Lettet Brøndby-helt: Der har været mange tanker

Med to mål mod Randers kom Mathias Kvistgaarden på tavlen for Brøndby for første gang siden august sidste år.



Anført af kantspiller Mathias Kvistgaarden tog Brøndby søndag en 3-1-sejr på udebane mod Randers.

Brøndby gik til pause foran med 3-0 efter en halvleg, hvor Kvistgaarden havde næstsidste fod på det første mål, samt sidste fod på både 2-0- og 3-0-scoringen.

Målene var den 21-årige offensivspillers første siden en udekamp mod AaB helt tilbage i august sidste år. Derfor var den unge Brøndby-kant selvsagt meget tilfreds efter kampen.

– Det giver et smil på læben, og man sover godt i nat. Det var tiltrængt.

– Man kan ikke lægge skjul på, at det har været en svær periode på det punkt. Der har været mange tanker oppe i hovedet.

– Jeg er glad for kampen. Som hold var det en rigtig fin kamp, siger Mathias Kvistgaarden.

Kantspilleren fik debut for Brøndby i 2020 som bare 18-årig. Siden da blev det primært til spilletid som angriber, men i forårssæsonen har Brøndby-træner Jesper Sørensen forsøgt at bruge Kvistgaarden på kanten.

Rollen som kantspiller er derfor stadig ny for Kvistgaarden, men han har alligevel allerede fundet sig godt til rette i den.

– Jeg føler, at jeg har noget fart og nogle individuelle kvaliteter, som jeg kan bruge derude.

– Der er stadig meget, der skal bygges på, og meget der skal læres endnu, men jeg føler, at det er bedre på den nye position, siger den 21-årige offensivspiller.

Efter en sæson, hvor spilletiden har varieret meget, var kampen mod Randers den sjette i streg for Brøndby med Kvistgaarden i startopstillingen. Det giver anledning til gode fremtidsudsigter, mener hovedpersonen selv.

– Jeg føler, at mine præstationer har forbedret sig, efter at spilletiden er kommet mere og mere.

– Jeg har haft en tro på, at det selvfølgelig nok skulle komme på et tidspunkt, det vil det altid gøre, så det var dejligt, at det var i dag.

– Med det så føler jeg og ved, at målene nok skal komme, siger Mathias Kvistgaarden.

Sejren var holdets anden i træk, efter at holdet vandt 1-0 på udebane i rivalopgøret mod FC København i sidste uge. Netop FCK er også modstanderen for Brøndby i næste spillerunde, men hverken den kamp eller stillingen er et fokus for Kvistgaarden.

Øjnene bør ifølge Mathias Kvistgaarden i stedet være rettet mod holdets positive formkurve.

– Jeg synes, at vi som førsteprioritet skal kigge væk fra det, fortsætte som hold og kigge hinanden i øjnene og sige, at vi har gang i noget godt, som vi skal bygge videre på.

– Vi får udnyttet det, som vi har oppe foran, og det skal vi tage med til de næste kampe, siger den 21-årige Brøndby-kant.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her er FC Københavns vej i Europa

FC København kan få Jens Stage-millioner

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kommer med frækt bud på dansk mester

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

José Mourinho vil have dansk stjerne

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

AGF kan ende med millionregning, men…

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Liverpool – Brentford

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’