Brøndby jagter afløseren: Vi er altid i markedet

Niels Frederiksen forventer, at der kommer en løsning angående den ledige post som assistenttræner i Brøndby inden længe.



Efter to og et halvt år sagde Brøndby IF ved årsskiftet farvel til Jesper Sørensen, der forlod rollen som assistenttræner for at overtage jobbet som U21-landstræner på fuld tid.

Siden er der ikke kommet en direkte afløser ind, og det efterlader cheftræner Niels Frederiksen med Martin Retov som den eneste assistenttræner.

Dog er der overvejelser vedrørende rollen, og cheftræneren selv forventer, at der snart er en løsning angående den post, der altså er blevet efterladt og står ledig efter Jesper Sørensens exit.

– Det kigger vi stadigvæk på. Vi har ikke endnu ansat en direkte afløser for Jesper, men det sonderer vi og kigger lidt på. Så finder vi en løsning på det. Det har vi arbejdet med i et stykke tid. Vi er ikke kommet helt i mål, men det gør vi formentlig inden så længe, siger Niels Frederiksen, der kommer til at savne Jesper Sørensen:

– Jesper er en dygtig træner og havde en stor andel i alt det, der er foregået herude, siden jeg startede og ikke mindst også i mesterskabet sidste år. Det er jo et tab, men Jesper fik en god mulighed som U21-landstræner. Jeg taler af erfaring: Det er et rigtig godt job og fedt job med spændende opgaver, så jeg kan godt forstå det.

– Sådan er det. Uanset om du er chef eller assistent, så hvis du gør det godt, vil der opstå muligheder henadvejen. Det skal også være en del af det her. Isoleret set er det også udmærket, at der kommer lidt udskiftning i staben, men der er ingen tvivl om, at jeg har sat ekstremt meget pris på samarbejdet med Jesper.

Fodbolddirektør Carsten V. Jensen påpeger, at Brøndby trods alt står stærkt til at håndtere opgaverne lige nu, efter at der i efteråret også blev skiftet ud på posten som analytiker, hvor Jimmy Brinksby blev afløst af Frederik Birk, som også har erfaring som assistenttræner. 

Der kan imidlertid godt komme en ny assistent ind.

– Vi kan i det hele taget godt lide at have en del tid til den enkelte spiller, for det handler også om at give feedback og så videre, så her er vi også i markedet.

– Det er ikke det samme, som at vi står og er i panik og skal have en afløser ind. Der er vi ikke. Vi har et team, der kan løse opgaverne, men vi er altid i markedet for at forbedre os. Den (rollen, red.) bliver ikke lukket ned, men det er ikke akut, siger “CV”.

Jesper Sørensen var også i løbet af efteråret U21-landstræner, men her dobbeltjobbede han og beholdt samtidig sin rolle i Brøndby. Du kan læse et interview med den nu tidligere BIF-assistent om det lige her. 





Tæt på at købe FC København-spiller




LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Superliga-spiller åben for transfer

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Jonas Lössl stopper karrieren

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Tjekkiet – Sydafrika

Mexico – Sydkorea



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan