Vejle var foran ved pausen, men tabte mandagens besøg på Brøndby Stadion 1-2.
Norske Sebastian Sebulonsen assisterede kort efter sit indhop Mathias Kvistgaardens udligning kort inde i anden halvleg, inden han selv tordnede bolden i netmaskerne til 2-1.
Med sejren har Brøndby fire point for to kampe på Superligaens fjerdeplads, mens Vejle er eneste hold i rækken uden point efter at have smidt føringer mod både Randers og Brøndby.
Østjyderne leverede ellers en ganske udmærket første halvleg, og i det hele taget matchede Ivan Prelecs tropper meget godt et afbudsramt hjemmehold, der var uden blandt andre Daniel Wass og Nicolai Vallys.
Efter en indledning med mange dødbolde til udeholdet udløste en arm på bolden af den græske angriber Dimitrios Emmanouilidis efter knap ti minutter et straffespark i den anden ende.
Den japanske frontløber Yuito Suzuki fik i fraværet af Ohi Omoijuanfo og Daniel Wass ansvaret, men bankede kuglen på overliggeren, og hjemmeholdet fik derfor ikke noget ud af et spillemæssigt overtag i indledningen.
Vejle stillede sig langt fra ned foran eget felt, men satsede dog i udpræget grad på omstillinger, og efter en lille halv time fik sidste sæsons ligatopscorer, German Onugkha, bolden i nettet.
Russeren havde dog åbenlyst skubbet stopperen Jacob Rasmussen ind i keeper Patrick Pentz, hvilket også dommer Mikkel Redder fandt ud af efter at have konsulteret VAR.
I stedet blev det 0-1 efter 40 minutter. Dagens Brøndby-kaptajn Josip Radosevic smed bolden væk og tillod Musa Juwara at spille den syleskarpt i dybden til hurtige Emmanouilidis, som iskoldt scorede sit første sæsonmål.
Brøndby-stopperen Rasmus Lauritsen pandede bolden på overliggeren i første halvlegs overtid, men det gulklædte stadion måtte vente til anden halvlegs start med at slippe jublen løs.
Så gik det til gengæld også stærk. Den norske wingback Sebastian Sebulonsen var kommet ind i stedet for Sean Klaiber, og han satte øjeblikkeligt et markant indtryk.
Først headede han et indlæg fra Suzuki ind for fødderne af Mathias Kvistgaarden, som nemt udlignede til 1-1 fra kort afstand.
Og kort efter kanonerede Sebulonsen selv bolden fladt og hårdt i mål til 2-1 fra distancen, efter at Kvistgaarden havde lagt den til rette efter en hjørnespark.
Brøndby havde vendt kampen på hovedet, men mistede hurtigt kontrollen med kampen. Men forholdsvist simple midler tilspillede Vejle sig en håndfuld gode bud på en udligning i den sidste halve time.
German Onugkha og Denis Kolinger kom frem til de største, men teknikken svigtede begge, da bolden skulle over stregen.
Brøndby skal allerede torsdag i aktion igen. Her venter en udekamp i Kosovo mod KF Llapi i Conference League-kvalifikationen. Brøndby vandt første opgør 6-0.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lukker det for Chido Obi-transfer?
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Klar for FC København
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
Tuchel føler “den største smerte af alle”
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
Spanien har et ekstra øje på Messi
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
EKSKLUSIVT