Brøndby og FCK står til straf

Både Brøndby og FC København kan se frem til bøder for fansenes opførsel i forbindelse med sidste uges pokalkamp.



Både Brøndby og FC København bliver ramt på økonomien i forbindelse med den omdiskuterede pokalkamp mellem Brøndby og FC København, der blev afviklet i sidste uge.

Begge klubber kan nemlig se frem til bøder for fansenes massive afbrænding af fyrværkeri også kaldet pyroteknik.

– Der ligger inberetninger på begge klubber fra pokalkampen. De bliver tilsendt klubberne for deres redegørelse, siger sekretær i DBU Turneringer Allan G. Hansen til tipsbladet.dk

Da de to hold gik på banen blev der i begge lejre afbrændt masser af romerlys og nødblus, hvilket resulterede i en så kraftig røgudviling på Brøndby Stadion, at kampstarten måtte udskydes med flere minutter til røgen var lettet.

Senere i kampen måtte dommer Kenn Hansen afbryde kampen to gange, da dels et romerlys og dels en røgbombe blev kastet ind i FCK-målmand Kim Christensens målfelt.

Indberetninger fra pokalturneringen tæller med i samme regnskab som indberetningerne fra Superligaen. Regnskabet er delt op i tre trin, hvor en førstegangsforselese giver advarsel, andet tilfælde kaster en bøde af sig på 10.000 kroner og tredjegangstilfælde giver en bøde på 25.000 kroner.

Tilfældet ud over de tre første gange ryger i kategorien ‘individuelt behandling,’ hvor DBU’s disciplinærudvalg kan vælge at straffe med endda meget hårde sanktioner i form af markante bøder og i yderste konsekvens pointstraf eller forbud mod at spille med tilskuere.

– Indberetningerne fra pokalkampen er ikke første tilfælde for nogle af klubberne i denne sæson, siger Allan G. Hansen.

Der skelnes mellem udebane og hjemmebane i regnskabet, og for Brøndbys tilfælde har der været minimum en episode på Brøndby Stadion tidligere på sæsonen, da en baneløber forstyrrerde kampen og medførte en advarsel til klubben. Dermed er der en bøde på vej til Brøndby.

FC København har ogs minimum en sag liggende fra september-udekampen mod Brøndby i ligaen. Her blev kampen også afbrudt på grund af massiv brug af fyrværkeri blandt FCK’s fans. Og dermed er der formentlig også en bøde på minimum 10.000 kroner på vej til FC København, der i denne sæson har haft massive problemer med fansene på udebane.

Efter den seneste Europa League-kamp ude mod tyske Hannover resulterede FCK-fansenes ballade i, at klubben ganske enkelt lukkede for alt, hvad der hedder fans på udebaneture. En beslutning, der dog blev blødt op for efter dialog mellem fanklub og klubledelse.

Brøndby og FC København møder hinanden igen på Brøndby Stadion allerede i spillerunde 16 – den første efter den kommende landskampspause.







LIVE

LIVE: Danmarks fedeste fodboldnavn tæt på skifte

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Deler nyt om fremtiden

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Her lander kampprogrammet for slutspillet

– Der får David at vide, at han er fyret

Nu svarer David Nielsen

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Tottenhams nedtur fortsætter



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

I svime over Filip Jørgensen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Jonas Schwartz lander nyt job

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Dansk milliardær smider 75.000

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Hjulmand vinder i Hamborg

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Wolfsburg-træner bønfalder fans

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Reagerer på Brøndby-bombe



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Skal han på landsholdet, Riemer?

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Medie afslører møde med Deco

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Dansk træner storroses

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Langer ud efter trænerlegende

Få mål i München uden Kane

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Her tager de stor beslutning

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Arteta afviser kritik fra kollega

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Newcastle – Manchester United