Lettet Brøndby-helt: Der har været mange tanker

Med to mål mod Randers kom Mathias Kvistgaarden på tavlen for Brøndby for første gang siden august sidste år.



Anført af kantspiller Mathias Kvistgaarden tog Brøndby søndag en 3-1-sejr på udebane mod Randers.

Brøndby gik til pause foran med 3-0 efter en halvleg, hvor Kvistgaarden havde næstsidste fod på det første mål, samt sidste fod på både 2-0- og 3-0-scoringen.

Målene var den 21-årige offensivspillers første siden en udekamp mod AaB helt tilbage i august sidste år. Derfor var den unge Brøndby-kant selvsagt meget tilfreds efter kampen.

– Det giver et smil på læben, og man sover godt i nat. Det var tiltrængt.

– Man kan ikke lægge skjul på, at det har været en svær periode på det punkt. Der har været mange tanker oppe i hovedet.

– Jeg er glad for kampen. Som hold var det en rigtig fin kamp, siger Mathias Kvistgaarden.

Kantspilleren fik debut for Brøndby i 2020 som bare 18-årig. Siden da blev det primært til spilletid som angriber, men i forårssæsonen har Brøndby-træner Jesper Sørensen forsøgt at bruge Kvistgaarden på kanten.

Rollen som kantspiller er derfor stadig ny for Kvistgaarden, men han har alligevel allerede fundet sig godt til rette i den.

– Jeg føler, at jeg har noget fart og nogle individuelle kvaliteter, som jeg kan bruge derude.

– Der er stadig meget, der skal bygges på, og meget der skal læres endnu, men jeg føler, at det er bedre på den nye position, siger den 21-årige offensivspiller.

Efter en sæson, hvor spilletiden har varieret meget, var kampen mod Randers den sjette i streg for Brøndby med Kvistgaarden i startopstillingen. Det giver anledning til gode fremtidsudsigter, mener hovedpersonen selv.

– Jeg føler, at mine præstationer har forbedret sig, efter at spilletiden er kommet mere og mere.

– Jeg har haft en tro på, at det selvfølgelig nok skulle komme på et tidspunkt, det vil det altid gøre, så det var dejligt, at det var i dag.

– Med det så føler jeg og ved, at målene nok skal komme, siger Mathias Kvistgaarden.

Sejren var holdets anden i træk, efter at holdet vandt 1-0 på udebane i rivalopgøret mod FC København i sidste uge. Netop FCK er også modstanderen for Brøndby i næste spillerunde, men hverken den kamp eller stillingen er et fokus for Kvistgaarden.

Øjnene bør ifølge Mathias Kvistgaarden i stedet være rettet mod holdets positive formkurve.

– Jeg synes, at vi som førsteprioritet skal kigge væk fra det, fortsætte som hold og kigge hinanden i øjnene og sige, at vi har gang i noget godt, som vi skal bygge videre på.

– Vi får udnyttet det, som vi har oppe foran, og det skal vi tage med til de næste kampe, siger den 21-årige Brøndby-kant.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Trist: Marios Oikonomou er død



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Bekræfter kæmpebud

Næste sæson skal vi i Europa



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overraskende skifte lurer

Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

– Neestrup kan blive næste landstræner

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen

17 minutter for United – nu skal han til VM

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’