Brøndby IF – FC Nordsjælland

Med sejren over FCK er Brøndby tilbage i guldkampen. Indfrier de blågule forventningerne hjemme mod FC Nordsjælland?



Superliga

Dommer: J. Daugbjerg

Fre 18. april kl. 19.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

Over 2.5 mål + Begge hold scorer

Odds 1.87

Spil hos Betano

Odds fra december 2, 2025. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Brøndby IF:

Fra lurende katastrofe med fare for nedrykningsspil til chance for medaljer til guldbejlere. Det kan gå rigtig hurtigt i fodbold, og det er Brøndbys forår et fremragende eksempel på.

Det startede nemlig vaklende for Frederik Birk i trænerrollen med skuffende præstationer og resultater, som hurtigt fik de første skeptikere ud af busken med kritik af den uerfarne Brøndby-chef.

I mesterskabsspillet har piben dog fået en helt anden lyd på Vestegnen.

I de tre første kampe har de blå-gule slået rækkens nummer et, to og fire, FCK, FC Midtjylland og AGF, og når man kan det, så kan man også vinde det danske mesterskab.

Det er ikke fordi, at Brøndby har spillet fuldkommen fænomenal fodbold i alle tre kampe, men kampbilledet mod modstandere, som ikke bare pakker sig om eget felt virker til at passe Birks tropper ganske godt.

Med en god portion marginaler, skarpe omstillinger, målfarlige angriber i Vallys og Kvistgaarden, og en storspillende Patrick Pentz i målet har Brøndby bragt sig tilbage i guldkampen med blot fem point op til FCK, som søndag spiller topbrag mod FC Midtjylland.

En gylden mulighed for at tage point på en eller flere af konkurrenterne, men det bliver altså uden Patrick Pentz og Thomas Mikkelsen, som begge er i karantæne efter optøjerne i Parken.

Det betyder, at det bliver Superliga-debut til tredjemålmand Gavin Beavers. Det fortalte Frederik Birk efter onsdagens træning i Brøndby.

FC Nordsjælland:

Det er svært at vide sig sikker på særlig meget i Superligaens øverste halvdel. Nærmest alle topholdene disker op med præstationer, som stikker i øst og vest, og flere ligner fuldkommen forskellige versioner af dem selv fra uge til uge.

Et glimrende eksempel på netop det er FC Nordsjælland, som inden sidste weekend lignede et hold, der var gået helt i stå.

Farum-klubben kom til hjemmekampen mod Randers med tre nederlag på stribe, alle tre uden at score, og alle tre med offensive præstationer, der var milevidt fra det, som vi kender dem for.

Bedst som man var klar til at lægge Jens Olsens mandskab i graven for denne sæson, var de dog pludselig tilbage i fulde omdrejninger med en storsejr på hele 5-2. Anført af brandvarme Benjamin Nygren, som på 16 gyldne minutter i første halvleg, tegnede sig for et vaskeægte hattrick.

Alt hvad Farum-drengene rørte ved offensivt blev til guld søndag aften, og selvom præstationen var virkelig god, så var sejren nok et mål eller to for stort. Udmærket illustreret ved en xG på 2.06 og hele fem scoringer.

Den store sejr må omvendt give masser af selvtillid til gæsterne, som ikke er uden chancer på Brøndby Stadion, hvis de er lige så skarpe og effektive som mod Randers.

Erik Marxen er tvivlsom til opgøret.

Karantæner:

Brøndby IF: Patrick Pentz og Thomas Mikkelsen
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:

Brøndby IF: (4-3-3): Beavers – Sebulonsen, Vanlerberghe, Rasmussen, Divkovic – Nartey, Wass, Tahirovic – Suzuki, Kvistgaarden, Vallys

FC Nordsjælland: (4-3-3): Hansen – Ankersen, Høgsberg, Salquist, Lähteenmäki – Dorgeles, Brink, Yirenkyi – Egeli, Nygren, Berthelsen

Dom:

Brøndby skal frem at jagte sejren, hvis de vil hale yderligere ind på FCK og FC Midtjylland i toppen af rækken, og det betyder, at de nok kommer til at sætte sig på mere af initiativet end i de seneste kampe.

Det åbner op for en underholdende affære mod FC Nordsjælland, som fredag aften har langt mere at vinde end at tabe.

Gæsterne har indkasseret mål i de seneste ni Superliga-kampe, så Kvistgaarden og Vallys skal nok få mulighed for at udbygge 2025’s måltotal.

Til gengæld kan der også blive fare på færde i den anden ende, hvor Brøndbys uprøvede tredjemålmand får sin sag for mod Nygren og Egeli.

Gang i målscoringen. 2-2 på Vestegnen.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated december 2, 2025 09:24 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF



– Brøndby er chanceløse

Har I tabt sutten, Brøndby?

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Storklub meldes interesseret

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Thorups afløser stopper efter fem måneder

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Viborg-boss afviser norsk storklub

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Danske klubber vil have ham

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6