Vejle var foran ved pausen, men tabte mandagens besøg på Brøndby Stadion 1-2.
Norske Sebastian Sebulonsen assisterede kort efter sit indhop Mathias Kvistgaardens udligning kort inde i anden halvleg, inden han selv tordnede bolden i netmaskerne til 2-1.
Med sejren har Brøndby fire point for to kampe på Superligaens fjerdeplads, mens Vejle er eneste hold i rækken uden point efter at have smidt føringer mod både Randers og Brøndby.
Østjyderne leverede ellers en ganske udmærket første halvleg, og i det hele taget matchede Ivan Prelecs tropper meget godt et afbudsramt hjemmehold, der var uden blandt andre Daniel Wass og Nicolai Vallys.
Efter en indledning med mange dødbolde til udeholdet udløste en arm på bolden af den græske angriber Dimitrios Emmanouilidis efter knap ti minutter et straffespark i den anden ende.
Den japanske frontløber Yuito Suzuki fik i fraværet af Ohi Omoijuanfo og Daniel Wass ansvaret, men bankede kuglen på overliggeren, og hjemmeholdet fik derfor ikke noget ud af et spillemæssigt overtag i indledningen.
Vejle stillede sig langt fra ned foran eget felt, men satsede dog i udpræget grad på omstillinger, og efter en lille halv time fik sidste sæsons ligatopscorer, German Onugkha, bolden i nettet.
Russeren havde dog åbenlyst skubbet stopperen Jacob Rasmussen ind i keeper Patrick Pentz, hvilket også dommer Mikkel Redder fandt ud af efter at have konsulteret VAR.
I stedet blev det 0-1 efter 40 minutter. Dagens Brøndby-kaptajn Josip Radosevic smed bolden væk og tillod Musa Juwara at spille den syleskarpt i dybden til hurtige Emmanouilidis, som iskoldt scorede sit første sæsonmål.
Brøndby-stopperen Rasmus Lauritsen pandede bolden på overliggeren i første halvlegs overtid, men det gulklædte stadion måtte vente til anden halvlegs start med at slippe jublen løs.
Så gik det til gengæld også stærk. Den norske wingback Sebastian Sebulonsen var kommet ind i stedet for Sean Klaiber, og han satte øjeblikkeligt et markant indtryk.
Først headede han et indlæg fra Suzuki ind for fødderne af Mathias Kvistgaarden, som nemt udlignede til 1-1 fra kort afstand.
Og kort efter kanonerede Sebulonsen selv bolden fladt og hårdt i mål til 2-1 fra distancen, efter at Kvistgaarden havde lagt den til rette efter en hjørnespark.
Brøndby havde vendt kampen på hovedet, men mistede hurtigt kontrollen med kampen. Men forholdsvist simple midler tilspillede Vejle sig en håndfuld gode bud på en udligning i den sidste halve time.
German Onugkha og Denis Kolinger kom frem til de største, men teknikken svigtede begge, da bolden skulle over stregen.
Brøndby skal allerede torsdag i aktion igen. Her venter en udekamp i Kosovo mod KF Llapi i Conference League-kvalifikationen. Brøndby vandt første opgør 6-0.
/ritzau/
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Suspenderes efter racisme-anklager
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
Victor Froholdt bliver matchvinder
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Sune Smith-Nielsen færdig
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
Formand freder Jacob Neestrup
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
Barcelona generobrede førstepladsen
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
TOPNYHED