Vejle var foran ved pausen, men tabte mandagens besøg på Brøndby Stadion 1-2.
Norske Sebastian Sebulonsen assisterede kort efter sit indhop Mathias Kvistgaardens udligning kort inde i anden halvleg, inden han selv tordnede bolden i netmaskerne til 2-1.
Med sejren har Brøndby fire point for to kampe på Superligaens fjerdeplads, mens Vejle er eneste hold i rækken uden point efter at have smidt føringer mod både Randers og Brøndby.
Østjyderne leverede ellers en ganske udmærket første halvleg, og i det hele taget matchede Ivan Prelecs tropper meget godt et afbudsramt hjemmehold, der var uden blandt andre Daniel Wass og Nicolai Vallys.
Efter en indledning med mange dødbolde til udeholdet udløste en arm på bolden af den græske angriber Dimitrios Emmanouilidis efter knap ti minutter et straffespark i den anden ende.
Den japanske frontløber Yuito Suzuki fik i fraværet af Ohi Omoijuanfo og Daniel Wass ansvaret, men bankede kuglen på overliggeren, og hjemmeholdet fik derfor ikke noget ud af et spillemæssigt overtag i indledningen.
Vejle stillede sig langt fra ned foran eget felt, men satsede dog i udpræget grad på omstillinger, og efter en lille halv time fik sidste sæsons ligatopscorer, German Onugkha, bolden i nettet.
Russeren havde dog åbenlyst skubbet stopperen Jacob Rasmussen ind i keeper Patrick Pentz, hvilket også dommer Mikkel Redder fandt ud af efter at have konsulteret VAR.
I stedet blev det 0-1 efter 40 minutter. Dagens Brøndby-kaptajn Josip Radosevic smed bolden væk og tillod Musa Juwara at spille den syleskarpt i dybden til hurtige Emmanouilidis, som iskoldt scorede sit første sæsonmål.
Brøndby-stopperen Rasmus Lauritsen pandede bolden på overliggeren i første halvlegs overtid, men det gulklædte stadion måtte vente til anden halvlegs start med at slippe jublen løs.
Så gik det til gengæld også stærk. Den norske wingback Sebastian Sebulonsen var kommet ind i stedet for Sean Klaiber, og han satte øjeblikkeligt et markant indtryk.
Først headede han et indlæg fra Suzuki ind for fødderne af Mathias Kvistgaarden, som nemt udlignede til 1-1 fra kort afstand.
Og kort efter kanonerede Sebulonsen selv bolden fladt og hårdt i mål til 2-1 fra distancen, efter at Kvistgaarden havde lagt den til rette efter en hjørnespark.
Brøndby havde vendt kampen på hovedet, men mistede hurtigt kontrollen med kampen. Men forholdsvist simple midler tilspillede Vejle sig en håndfuld gode bud på en udligning i den sidste halve time.
German Onugkha og Denis Kolinger kom frem til de største, men teknikken svigtede begge, da bolden skulle over stregen.
Brøndby skal allerede torsdag i aktion igen. Her venter en udekamp i Kosovo mod KF Llapi i Conference League-kvalifikationen. Brøndby vandt første opgør 6-0.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Ny mand på landsholdet
NYHEDER
Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
Vender han retur? Lasse Schöne åben
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
FC Midtjylland misser gylden chance
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC København-krisen fortsætter
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER