Brøndby IF – FC Nordsjælland

Med sejren over FCK er Brøndby tilbage i guldkampen. Indfrier de blågule forventningerne hjemme mod FC Nordsjælland?



Superliga

Dommer: J. Daugbjerg

Fre 18. april kl. 19.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

Over 2.5 mål + Begge hold scorer

Odds 1.87

Spil hos Betano

Odds fra april 11, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Brøndby IF:

Fra lurende katastrofe med fare for nedrykningsspil til chance for medaljer til guldbejlere. Det kan gå rigtig hurtigt i fodbold, og det er Brøndbys forår et fremragende eksempel på.

Det startede nemlig vaklende for Frederik Birk i trænerrollen med skuffende præstationer og resultater, som hurtigt fik de første skeptikere ud af busken med kritik af den uerfarne Brøndby-chef.

I mesterskabsspillet har piben dog fået en helt anden lyd på Vestegnen.

I de tre første kampe har de blå-gule slået rækkens nummer et, to og fire, FCK, FC Midtjylland og AGF, og når man kan det, så kan man også vinde det danske mesterskab.

Det er ikke fordi, at Brøndby har spillet fuldkommen fænomenal fodbold i alle tre kampe, men kampbilledet mod modstandere, som ikke bare pakker sig om eget felt virker til at passe Birks tropper ganske godt.

Med en god portion marginaler, skarpe omstillinger, målfarlige angriber i Vallys og Kvistgaarden, og en storspillende Patrick Pentz i målet har Brøndby bragt sig tilbage i guldkampen med blot fem point op til FCK, som søndag spiller topbrag mod FC Midtjylland.

En gylden mulighed for at tage point på en eller flere af konkurrenterne, men det bliver altså uden Patrick Pentz og Thomas Mikkelsen, som begge er i karantæne efter optøjerne i Parken.

Det betyder, at det bliver Superliga-debut til tredjemålmand Gavin Beavers. Det fortalte Frederik Birk efter onsdagens træning i Brøndby.

FC Nordsjælland:

Det er svært at vide sig sikker på særlig meget i Superligaens øverste halvdel. Nærmest alle topholdene disker op med præstationer, som stikker i øst og vest, og flere ligner fuldkommen forskellige versioner af dem selv fra uge til uge.

Et glimrende eksempel på netop det er FC Nordsjælland, som inden sidste weekend lignede et hold, der var gået helt i stå.

Farum-klubben kom til hjemmekampen mod Randers med tre nederlag på stribe, alle tre uden at score, og alle tre med offensive præstationer, der var milevidt fra det, som vi kender dem for.

Bedst som man var klar til at lægge Jens Olsens mandskab i graven for denne sæson, var de dog pludselig tilbage i fulde omdrejninger med en storsejr på hele 5-2. Anført af brandvarme Benjamin Nygren, som på 16 gyldne minutter i første halvleg, tegnede sig for et vaskeægte hattrick.

Alt hvad Farum-drengene rørte ved offensivt blev til guld søndag aften, og selvom præstationen var virkelig god, så var sejren nok et mål eller to for stort. Udmærket illustreret ved en xG på 2.06 og hele fem scoringer.

Den store sejr må omvendt give masser af selvtillid til gæsterne, som ikke er uden chancer på Brøndby Stadion, hvis de er lige så skarpe og effektive som mod Randers.

Erik Marxen er tvivlsom til opgøret.

Karantæner:

Brøndby IF: Patrick Pentz og Thomas Mikkelsen
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:

Brøndby IF: (4-3-3): Beavers – Sebulonsen, Vanlerberghe, Rasmussen, Divkovic – Nartey, Wass, Tahirovic – Suzuki, Kvistgaarden, Vallys

FC Nordsjælland: (4-3-3): Hansen – Ankersen, Høgsberg, Salquist, Lähteenmäki – Dorgeles, Brink, Yirenkyi – Egeli, Nygren, Berthelsen

Dom:

Brøndby skal frem at jagte sejren, hvis de vil hale yderligere ind på FCK og FC Midtjylland i toppen af rækken, og det betyder, at de nok kommer til at sætte sig på mere af initiativet end i de seneste kampe.

Det åbner op for en underholdende affære mod FC Nordsjælland, som fredag aften har langt mere at vinde end at tabe.

Gæsterne har indkasseret mål i de seneste ni Superliga-kampe, så Kvistgaarden og Vallys skal nok få mulighed for at udbygge 2025’s måltotal.

Til gengæld kan der også blive fare på færde i den anden ende, hvor Brøndbys uprøvede tredjemålmand får sin sag for mod Nygren og Egeli.

Gang i målscoringen. 2-2 på Vestegnen.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated april 11, 2026 20:31 pm

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





LIVE

LIVE: Dansker sætter negativ rekord

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Laver aftale med Frederik Birk

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Brøndby IF – FC Midtjylland

– Han ender i Premier League



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Flere ændringer kan være på vej i FC København



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Randers FC – FC København

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Silkeborg IF – OB

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Cooper gav hård og ærlig besked

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Barcelona klager til UEFA

Tottenham under stregen

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Brøndby-fans sender åbent brev

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Sønderjyske – Viborg FF

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Chelsea – Manchester City

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Afslører dialog med Niels Frederiksen

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Hård kritik af FCM-profil

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Arsenal snublede i guldkampen

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

AGF snubler i guldkampen

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud