Brøndby-lejr tror på top 3 i næste sæson

I Brøndby vurderer man ikke, at klubben er langt fra at kunne opfylde målsætningen om top-3 i næste sæson.



Med et point onsdag aften mod de danske mestre, FC Midtjylland, er Brøndby ni point fra sæsonens målsætning om at ende i top-3 i Superligaen med en kamp igen.

Tredjepladsen FC København kan med en sejr i sin næstsidste sæsonkamp torsdag aften udbygge Brøndbys afstand til top-3 til 11 point.

Men selv om man i denne sæson har glippet sin målsætning med ganske stor afstand, så tror Brøndby-lejren på, at klubben har forudsætningerne for, at målsætningen kan nås i den kommende sæson.

Brøndby-backen Kevin Mensah mener, at Brøndby altid vil være et hold, der skal være i top-3.

– Vi kommer ikke på noget tidspunkt til at sige, vi ikke spiller med i toppen. Det hører med til klubben og holdets ambitioner, siger Mensah.

AGF har i mesterskabsspillet været en hård konkurrent i kampen om top-3, men i Brøndby-lejren skræmmes man ikke af aarhusianernes flotte sæson.

– Vi har ikke nået målet denne sæson, så vi har noget at arbejde videre med. Der er flere hold end AGF, der også byder sig til, og det er fedt for ligaen. Men det gør, at vi skal tage vores næste skridt, siger Mensah.

– Sæsonen har givet os et afsæt, som kan og skal gøre os bedre, fordi det er målsætningen at nå i top-3, og den store mængde spilletid til unge spillere i denne sæson skal være med til at få det bygget op igen.

Ifølge Brøndby-træner Niels Frederiksen kræver en top-3-placering mere stabilitet, og det tror han på, at hans unge hold får med tiden.

– Der er ikke nogen, som skal fortælle mig, at vi er langt fra at være et top-3-hold. Det, vi mangler, er noget stabilitet for at kunne følge med over en hel sæson, for vi har bestemt muligheder, når vi møder de andre tophold, siger Brøndby-træneren.

– Jeg tror sagtens, vi kan få den ekstra stabilitet til næste år. Vi er et ungt hold, og tiden arbejder med os og gør os bedre og bedre.

– Vi har været oppe imod et stærkt hold som AGF, der virkelig har gjort det fremragende, og som vi ikke har kunnet følge med. Men det betyder ikke, at det ikke er muligt at følge med næste år.

/ritzau/





FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil


‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner

Voldsomme rygter i udlandet

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt

Dansk dommer får ros stor ros

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Brøndby IF – FC Nordsjælland

– Fuldstændig svigtet

AGF – Sønderjyske

To direktører færdige i Superliga-klub

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

Randers FC – FC Midtjylland

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Vejle Boldklub – FC København

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime

Skidt nyt til Brian Riemer?

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Stor Brøndby-stjerne skadet

Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’

I svime over sensationel dansker

Kæmpe krise i Kvistgaardens klub

Går i kødet på Rasmus Højlund

Landstræner hylder OB-komet

Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag

Valgte Manchester United over Real Madrid

Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Søvndyssende søndag i Stuttgart

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander

Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’

FC Fredericia – Viborg FF

Noah Nartey pavestolt af storebror

– Jeg tror, det bliver et nej

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick

‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’

OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant