Hvis ikke dommer Jørgen Daugbjerg Buchardt fejlagtigt havde givet Morten Frendrup det andet gule kort efter 50 minutter af udekampen mod AGF i starten af december, havde sagen været helt klar. Så havde Brøndbys unge midtbanemand ført løbelisten i Superligaen an, men nu må han altså nøjes med andenpladsen efter SønderjyskEs Marc Dal Hende, der spillede fuld tid i efteråret og løb 147,3 kilometer i de 13 kampe, mens Frendrup kun nåede 144,9 kilometer på 107 færre minutter qua et par udskiftninger undervejs også.
Men det ændrer ikke noget ved, at han løber mere end de allerfleste i Superligaen, og hvis man går helt ned i detaljen af tallene, så svarer distancen til, at han løber fra baglinje til baglinje på banen på Brøndby Stadion hvert 46. sekund – i samtlige 90 minutter. Så der er ikke noget at sige til, at cheftræner Niels Frederiksen nogle gange peger på den 19-årige Frendrup, hvis han er løbet tør for backmuligheder på bænken og skal have en løbestærk mand derud til de sidste 10-15 minutter af en kamp. For det kan han stadig holde til.
– Det lyder lidt vildt med det der baglinje til baglinje, men jeg har ikke rigtig selv tænkt på, hvor langt jeg løber i løbet af en fodboldkamp. Jeg går mest op i at give mig selv fuldt ud, siger Morten Frendrup til Tipsbladet.
– Jeg synes generelt, at jeg er god til at presse mig selv, men i vores pre-season og i vores generelle træning er der også meget fokus på det fysiske, så vi bliver presset. Det tror jeg har været meget medvirkende til, at jeg har løbet så meget, siger det unge Brøndby-talent, der gør præcis det i kamp efter kamp, hvilket også er en af grundene til, at han altid er blandt de første navne på Niels Frederiksens holdkort.
Og så har han heller ikke problemer med de lange løb, hvilket hurtigt stod klart.
– Jeg har været med til nogle forskellige løb med mine forældre og sådan noget, men ellers har det jo mest været fodbold, der har fyldt. Det længste, jeg har løbet, var til Skolernes Motionsdag, hvor jeg løb 21 kilometer. Jeg mener, at jeg gik i 1. klasse, og det var rekord den dag, siger Morten Frendrup uden at lyde specielt imponeret over den distance, som hans dengang syv-årige ben var i stand til at tilbagelægge i løb for skolen i Tuse på Holbæk-kanten.
Men det er selvfølgelig ikke nok at kunne løbe…
Du kan læse hele interviewet med Morten Frendrup i Tipsbladet, der er på gaden fredag sammen med Ekstra Bladet.
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
MEDIE
Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
AVIS
Det kommer til at trække ud
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
Drømmer om VM 2026 med Danmark
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
Vild Diant Ramaj-historie
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste målmænd
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
AVIS
Intet aftryk!
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
Varsler straf til Dortmund-stjerne
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
Salah har undskyldt
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
AFSLØRING
Storklubber følger FCN-juvel
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
MEDIE
