Brøndby-lejr tror på top 3 i næste sæson

I Brøndby vurderer man ikke, at klubben er langt fra at kunne opfylde målsætningen om top-3 i næste sæson.



Med et point onsdag aften mod de danske mestre, FC Midtjylland, er Brøndby ni point fra sæsonens målsætning om at ende i top-3 i Superligaen med en kamp igen.

Tredjepladsen FC København kan med en sejr i sin næstsidste sæsonkamp torsdag aften udbygge Brøndbys afstand til top-3 til 11 point.

Men selv om man i denne sæson har glippet sin målsætning med ganske stor afstand, så tror Brøndby-lejren på, at klubben har forudsætningerne for, at målsætningen kan nås i den kommende sæson.

Brøndby-backen Kevin Mensah mener, at Brøndby altid vil være et hold, der skal være i top-3.

– Vi kommer ikke på noget tidspunkt til at sige, vi ikke spiller med i toppen. Det hører med til klubben og holdets ambitioner, siger Mensah.

AGF har i mesterskabsspillet været en hård konkurrent i kampen om top-3, men i Brøndby-lejren skræmmes man ikke af aarhusianernes flotte sæson.

– Vi har ikke nået målet denne sæson, så vi har noget at arbejde videre med. Der er flere hold end AGF, der også byder sig til, og det er fedt for ligaen. Men det gør, at vi skal tage vores næste skridt, siger Mensah.

– Sæsonen har givet os et afsæt, som kan og skal gøre os bedre, fordi det er målsætningen at nå i top-3, og den store mængde spilletid til unge spillere i denne sæson skal være med til at få det bygget op igen.

Ifølge Brøndby-træner Niels Frederiksen kræver en top-3-placering mere stabilitet, og det tror han på, at hans unge hold får med tiden.

– Der er ikke nogen, som skal fortælle mig, at vi er langt fra at være et top-3-hold. Det, vi mangler, er noget stabilitet for at kunne følge med over en hel sæson, for vi har bestemt muligheder, når vi møder de andre tophold, siger Brøndby-træneren.

– Jeg tror sagtens, vi kan få den ekstra stabilitet til næste år. Vi er et ungt hold, og tiden arbejder med os og gør os bedre og bedre.

– Vi har været oppe imod et stærkt hold som AGF, der virkelig har gjort det fremragende, og som vi ikke har kunnet følge med. Men det betyder ikke, at det ikke er muligt at følge med næste år.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Her er prisen på Aral Simsir



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Kæmpebud på 16-årig

Brøndby tæt på Superliga-profil

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: De lurer på FCM-profil

FC København i forhandlinger med svensk klub

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Otte tunesere testet positive for forbudt stof



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Canada – Marokko

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Nu er der nyt om Robert Skov

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

– Schwartau-handel giver ingen mening

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Laudrup stopper på TV 2



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Paraguay – Frankrig

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’