Brøndby og FCK står til straf

Både Brøndby og FC København kan se frem til bøder for fansenes opførsel i forbindelse med sidste uges pokalkamp.



Både Brøndby og FC København bliver ramt på økonomien i forbindelse med den omdiskuterede pokalkamp mellem Brøndby og FC København, der blev afviklet i sidste uge.

Begge klubber kan nemlig se frem til bøder for fansenes massive afbrænding af fyrværkeri også kaldet pyroteknik.

– Der ligger inberetninger på begge klubber fra pokalkampen. De bliver tilsendt klubberne for deres redegørelse, siger sekretær i DBU Turneringer Allan G. Hansen til tipsbladet.dk

Da de to hold gik på banen blev der i begge lejre afbrændt masser af romerlys og nødblus, hvilket resulterede i en så kraftig røgudviling på Brøndby Stadion, at kampstarten måtte udskydes med flere minutter til røgen var lettet.

Senere i kampen måtte dommer Kenn Hansen afbryde kampen to gange, da dels et romerlys og dels en røgbombe blev kastet ind i FCK-målmand Kim Christensens målfelt.

Indberetninger fra pokalturneringen tæller med i samme regnskab som indberetningerne fra Superligaen. Regnskabet er delt op i tre trin, hvor en førstegangsforselese giver advarsel, andet tilfælde kaster en bøde af sig på 10.000 kroner og tredjegangstilfælde giver en bøde på 25.000 kroner.

Tilfældet ud over de tre første gange ryger i kategorien ‘individuelt behandling,’ hvor DBU’s disciplinærudvalg kan vælge at straffe med endda meget hårde sanktioner i form af markante bøder og i yderste konsekvens pointstraf eller forbud mod at spille med tilskuere.

– Indberetningerne fra pokalkampen er ikke første tilfælde for nogle af klubberne i denne sæson, siger Allan G. Hansen.

Der skelnes mellem udebane og hjemmebane i regnskabet, og for Brøndbys tilfælde har der været minimum en episode på Brøndby Stadion tidligere på sæsonen, da en baneløber forstyrrerde kampen og medførte en advarsel til klubben. Dermed er der en bøde på vej til Brøndby.

FC København har ogs minimum en sag liggende fra september-udekampen mod Brøndby i ligaen. Her blev kampen også afbrudt på grund af massiv brug af fyrværkeri blandt FCK’s fans. Og dermed er der formentlig også en bøde på minimum 10.000 kroner på vej til FC København, der i denne sæson har haft massive problemer med fansene på udebane.

Efter den seneste Europa League-kamp ude mod tyske Hannover resulterede FCK-fansenes ballade i, at klubben ganske enkelt lukkede for alt, hvad der hedder fans på udebaneture. En beslutning, der dog blev blødt op for efter dialog mellem fanklub og klubledelse.

Brøndby og FC København møder hinanden igen på Brøndby Stadion allerede i spillerunde 16 – den første efter den kommende landskampspause.





Kræver flere hold i Superligaen




LIVE

LIVE: Danske klubber jagtede ny OB-spiller

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

AGF – Sønderjyske

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Færdig i Real Madrid

Storklub i dialog med Mohamed Salah



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

10. gang i træk

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

FC Fredericia – FC København

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Martin Jørgensen lander nyt job

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League