Video : Tipsbladet
Superliga

Brøndby-profil: Dette er målet for sæsonen

Anis Ben Slimane er ikke i tvivl: Brøndby IF's mål for sæsonen er som minimum at ende på samme placering som i seneste sæson.

Endnu en Superliga-sæson står for døren, og for Brøndby IF's vedkommende skal klubben følge op på fjerdepladsen i seneste sæson. Anis Ben Slimane siger til TV3 Sport, at målet for den nye sæson er minimum samme placering.

Årsagen er dog ikke, at Ben Slimane skeler til, hvordan det gik før sommerferien. Det er snarere, at top 4 er skillelinjen for, hvilke hold der kvalificerer sig til europæisk fodbold i næste sæson. Det er i øvrigt færre hold end hidtil, hvilket man kan læse mere om her.

- Klubbens ambition er altid at komme med ud og spille i Europa. Så gerne en top 4. Når man er professionel fodboldspiller og spiller i Brøndby, skal man også overholde klubbens ambitioner, siger Anis Ben Slimane til TV3 Sport.

Brøndby indleder Superliga-sæsonen søndag aften, når holdet får besøg af AGF. Ligaen kickstarter dog allerede fredag med opgøret mellem to hold, som Brøndby formentlig skal gnubbe skuldre med, hvis Ben Slimanes målsætning skal indfries: FC Midtjylland og Randers FC.

Se hele klippet med Anis Ben Slimane i videoen i toppen af artiklen.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.