Han er på alles læber i Superligaen. Og ifølge Kenneth Emil Petersen kan Brøndby få rigtig mange penge for Jacob Ambæk.
Det fortæller Viaplay-eksperten i Onside, hvor han samtidig kritiserer Superliga-klubben for ikke at have forlænget kontrakten med det unge stortalent tidligere.
Reglerne er således, at så længe en spiller er under 18 år, må kan kun skrive kontrakter på tre år. I sommer havde Jacob Ambæk stadig to år tilbage af kontrakten, og her skulle Brøndby har slået til.
– Han skulle have været forlænget et år. Jeg har også sagt det for nogle uger siden. Jeg er måske en af dem, der ikke ser så meget ungdomsfodbold, men jeg kan forstå på diverse medier, at alle kendte ham. Alle vidste, hvem han var. Alle kendte til Ambæk.

– Så selvfølgelig skulle han da have lagt et år mere i sin kontrakt i sommers. Nu må vi se, når han fylder 18 år til marts, om de bare hiver skuffen op og tager en stor kontrakt ud. Jeg tror, det bliver svært. Men jeg tror, Jacob Ambæk bliver nemmere at forlænge end Noah Nartey, lyder det fra Kenneth Emil Petersen.
Skulle det lykkes at forlænge, spår eksperten, at det bliver de helt store kroner og ører, der kan trille ind på kontoen på Vestegnen.
– Det bør det blive. En ung spiller, der spiller fast i en stor klub. Hvis han scorer nogle mål, er de jo vanvittigt dyre. Han skal da smadre denne her transferrekord fuldstændig, siger han med henvisning til, at rekorden lige nu er salget af Yuito Suzuki, og herefter er det Daniel Agger.
LIVE
LIVE: FCK tager afstand
NYHEDER
AGF-spiller har fået ‘direkte’ besked
AVIS
Tjente millioner på FCK-kamp
HELT VILDT
FCM-boss: Det ændrede alt for Dario Osorio
Superliga-profil misser landskamp pga. flyskræk
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter: ‘Sender signal’
Det skriver britiske medier efter Danmarks sejr
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
INTERVIEW
FCK har tilbagekøbsklausul: Åben for retur
NYHEDER
FC København-spiller vender hjem med nul minutter
NYHEDER
Bruun hylder dansker: ‘Fremtiden tilhører ham’
NYHEDER
Forlader AGF af familiære årsager
TOPNYHED
AGF vil have mangemillionær på toppost
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT
‘Han kommer til at passe perfekt ind i FCM’
EKSKLUSIVT
Tidligere FCN-profil: ‘Kun FCK aktuel i Danmark’
BIZART
FCM-emne: ‘F*** det, jeg flyver ikke derhen!’
NYHEDER
Afviste denne klub inden Superliga-transfer
TOPNYHED
Forlod FC København – fik en højere løn i FCM
INTERVIEW
Dansker kan skifte landshold: Jeg har muligheden
TOPNYHED
Dommerekspert: Danmark snydt for soleklart straffe
NYHEDER
Nævner Felix Beijmo: ‘Stak ud’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Kæmpe drama på Friis’ finske landshold
Finale venter U21-landsholdet: ‘Kæmpestort’
MEDIE
Manchester United i problemer? Han får et nyt pas
TOPNYHED
FCK-stjerne var pludselig ude af truppen
Vild FCK-kamp: ‘Jeg har aldrig set lignende’
NYHEDER
Yussuf Poulsen deler godt nyt efter FCK-opgør
EKSPERT
Kæmpe hyldest: ‘De kan få min elefantorden’
TOPNYHED
Hvis Riemer ryger: Bo Henriksen udpeger afløser
AVIS
Dani Carvajal millimeter fra overraskende skifte
TRANSFER
FC Midtjylland køber profil i 1. division
TIPSBLADETS DOM