Der findes ikke noget mere frustrerende i fodbold end at være bagud.
Af samme årsag har det været en meget behagelig sæson indtil videre for Brøndby IF og ikke mindst klubbens fans.
Benjamin Leander, der er fodboldanalytiker hos Tipsbladets søstermedie SpilXperten, har undersøgt, hvor længe de 12 Superliga-klubber har været henholdsvis foran og bagud, hvis man kigger på alle de minutter, der har været spillet indtil videre i sæsonen, og Brøndby IF toner ganske opsigtsvækkende frem på listen, der er døbt “Tabe of Time”.
Brøndby IF har således blot været bagud i sammenlagt 56 minutter i de første 22 kampe, og det er ifølge Benjamin Leander rekord i nyere tid. Brøndby er i øvrigt også det hold, der har været foran i flest minutter.
Til sammenligning har FC København været bagud i 292 minutter i denne sæson, mens FC Midtjylland har været bagud i 313 minutter.
Selv om Brøndby IF blot var bagud i 56 minutter i de første 22 kampe, lykkedes det alligevel Jesper Sørensens mandskab at indkassere tre nederlag. Det var som bekendt heller ikke Brøndby, men derimod FC Midtjylland, der endte på førstepladsen grundspillet.
Kigger man i den modsatte ende af “Table of Time”, gør Hvidovre IF sig bemærket ved blot at have været foran i 85 minutter i denne sæson.
Du kan se hele tabellen herunder:
Mens vi venter på #sldk slutspillet: Et af mine yndlingsparametre: #TableOfTime. Antal af minutter foran og bagud i sæsonen.
— Benjamin Leander (@LeandinhoDK) March 30, 2024
Fuldkommen afsindigt grundspil af #Brøndby, som sætter rekord i nyere tid hvad angår at være mindst bagud i de første 22 runder. #fcklive‘s suveræne… pic.twitter.com/i3eurUGMJk
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Transferbombe på vej
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’