Brøndby IF – FC København

Brøndby Stadion danner søndag ramme om et vaskeægte topbrag, når ærkefjenderne Brøndby og FCK kæmper om Superligaens førsteplads.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3+

Holdnyt:
Brøndby IF:
Momentum i Superligaens top skifter nærmest uge efter uge, og for den neutrale tilskuer er det fantastisk underholdende med så afvekslende en guldstrid.

I sidste weekend blev Brøndby den helt store taber, da de fortjent tabte ude mod FC Midtjylland, mens både FCK og FC Nordsjælland fik fuldt udbytte ud af deres respektive kampe.

Med en historisk tæt og historisk stor guldkamp, er der lagt op til en spændende afslutning på sæsonen, hvor fire klubber har begrundet håb om at ende øverst på Superliga-skamlen.

Jesper Sørensens mandskab topper fortsat rækken, men kun med et point flere end FCK og FC Midtjylland, og kun tre point flere end FC Nordsjælland.

De blågules formkurve har været lettere nedadgående på det seneste med kun én sejr i fem kampe. I tre af de fem kampe var Brøndby foran uden at gøre arbejdet færdigt, og det skal der rettes op på, hvis de skal ende som danske mestre.

Mere ‘’KEEP ATTACKING’’ og mindre ‘’forsvar føringen hjem’’ må være kalkulen for sæsonens tilbageværende kampe.

Mathias Kvistgaarden, Frederik Alves og Henrik Heggheim sidder fortsat ude med skader for Brøndby. Christian Cappis er desuden blevet sorteret fra til forskel fra seneste spillerunde.

FC København:
Det har i løbet af foråret af flere omgange set sort ud for FCK’s drømme om det tredje danske mesterskab på stribe, men ‘’løverne’’ er i den grad tilbage i guldkampen her med fire runder igen.

Neestrups mandskab har vundet tre kampe i rap. Først over Silkeborg, så AGF, og så over Silkeborg igen. Jovel, ikke de tre sværeste kampe i mesterskabsspillet, men ikke desto mindre har københavnerne gjort hvad der skulle til for at stikke afsted med sejren i alle tre tilfælde.

Sejre giver selvtillid, og selvtillid giver sejre. Det så man med tydelighed i sidste weekend, da FCK leverede en af forårets mere helstøbte præstationer på JYSK Park.

Nu handler det om at bevise sig mod de andre tophold. Noget som FCK har haft ganske store problemer med indtil videre i sæsonen. Af ni indbyrdes opgør mod Brøndby, FC Midtjylland og FC Nordsjælland har hovedstadsklubben nemlig kun vundet to gange, og det bliver man næppe dansk mester på. Især ikke, når tre af de sidste fire kampe er mod netop de andre guldkandidater. 

Rasmus Falk er tilbage fra karantæne. Til gengæld er David Khocholava, Theo Sander, Nicolai Boilesen, Roony Bardghji og Andreas Cornelius skadet. Alex Runarsson, Jordan Larsson og Lukas Lerager er en del af 21-mandstruppen, hvor der skal skæres en enkelt fra inden kampstart.

Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-4-2-1):  Pentz – Vanlerberghe, Tshiembe, Rasmussen – Klaiber, Greve, Wass, Divkovic – Suzuki, Vallys – Omoijuanfo 

FC København (4-3-3): Grabara – Ankersen, Vavro, Diks, Jelert – Falk, Clem, Mattsson – Elyounoussi, Oskarsson, Achouri

Dom:
Der plejer ikke at mangle hverken nerve, intensitet eller fight, når Brøndby og FCK krydser klinger, så hvordan skal det ikke gå, når der denne gang er uhyre vigtige på spil til den historisk tætte guldkamp?

Et nederlag til en direkte konkurrent så sent på sæsonen vil gøre rigtig ondt, og det kan måske lægge en dæmper på de to holds iver for at jagte alle tre point.

I forvejen er det meget lidt, som adskiller to tophold, så det virker ganske logisk med en pointdeler, som begge lige akkurat kan leve med.

1-1 på Brøndby Stadion.

Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.58 ved Marathonbet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Superliga-klub tæt på FCK’er

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Afviste Premier League-klubber

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Tyskland – Paraguay

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet