Både Brøndby og FC København bliver ramt på økonomien i forbindelse med den omdiskuterede pokalkamp mellem Brøndby og FC København, der blev afviklet i sidste uge.
Begge klubber kan nemlig se frem til bøder for fansenes massive afbrænding af fyrværkeri også kaldet pyroteknik.
– Der ligger inberetninger på begge klubber fra pokalkampen. De bliver tilsendt klubberne for deres redegørelse, siger sekretær i DBU Turneringer Allan G. Hansen til tipsbladet.dk
Da de to hold gik på banen blev der i begge lejre afbrændt masser af romerlys og nødblus, hvilket resulterede i en så kraftig røgudviling på Brøndby Stadion, at kampstarten måtte udskydes med flere minutter til røgen var lettet.
Senere i kampen måtte dommer Kenn Hansen afbryde kampen to gange, da dels et romerlys og dels en røgbombe blev kastet ind i FCK-målmand Kim Christensens målfelt.
Indberetninger fra pokalturneringen tæller med i samme regnskab som indberetningerne fra Superligaen. Regnskabet er delt op i tre trin, hvor en førstegangsforselese giver advarsel, andet tilfælde kaster en bøde af sig på 10.000 kroner og tredjegangstilfælde giver en bøde på 25.000 kroner.
Tilfældet ud over de tre første gange ryger i kategorien ‘individuelt behandling,’ hvor DBU’s disciplinærudvalg kan vælge at straffe med endda meget hårde sanktioner i form af markante bøder og i yderste konsekvens pointstraf eller forbud mod at spille med tilskuere.
– Indberetningerne fra pokalkampen er ikke første tilfælde for nogle af klubberne i denne sæson, siger Allan G. Hansen.
Der skelnes mellem udebane og hjemmebane i regnskabet, og for Brøndbys tilfælde har der været minimum en episode på Brøndby Stadion tidligere på sæsonen, da en baneløber forstyrrerde kampen og medførte en advarsel til klubben. Dermed er der en bøde på vej til Brøndby.
FC København har ogs minimum en sag liggende fra september-udekampen mod Brøndby i ligaen. Her blev kampen også afbrudt på grund af massiv brug af fyrværkeri blandt FCK’s fans. Og dermed er der formentlig også en bøde på minimum 10.000 kroner på vej til FC København, der i denne sæson har haft massive problemer med fansene på udebane.
Efter den seneste Europa League-kamp ude mod tyske Hannover resulterede FCK-fansenes ballade i, at klubben ganske enkelt lukkede for alt, hvad der hedder fans på udebaneture. En beslutning, der dog blev blødt op for efter dialog mellem fanklub og klubledelse.
Brøndby og FC København møder hinanden igen på Brøndby Stadion allerede i spillerunde 16 – den første efter den kommende landskampspause.
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
MEDIE
Storklub jagter to danskere
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
MEDIE
Klar til at gå shopamok
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
NYHEDER