Selv om Brøndby IF indledte 2020 med at sælge Kamil Wilczek, Dominik Kaiser og Hany Mukhtar, kom klubben ud af året med et minus på transferaktiviteter. Igen for 2021 forventer den et samlet transferunderskud, denne gang på mellem -10 millioner og et rundt 0.
Underskuddet i 2020 og det forventede underskud i 2021 betyder dog ikke, at Brøndby køber spillere for højere beløb, end klubben sælger.
Det var eksempelvis ikke tilfælde i fjor, hvor klubben ifølge Tipsbladets halvårlige transferanalyse solgte de tre førnævnte for 31 millioner kroner og i den følgende sommer købte Andrija Pavlovic og Blas Riveros for langt mindre.
Brøndby IF redegør ikke specifikt i sit regnskab for, hvad det allerede realiserede og det forventede underskud dækker over. Klubben noterer dog, at “transferaktiviteter” også omfatter afskrivninger.
Rent regnskabsteknisk anfører man ikke hele transferbeløbet i det år, man køber en spiller. Man lægger i stedet transferpris, sign-on fee og eventuelt agenthonorar sammen og fordeler det over kontraktperioden.
Eksempel: Har man købt en spiller for 10 millioner, givet ham et sign-on fee på 2 millioner, og agenten får 1 million, er den samlede udgift 13 millioner. Får han en fireårig kontrakt, hedder regnestykket altså 13 / 4 = 3,25 millioner kroner i afskrivninger om året.
Sælger man ham i løbet af kontraktperioden, skal den resterende værdi dog afskrives med det samme.
Posten “transferaktiviteter” udgjorde dog et langt mindre minus i 2020 end året før. Helt præcist -8 millioner mod -32,5 millioner i 2019. Det skyldes ifølge Brøndby IF, at klubben solgte spillere for højere beløb og afskrev mindre.
I 2021 bliver det altså enten lidt højere eller lidt lavere.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
Supercomputer: Her er VM-finalen
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
