Brøndby lander ny hovedsponsor: Aftalen gælder i et halvt år

Brøndby IF får ny hovedsponsor fra 1. januar. Det bliver booztlet.com, der er en outlet-forretning på nettet. Aftalen varer dog kun til sommer.



Det har i et stykke tid stået klart, at Brøndby IF skulle bruge en ny hovedsponsor, når Arbejdernes Landsbanks aftale udløber til nytår. Nu er der fundet en kortsigtet løsning.

Klubben fortæller, at den fra 1. januar får booztlet.com som hoved- og trøjesponsor. Det er en online outlet-forretning for klubbens eksisterende sponsor Boozt.

– Samarbejdet med Boozt har vi haft siden 2018, og vi har oplevet et stort engagement fra Boozt, fra den første dag de kom til klubben. De har nu valgt at øge deres engagement til højeste niveau, så de fra 1. januar bliver ny hovedpartner, siger administrerende direktør Ole Palmå til klubbens hjemmeside.

Læs også:Sportsøkonom: Brøndby kan snart få brug for nye penge

Den nye aftale løber til 30. juni 2021, og dermed skal Brøndby altså snart på jagt efter en ny hovedsponsor igen. Palmå glæder sig dog over, at klubben har givet sig selv ekstra tid til at finde en langsigtet løsning i det, der er et svært marked.

– Vi har flere gode og positive dialoger med potentielle hovedpartnere, men den specielle situation med Covid-19 gør, at beslutningsprocesserne er væsentligt længere end normalt. Der er megen usikkerhed i markedet i disse måneder med de mange restriktionerne og påbud, samfundet oplever.

Læs også:Hovedsponsor viger pladsen: Brøndby IF får Red Barnet på trøjen

– Med Booztlet.com-aftalen er der skabt en optimal løsning for resten af sæsonen, og samtidig kan vi fortsætte de igangværende dialoger om hovedpartnerskab fra sommeren 2021, siger han.

Booztlet.com skal fra årsskiftet pryde trøjerne for både Brøndby IF’s Superliga-hold og bedste kvindehold. Arbejdernes Landsbank har i efteråret veget pladsen til fordel for Red Barnet på holdets trøjer.

Læs også:Avis: Brøndby-fans vil være klubbens nye hovedsponsor
Læs også:Ny FCM-sponsor: Det har 0,0 procent med Brøndby at gøre




LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

De vil ansætte Guardiola som landstræner



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Maxsø træner med i Brøndby

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Det er et større problem for os’

Frankrig – Spanien

‘Kæmpe cadeau til AGF’

FC København i intense transferforhandlinger

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Hylder FC København og Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens