Brøndby-lejr tror på top 3 i næste sæson

I Brøndby vurderer man ikke, at klubben er langt fra at kunne opfylde målsætningen om top-3 i næste sæson.



Med et point onsdag aften mod de danske mestre, FC Midtjylland, er Brøndby ni point fra sæsonens målsætning om at ende i top-3 i Superligaen med en kamp igen.

Tredjepladsen FC København kan med en sejr i sin næstsidste sæsonkamp torsdag aften udbygge Brøndbys afstand til top-3 til 11 point.

Men selv om man i denne sæson har glippet sin målsætning med ganske stor afstand, så tror Brøndby-lejren på, at klubben har forudsætningerne for, at målsætningen kan nås i den kommende sæson.

Brøndby-backen Kevin Mensah mener, at Brøndby altid vil være et hold, der skal være i top-3.

– Vi kommer ikke på noget tidspunkt til at sige, vi ikke spiller med i toppen. Det hører med til klubben og holdets ambitioner, siger Mensah.

AGF har i mesterskabsspillet været en hård konkurrent i kampen om top-3, men i Brøndby-lejren skræmmes man ikke af aarhusianernes flotte sæson.

– Vi har ikke nået målet denne sæson, så vi har noget at arbejde videre med. Der er flere hold end AGF, der også byder sig til, og det er fedt for ligaen. Men det gør, at vi skal tage vores næste skridt, siger Mensah.

– Sæsonen har givet os et afsæt, som kan og skal gøre os bedre, fordi det er målsætningen at nå i top-3, og den store mængde spilletid til unge spillere i denne sæson skal være med til at få det bygget op igen.

Ifølge Brøndby-træner Niels Frederiksen kræver en top-3-placering mere stabilitet, og det tror han på, at hans unge hold får med tiden.

– Der er ikke nogen, som skal fortælle mig, at vi er langt fra at være et top-3-hold. Det, vi mangler, er noget stabilitet for at kunne følge med over en hel sæson, for vi har bestemt muligheder, når vi møder de andre tophold, siger Brøndby-træneren.

– Jeg tror sagtens, vi kan få den ekstra stabilitet til næste år. Vi er et ungt hold, og tiden arbejder med os og gør os bedre og bedre.

– Vi har været oppe imod et stærkt hold som AGF, der virkelig har gjort det fremragende, og som vi ikke har kunnet følge med. Men det betyder ikke, at det ikke er muligt at følge med næste år.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

I dialog om Albert Grønbæk

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn