Derfor tilbageholdes BIF-fans i Herning

Fans af Brøndby IF må vente længe på at komme hjem fra Herning.



Når FC Midtjylland og Brøndby IF søndag mødes i Herning, venter der i forvejen en lang returrejse for fans af udeholdet.

Og den rejse bliver ikke længere, men det kommer til at tage længere tid for fans af BIF at komme hjem fra opgøret.

For Midt- og Vestjyllands Politi oplyser i en pressemeddelelse, at man har givet FC Midtjylland påbud om at tilbageholde tilskuerne i op til en time efter kampen, indtil det er vurderet, at de kan forlade stadion.

Det sker for at undgå ballade.

Da kampen først ventes at være færdig klokken 20.00, kan de fans måske se frem til at måtte vente helt til til 21.00 med at komme ud af stadion.

– Det skal være trygt at gå til fodbold, og når vi har valgt at bede værtsklubben holde tilskuerne fra udebaneafsnittet tilbage, når de øvrige tilskuere forlader stadion, så er det netop for at sikre tryghed og forebygge uroligheder mellem de to klubbers fangrupper, forklarer politiinspektør Martin Løye, der er linjechef for beredskabet i Midt- og Vestjyllands Politi, i pressemeddelelsen og forklaraer:

– Vi håber naturligvis på en fredelig aften, men vi har vurderet – blandt andet på baggrund af vores erfaring fra tidligere kampe mellem de to hold – at risikoen for uroligheder blandt fansene vil være højere på søndag end normalt. Vi håber, at vores forebyggende tiltag kan være med til at give alle de fredelige fodboldfans en god aften.

Ifølge Tipsbladets oplysninger skyldes tilbageholdelsen blandt andet også, at FC København klokken 16.00 spiller i Silkeborg – altså to timer inden Brøndbys kamp i Herning. Og man vil gerne undgå, at fans af FC København og Brøndby IF støder sammen.

Brøndby IF har fire point ned til både FCK og FC Midtjylland, så det er et vigtigt opgør for begge mandskaber.

*Tipsbladet har tilføjet et afsnit om FC Københavns opgør i Silkeborg efter udgivelsen af den oprindelige artikel – samtidig er der rettet fejl, der handler om, at det er FCM, der tilbageholder fansene, ikke politiet. Vi beklager.





Ny cheftræner stort set på plads i United


Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Han er ny cheftræner for Real Madrid

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Meldes på vej mod nyt skifte

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Mohamed Daramy vender tilbage

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Frendrup scorer for første gang i et år

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Afviser millionbud fra Brøndby

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Mareridt for FC Augsburg

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

FC København-boss i smuttur

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Går langt ned i løn

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Tidligere Superliga-profil i klubskifte

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

FCK-boss kan snart præsentere noget

Rådførte sig hos Kamil Grabara