Sportsøkonom: Brøndby kan snart få brug for nye penge

Coronakrisen betyder ifølge sportsøkonom Kenneth Cortsen, at Brøndby IF snart kan stå foran at hente nye penge ind.



Selv om Brøndby IF har solgt spillere, sænket lønbudgettet og ikke lavet store køb i 2020, er klubben lige som de fleste andre andre danske klubber blevet hårdt ramt af den coronaviruskrise, der blandt andet har gjort, at danske klubber ikke kan få mange tilskuere på stadion.

I Brøndby kan det ifølge sportsøkonom Kenneth Cortsen få den betydning, at klubben skal ud og hente nye penge ind. Det siger han til Ekstra Bladet.

Læs også:Dagens Spilforslag: AaB-trio er tilbage på toppen

Brøndby IF ændrede i september forventningerne til årsregnskabet, så man forventer mellem minus 25 og minus 40 millioner kroner for rengskabsåret, og selv om klubben i feburar gennemførte en aktieemission, der gav klubben 129 millioner kroner, landede kun omkring 30 af dem i kassen, da Jan Bech Andersen og TBC Holding ApS konverterede gæld for 93,2 millioner kroner.

Og derfor er vurderingen, at BIF i 2021 kan blive tvunget til at søge hjælp.

Læs også:Irriteret Brøndby-træner: Det er noget pjat

– Coronaen har skabt store problemer for hele fodboldøkonomien. For Brøndbys vedkommende kan man inden for overskuelig fremtid blive tvunget til at ‘trykke’ nye penge, vurderer sportsøkonom Kenneth Cortsen til Ekstra Bladet.

Forklaringen er altså, at man måtte nedskrive årets forventninger, og at der ikke umiddelbart er udsigt til, at der kommer fans på stadion igen, ligesom sponsormarkedet formentlig også er ramt. BIF leder eksempelvis også fortsat efter en hovedsponsor fra årsskiftet, hvor Arbejdernes Landsbank stopper som hovedsponsor.

Det er dog ikke sådan, at BIF står lige nu og skal tilføres kapital. Ved udgangen af juni var der 26 millioner kroner i likviditet samt 10 millioner i uudnyttet kreditfacilitet, så der er noget at trække på i efteråret.

Læs også:Optakt. Randers FC – AaB
Læs også:Randers-kant om top seks: Toget er ved at køre
Læs også:Brøndby IF med smal pokalsejr: Vi bør kunne score to-tre mål mere




LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

AGF – FC Midtjylland

FC København – Vejle Boldklub

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stort flop i England – hent Elias Jelert



Kæmpekøb retur til FC København?

I kødet på Dolberg: En logisk beslutning

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Silkeborg IF – Randers FC



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Sønderjyske – Brøndby IF

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

FC Fredericia – OB

Sprudler i MLS



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Han er færdig i Brøndby

Oddset styrtdykker

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Viborg FF – FC Nordsjælland

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bayern München laver vildt comeback

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sender stikpille til FC København-flop

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg