Brøndby holder fast i stadionnavnet

Brøndby arbejder ikke længere aktivt på at finde en sponsor til stadionnavnet. Brøndby Stadion er ikke fredet men er omvendt et brand med mange følelser, klubbens direktør Jesper Jørgensen.



Da Brøndby for et par år siden var i akut pengemangel blev der ledt med lys og lygte efter indtjeningsmuligheder. Resultaterne på banen svigtede, en årelang jagt på en hovedsponsor fejlede og i det hele taget var der en vigende tendens på sponsorsiden.

Dengang signalerede Brøndby, at man var interesseret i at sælge navnet Brøndby Stadion til en sponsor.

Daværende direktør Tommy Håkansson sagde dengang til tipsbladet.dk:

– Vi er glade for navnet Brøndby Stadion og vil sådan set gerne fastholde det, men navnet er til salg.

Nu er tiden blevet en helt anden i Brøndby. Der er kommet penge i kassen, spillertruppen er markant forstærket, hovedsponsoratet er på plads og sponsorerne er igen klar til at lægge penge i fodbold-klubben, der igen ligner en seriøs kandidat til en absolut topplacering i Superligaen.

Parken, Sport & Entertainment tidligere på året solgte navnet på nationalarenaen, der nu er navngivet Telia Parken, og derfor er Brøndby sammen med FC Nordsjælland de eneste klubber i Superligaen, der ikke har solgt navnet på stadion.

Med ambitionerne om at vinde medaljer år efter år, kunne man sagtens forestille sig, at Brøndby kunne høste store penge på en stadion-sponsor, men hvordan er det overhovedet til salg?

– Vi arbejder ikke på og sender dermed i øjeblikket ingen signaler om, at vi gerne vil sælge navnet på Brøndby Stadion, siger Brøndby-direktør Jesper Jørgensen til tipsbladet.dk.

– Man skal naturligvis aldrig sige aldrig, men det er ikke noget, vi overhovedet bruger ressourcer på. Skulle der dukke et konkret bud op, er det noget, vi vil se på og lave en vurdering af ud fra helhedsbilledet. 

Da Parken blev til Telia Parken blev navneforandringen ikke vel modtaget blandt fans af FC København og fans af landsholdet. Navnet på Danmarks traditionsrige nationalstadion har været betraget som en slags helligdom, og på samme måde er det med navnet Brøndby Stadion for mange Brøndby-fans. 

– Der er ingen tvivl om, at der er mange følelser på spil omkring navnet Brøndby Stadion, og det ville naturligvis være dejligt, hvis der kom en som Kasi-Jesper og købte navnet for at bevare det, siger Jesper Jørgensen.

Den tidligere hovedsponsor i Brøndby, Jesper Nielsen, købte i 2008 retten til stadionnavnet – blot for at bevare navnet Brøndby Stadion til stor tilfredsstillelse for de mange fans.

Men indtil videre er der ikke noget, der tyder på, at navnet kommer til at forandre sig.

– Vi har en række andre sponsorater, der er i klart højere prioritet. Vi skal have solgt pladsen på ryggen af spillertrøjerne og en tribune-sponsor kunne også komme på tale, siger Brøndby-direktøren.





Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger



LIVE

TransferLIVE: Onyeka på vej til Spanien?


Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Afsløring: Kvistgaarden nærmer sig Norwich-skifte 

Femkløver vil væk fra Manchester United

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne


TRANSFER

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’


Megatransfer på vej?

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

På vej mod retur?



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Superliga-klub smadrer transferrekord

Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

– Han kan blive vigtig

Kæmpe stjerne bliver Oliver Sonnes konkurrent

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Kæmpetransfer på vej – Man Utd scorer millioner

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

Kæmpe milliontab

“Et kup” at hente dansk angriber

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!



FC Barcelona forsøger sig med dansker

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


– Vi kan udfordre de bedste

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Rasmus Falk: ‘Det er sgu smukt, det her’

Bo Henriksen forudser gigantisk transfer

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Afsløring: FCN sælger Dorgeles i transferrekord



Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Lover transfers

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Danmark taber knebent til Sverige

Chelsea og Barcelona får enorme bøder

FC Nordsjælland sælger Dorgeles

Thomas Partey tiltalt for voldtægt

Derfor giver én type transfer særlig mening

Slut – øv, Danmark: Smalt nederlag

– Bolden er rund, og jeg er Nadia Nadim!

Stjerneagent anklaget for voldtægt

– Jeg er stærkere end nogensinde



Kevin Mensah vender tilbage til Brøndby

Mystisk: Dansk målmand solgt af tidligere ledelse

Danskerne jubler over opbakning