Både Brøndby og FC København bliver ramt på økonomien i forbindelse med den omdiskuterede pokalkamp mellem Brøndby og FC København, der blev afviklet i sidste uge.
Begge klubber kan nemlig se frem til bøder for fansenes massive afbrænding af fyrværkeri også kaldet pyroteknik.
– Der ligger inberetninger på begge klubber fra pokalkampen. De bliver tilsendt klubberne for deres redegørelse, siger sekretær i DBU Turneringer Allan G. Hansen til tipsbladet.dk
Da de to hold gik på banen blev der i begge lejre afbrændt masser af romerlys og nødblus, hvilket resulterede i en så kraftig røgudviling på Brøndby Stadion, at kampstarten måtte udskydes med flere minutter til røgen var lettet.
Senere i kampen måtte dommer Kenn Hansen afbryde kampen to gange, da dels et romerlys og dels en røgbombe blev kastet ind i FCK-målmand Kim Christensens målfelt.
Indberetninger fra pokalturneringen tæller med i samme regnskab som indberetningerne fra Superligaen. Regnskabet er delt op i tre trin, hvor en førstegangsforselese giver advarsel, andet tilfælde kaster en bøde af sig på 10.000 kroner og tredjegangstilfælde giver en bøde på 25.000 kroner.
Tilfældet ud over de tre første gange ryger i kategorien ‘individuelt behandling,’ hvor DBU’s disciplinærudvalg kan vælge at straffe med endda meget hårde sanktioner i form af markante bøder og i yderste konsekvens pointstraf eller forbud mod at spille med tilskuere.
– Indberetningerne fra pokalkampen er ikke første tilfælde for nogle af klubberne i denne sæson, siger Allan G. Hansen.
Der skelnes mellem udebane og hjemmebane i regnskabet, og for Brøndbys tilfælde har der været minimum en episode på Brøndby Stadion tidligere på sæsonen, da en baneløber forstyrrerde kampen og medførte en advarsel til klubben. Dermed er der en bøde på vej til Brøndby.
FC København har ogs minimum en sag liggende fra september-udekampen mod Brøndby i ligaen. Her blev kampen også afbrudt på grund af massiv brug af fyrværkeri blandt FCK’s fans. Og dermed er der formentlig også en bøde på minimum 10.000 kroner på vej til FC København, der i denne sæson har haft massive problemer med fansene på udebane.
Efter den seneste Europa League-kamp ude mod tyske Hannover resulterede FCK-fansenes ballade i, at klubben ganske enkelt lukkede for alt, hvad der hedder fans på udebaneture. En beslutning, der dog blev blødt op for efter dialog mellem fanklub og klubledelse.
Brøndby og FC København møder hinanden igen på Brøndby Stadion allerede i spillerunde 16 – den første efter den kommende landskampspause.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
‘Det er tæt på uforklarligt’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
‘Jeg er fucking irriteret’
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
Dansk drømmehug i Serie A
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
HELT VILDT
FC København-fans raser
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’