muligt tidligere, men med systemet sikrer vi os, at klubberne i højere grad end tidligere skal tage ansvar omkring en god afvikling af kampene, når de er på udebane, lyder det fra Allan G. Hansen.

DBU's sanktionsmuligheder er listet som følger:
1)  Tildeling af misbilligelser og advarsler. 
2)  Pålæg om at bringe lov- eller regelstridige forhold til ophør, jf. § 5.6. 
3)  Idømmelse af bøder og erstatninger samt inddragelse af fortjeneste på kampe.
4)  Fradømmelse af retten til at spille på hjemmebane i en eller flere kampe.
5)  Fradømmelse og tilkendelse af point samt ansættelse af målscore. Dømmes en
kamp tabt for et hold, fastsættes målscoren, og eventuelle turneringspoint tildeles
det andet hold. I særlige tilfælde kan den disciplinære myndighed dog undlade at
tildele turneringspoint til det andet hold. 
6)  lnddragelse af en tilladelse til at drive kontraktfodbold og evt. stille denne til
rådighed for tredjemand, jf. § 17.4, nr. 2 f.eks. også hvis tilladelsens vilkår
eller forudsætninger i øvrigt overtrædes eller brister.
7)  Fastsættelse af en ny kamp (omkamp), genoptagelse og færdiggørelse af en
afbrudt kamp, eller fastsættelse af kampresultatet, hvis en kamp er blevet afbrudt
og det besluttes ikke at genoptage og færdiggøre kampen.
8)  Disciplinær nedrykning af hold.
9)  Udelukkelse fra deltagelse i kampe, turneringer, administration, ledervirksomhed,
trænervirksomhed og/eller dommervirksomhed.
10)  Udelukkelse fra en klub, en lokalunion og/eller DBU.     
11)  Udelukkelse fra deltagelse i kampe og/eller turneringer.                       
12)  Udelukkelse fra en lokalunion og/eller fra DBU.
13)  Frakendelse af amatørstatus.
14)  Frakendelse af æresbevisninger og hæderstegn.