Brøndby IF – FC Nordsjælland

Med sejren over FCK er Brøndby tilbage i guldkampen. Indfrier de blågule forventningerne hjemme mod FC Nordsjælland?



Superliga

Dommer: J. Daugbjerg

Fre 18. april kl. 19.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

Over 2.5 mål + Begge hold scorer

Odds 1.87

Spil hos Betano

Odds fra september 7, 2025. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Brøndby IF:

Fra lurende katastrofe med fare for nedrykningsspil til chance for medaljer til guldbejlere. Det kan gå rigtig hurtigt i fodbold, og det er Brøndbys forår et fremragende eksempel på.

Det startede nemlig vaklende for Frederik Birk i trænerrollen med skuffende præstationer og resultater, som hurtigt fik de første skeptikere ud af busken med kritik af den uerfarne Brøndby-chef.

I mesterskabsspillet har piben dog fået en helt anden lyd på Vestegnen.

I de tre første kampe har de blå-gule slået rækkens nummer et, to og fire, FCK, FC Midtjylland og AGF, og når man kan det, så kan man også vinde det danske mesterskab.

Det er ikke fordi, at Brøndby har spillet fuldkommen fænomenal fodbold i alle tre kampe, men kampbilledet mod modstandere, som ikke bare pakker sig om eget felt virker til at passe Birks tropper ganske godt.

Med en god portion marginaler, skarpe omstillinger, målfarlige angriber i Vallys og Kvistgaarden, og en storspillende Patrick Pentz i målet har Brøndby bragt sig tilbage i guldkampen med blot fem point op til FCK, som søndag spiller topbrag mod FC Midtjylland.

En gylden mulighed for at tage point på en eller flere af konkurrenterne, men det bliver altså uden Patrick Pentz og Thomas Mikkelsen, som begge er i karantæne efter optøjerne i Parken.

Det betyder, at det bliver Superliga-debut til tredjemålmand Gavin Beavers. Det fortalte Frederik Birk efter onsdagens træning i Brøndby.

FC Nordsjælland:

Det er svært at vide sig sikker på særlig meget i Superligaens øverste halvdel. Nærmest alle topholdene disker op med præstationer, som stikker i øst og vest, og flere ligner fuldkommen forskellige versioner af dem selv fra uge til uge.

Et glimrende eksempel på netop det er FC Nordsjælland, som inden sidste weekend lignede et hold, der var gået helt i stå.

Farum-klubben kom til hjemmekampen mod Randers med tre nederlag på stribe, alle tre uden at score, og alle tre med offensive præstationer, der var milevidt fra det, som vi kender dem for.

Bedst som man var klar til at lægge Jens Olsens mandskab i graven for denne sæson, var de dog pludselig tilbage i fulde omdrejninger med en storsejr på hele 5-2. Anført af brandvarme Benjamin Nygren, som på 16 gyldne minutter i første halvleg, tegnede sig for et vaskeægte hattrick.

Alt hvad Farum-drengene rørte ved offensivt blev til guld søndag aften, og selvom præstationen var virkelig god, så var sejren nok et mål eller to for stort. Udmærket illustreret ved en xG på 2.06 og hele fem scoringer.

Den store sejr må omvendt give masser af selvtillid til gæsterne, som ikke er uden chancer på Brøndby Stadion, hvis de er lige så skarpe og effektive som mod Randers.

Erik Marxen er tvivlsom til opgøret.

Karantæner:

Brøndby IF: Patrick Pentz og Thomas Mikkelsen
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:

Brøndby IF: (4-3-3): Beavers – Sebulonsen, Vanlerberghe, Rasmussen, Divkovic – Nartey, Wass, Tahirovic – Suzuki, Kvistgaarden, Vallys

FC Nordsjælland: (4-3-3): Hansen – Ankersen, Høgsberg, Salquist, Lähteenmäki – Dorgeles, Brink, Yirenkyi – Egeli, Nygren, Berthelsen

Dom:

Brøndby skal frem at jagte sejren, hvis de vil hale yderligere ind på FCK og FC Midtjylland i toppen af rækken, og det betyder, at de nok kommer til at sætte sig på mere af initiativet end i de seneste kampe.

Det åbner op for en underholdende affære mod FC Nordsjælland, som fredag aften har langt mere at vinde end at tabe.

Gæsterne har indkasseret mål i de seneste ni Superliga-kampe, så Kvistgaarden og Vallys skal nok få mulighed for at udbygge 2025’s måltotal.

Til gengæld kan der også blive fare på færde i den anden ende, hvor Brøndbys uprøvede tredjemålmand får sin sag for mod Nygren og Egeli.

Gang i målscoringen. 2-2 på Vestegnen.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated september 7, 2025 21:46 pm

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





Her er Conrad Harders løn i RB Leipzig




EKSKLUSIVT

Hjulmand-bombe: ‘Alt er kaos’

Vildt rygte – Jess Thorup i chokskifte? 

Overrasker tv-vært: Thomas Frank, jeg elsker dig!

Her er 6 bud på en ny Lyngby-træner

Undrer sig over Brian Riemers valg

Afviste gigantisk tilbud

Superstjerne på vej til Tottenham?

Vingegaard-reaktion overrasker: Det er utroligt



STORT INTERVIEW

FCK-boss jubler over rekordsalg: ‘Vild udvikling!’

Ekspert: Han er bange for det

Minimal interesse for ny Brøndby-stjerne

Silkeborg-transfers: Kom nu, Kent!

Arbejdede på at hente Christian Eriksen



Mette Frederiksen holder ikke længere med Brøndby

Sønderjyske-transfers: Kan blive en kæmpe profil

– Jeg tror ikke, ‘CV’ selv er glad for den her

Arsenal-transfer blokerede Hjulmand-skifte

Britisk avis fælder dyster dom over Danmark

Barça-kovending omkring Christensen?



HELT VILDT

Van der Vaart sviner dansker til: Han er ubrugelig

Magisk sejr – scorer 6,5 millioner kroner

Langer ud efter medier: ‘Passer ikke!’

Jubler over vilde transfers

Fantastisk nyt for Roony Bardghji

Afslører detaljer – scorer kassen efter FCK-exit

Kommende kæmpetransfer? Verdens største følger ham

OB-transfers: Det skuffede mig mest

Rodrigo Huescas var på vej til denne klub

Jubler over Andreas Christensen

‘Jeg synes, jeg stod og så rigtig meget fodbold’

Bundesliga-dansker siger stop – det skal han nu

Nu taler Rolf Sørensen efter nyt afbud



TRANSFER

– Dansk stjerne kunne have tredoblet sin løn

I svime over dansker efter vild debut

Ramt af sygdom – nu der nyt om Isaksen

Memphis Depay slår målrekord

Bo Henriksen chokerer i Tyskland

Brøndby-fans langer ud: Under al kritik!

Klar besked: ‘De tager fejl’

Chok i Thomas Franks klub

Mads Pedersen jubler: ‘Helt fantastisk’

Mistede benet: ‘Nu udlever hans søn drømmen i FCK’

Kæmpe triumf!

Ingen Eriksen i Parken: ‘Mærkeligt og ærgerligt’

Efter grimt styrt: Melder ud om Skjelmose

Overraskede alle – video går viralt

Ekspert: Frygter én ting

Storklub lurer på Kasper Hjulmand

Kræftramt stjerne tog stor beslutning

UAE-dominans i Vueltaen kommer bag på holdet selv

Afslører særlig Højlund-klausul

Dansk teenager på blokken

Mourinho til danskerklub?

Slovakiet marcherer videre

Froome deler billede – vælter ind med beskeder