Vejle var foran ved pausen, men tabte mandagens besøg på Brøndby Stadion 1-2.
Norske Sebastian Sebulonsen assisterede kort efter sit indhop Mathias Kvistgaardens udligning kort inde i anden halvleg, inden han selv tordnede bolden i netmaskerne til 2-1.
Med sejren har Brøndby fire point for to kampe på Superligaens fjerdeplads, mens Vejle er eneste hold i rækken uden point efter at have smidt føringer mod både Randers og Brøndby.
Østjyderne leverede ellers en ganske udmærket første halvleg, og i det hele taget matchede Ivan Prelecs tropper meget godt et afbudsramt hjemmehold, der var uden blandt andre Daniel Wass og Nicolai Vallys.
Efter en indledning med mange dødbolde til udeholdet udløste en arm på bolden af den græske angriber Dimitrios Emmanouilidis efter knap ti minutter et straffespark i den anden ende.
Den japanske frontløber Yuito Suzuki fik i fraværet af Ohi Omoijuanfo og Daniel Wass ansvaret, men bankede kuglen på overliggeren, og hjemmeholdet fik derfor ikke noget ud af et spillemæssigt overtag i indledningen.
Vejle stillede sig langt fra ned foran eget felt, men satsede dog i udpræget grad på omstillinger, og efter en lille halv time fik sidste sæsons ligatopscorer, German Onugkha, bolden i nettet.
Russeren havde dog åbenlyst skubbet stopperen Jacob Rasmussen ind i keeper Patrick Pentz, hvilket også dommer Mikkel Redder fandt ud af efter at have konsulteret VAR.
I stedet blev det 0-1 efter 40 minutter. Dagens Brøndby-kaptajn Josip Radosevic smed bolden væk og tillod Musa Juwara at spille den syleskarpt i dybden til hurtige Emmanouilidis, som iskoldt scorede sit første sæsonmål.
Brøndby-stopperen Rasmus Lauritsen pandede bolden på overliggeren i første halvlegs overtid, men det gulklædte stadion måtte vente til anden halvlegs start med at slippe jublen løs.
Så gik det til gengæld også stærk. Den norske wingback Sebastian Sebulonsen var kommet ind i stedet for Sean Klaiber, og han satte øjeblikkeligt et markant indtryk.
Først headede han et indlæg fra Suzuki ind for fødderne af Mathias Kvistgaarden, som nemt udlignede til 1-1 fra kort afstand.
Og kort efter kanonerede Sebulonsen selv bolden fladt og hårdt i mål til 2-1 fra distancen, efter at Kvistgaarden havde lagt den til rette efter en hjørnespark.
Brøndby havde vendt kampen på hovedet, men mistede hurtigt kontrollen med kampen. Men forholdsvist simple midler tilspillede Vejle sig en håndfuld gode bud på en udligning i den sidste halve time.
German Onugkha og Denis Kolinger kom frem til de største, men teknikken svigtede begge, da bolden skulle over stregen.
Brøndby skal allerede torsdag i aktion igen. Her venter en udekamp i Kosovo mod KF Llapi i Conference League-kvalifikationen. Brøndby vandt første opgør 6-0.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Præsenterer kæmpe million-overskud
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
Farzam: En gave for FC København
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Supercomputer spår FCM-nedtur
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
AVIS