Efter to og et halvt år sagde Brøndby IF ved årsskiftet farvel til Jesper Sørensen, der forlod rollen som assistenttræner for at overtage jobbet som U21-landstræner på fuld tid.
Siden er der ikke kommet en direkte afløser ind, og det efterlader cheftræner Niels Frederiksen med Martin Retov som den eneste assistenttræner.
Dog er der overvejelser vedrørende rollen, og cheftræneren selv forventer, at der snart er en løsning angående den post, der altså er blevet efterladt og står ledig efter Jesper Sørensens exit.
– Det kigger vi stadigvæk på. Vi har ikke endnu ansat en direkte afløser for Jesper, men det sonderer vi og kigger lidt på. Så finder vi en løsning på det. Det har vi arbejdet med i et stykke tid. Vi er ikke kommet helt i mål, men det gør vi formentlig inden så længe, siger Niels Frederiksen, der kommer til at savne Jesper Sørensen:
– Jesper er en dygtig træner og havde en stor andel i alt det, der er foregået herude, siden jeg startede og ikke mindst også i mesterskabet sidste år. Det er jo et tab, men Jesper fik en god mulighed som U21-landstræner. Jeg taler af erfaring: Det er et rigtig godt job og fedt job med spændende opgaver, så jeg kan godt forstå det.
– Sådan er det. Uanset om du er chef eller assistent, så hvis du gør det godt, vil der opstå muligheder henadvejen. Det skal også være en del af det her. Isoleret set er det også udmærket, at der kommer lidt udskiftning i staben, men der er ingen tvivl om, at jeg har sat ekstremt meget pris på samarbejdet med Jesper.
Fodbolddirektør Carsten V. Jensen påpeger, at Brøndby trods alt står stærkt til at håndtere opgaverne lige nu, efter at der i efteråret også blev skiftet ud på posten som analytiker, hvor Jimmy Brinksby blev afløst af Frederik Birk, som også har erfaring som assistenttræner.
Der kan imidlertid godt komme en ny assistent ind.
– Vi kan i det hele taget godt lide at have en del tid til den enkelte spiller, for det handler også om at give feedback og så videre, så her er vi også i markedet.
– Det er ikke det samme, som at vi står og er i panik og skal have en afløser ind. Der er vi ikke. Vi har et team, der kan løse opgaverne, men vi er altid i markedet for at forbedre os. Den (rollen, red.) bliver ikke lukket ned, men det er ikke akut, siger “CV”.
Jesper Sørensen var også i løbet af efteråret U21-landstræner, men her dobbeltjobbede han og beholdt samtidig sin rolle i Brøndby. Du kan læse et interview med den nu tidligere BIF-assistent om det lige her.
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
Forstår intet af Bisseck-beslutning
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
USA – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
NYHEDER
Kane snød DR Congo i dramatisk kamp
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
OPTAKT
Portugal – Kroatien
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
