Derfor tilbageholdes BIF-fans i Herning

Fans af Brøndby IF må vente længe på at komme hjem fra Herning.



Når FC Midtjylland og Brøndby IF søndag mødes i Herning, venter der i forvejen en lang returrejse for fans af udeholdet.

Og den rejse bliver ikke længere, men det kommer til at tage længere tid for fans af BIF at komme hjem fra opgøret.

For Midt- og Vestjyllands Politi oplyser i en pressemeddelelse, at man har givet FC Midtjylland påbud om at tilbageholde tilskuerne i op til en time efter kampen, indtil det er vurderet, at de kan forlade stadion.

Det sker for at undgå ballade.

Da kampen først ventes at være færdig klokken 20.00, kan de fans måske se frem til at måtte vente helt til til 21.00 med at komme ud af stadion.

– Det skal være trygt at gå til fodbold, og når vi har valgt at bede værtsklubben holde tilskuerne fra udebaneafsnittet tilbage, når de øvrige tilskuere forlader stadion, så er det netop for at sikre tryghed og forebygge uroligheder mellem de to klubbers fangrupper, forklarer politiinspektør Martin Løye, der er linjechef for beredskabet i Midt- og Vestjyllands Politi, i pressemeddelelsen og forklaraer:

– Vi håber naturligvis på en fredelig aften, men vi har vurderet – blandt andet på baggrund af vores erfaring fra tidligere kampe mellem de to hold – at risikoen for uroligheder blandt fansene vil være højere på søndag end normalt. Vi håber, at vores forebyggende tiltag kan være med til at give alle de fredelige fodboldfans en god aften.

Ifølge Tipsbladets oplysninger skyldes tilbageholdelsen blandt andet også, at FC København klokken 16.00 spiller i Silkeborg – altså to timer inden Brøndbys kamp i Herning. Og man vil gerne undgå, at fans af FC København og Brøndby IF støder sammen.

Brøndby IF har fire point ned til både FCK og FC Midtjylland, så det er et vigtigt opgør for begge mandskaber.

*Tipsbladet har tilføjet et afsnit om FC Københavns opgør i Silkeborg efter udgivelsen af den oprindelige artikel – samtidig er der rettet fejl, der handler om, at det er FCM, der tilbageholder fansene, ikke politiet. Vi beklager.



Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

De vil hente Andreas Maxsø

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Lothar Matthaüs storroser dansker

Køber sig ind i dansk klub

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Bekræfter millionbud på dansker

Brøndbys store karantænemareridt

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

– De skal skille sig af med ham!

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Dansk stjerne kan vinde stor pris

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

– Det er fuldkommen meningsløst

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid

– Vi tror på et godt resultat

Bayern München sejrer over Sporting CP

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Tænker ikke på Danmarks landshold

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud