Brøndby planlægger Uhre-salg: Her er prisen

Mikael Uhre har sandsynligvis ikke mange kampe tilbage i Brøndby-trøjen i denne omgang.



I sidste sæson var Mikael Uhre en stor årsag til, at Brøndby vandt deres første mesterskab siden 2005, da han blev topscorer i Superligaen. Målene bliver han ved med at hamre ind, men det kan muligvis snart være slut.

Nu lader det nemlig til, at Brøndby og Uhre i fællesskab er kommet frem til, at i januars transfervindue skal han sælges. Sådan lyder det i B.T.-podcasten Transfervinduet.

– Det er i hvert fald planen. Det er en konkret plan, som alle parter skulle være indstillet på, at det er det, de går efter. Mikael Uhre skal sælges her til vinter, fortæller mediets fodboldredaktør Michel Wikkelsø Davidsen.

Han peger endvidere på, at når Uhre har kontraktudløb i december 2022, så er det også ved at være sidste mulighed for dem, hvis det skal blive til et salg. 

Prisen på bomberen skulle efter sigende være på omkring 10 millioner kroner. Den relativt lave pris bliver i den forbindelse forklaret med, at selvom der blot er tale om en alder af 27 år, så er der sket et skred i den måde, som europæiske klubber tænker.

Her er det særligt videresalg, som man tænker på, og med den alder in mente er der ikke det store at hente. Selv betalte Brøndby i omegnen af 3,5 millioner kroner for Mikael Uhre tilbage i 2018, og dermed er der udsigt til en smule profit ved det salg af den kaliber. Derudover er det idéen, at de vil ud og finde en ny angriber, som kan gå direkte ind, forlyder det.

Mens der er udsigt til afgang i Brøndby er der også mulighed for tilgang af en landsholdsspiller på den københavnske vestegn. Læs mere om det her.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Mexico – Ecuador

Elfenbenskysten – Norge

Hård dom over Kvistgaarden

Afviste Premier League-klubber

Stort drama: Brasilien er videre!

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Frankrig – Sverige

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Tyskland – Paraguay