Brøndby-sagen trækker ud

Brøndbys appel-sag omkring den store bøde fra fan-urolighederne i Parken bliver tidligst afgjort i næste uge.



Brøndby blev i efteråret idømt en rekord stor bøde på 200.000 som følge af den massive ballade blandt holdets fans i forbindelse med udekampen i Parken mod FC København.

Fansene smadrede inventar for 600.000 kroner, brugte store mængder fyrværkeri og røg i slagsmål med kontrollører og politiet.

Brøndby valgte at anke den store bøde sammen med en mindre bøde på 10.000 kroner i forbindelse med udekampen mod Lyngby. Siden har sagen ligget til behandling hos DBU’s appel-udvalg, men endnu er der ingen afklaring, mens andre sager hober sig op hos disciplinærudvalget, der bliver nødt til at vente på afgørelsen, der han have stor betydning for den fremtidige måde at dømme.

– Jeg regner med, at vi kan have en afgørelse klar i næste uge. Der er nogle koordineringer, vi skal have helt på plads, inden vi er klar, siger formanden for DBU’s appeludvalg Henrik Bloch Andersen til tipsbladet.dk.

Grunden til, at sagen har trukket så meget i langdrag, som det er tilfældet, skyldes store mængder video-materiale fra Parkens overvågningssystem.

– Det har været ganske overvældende så meget videomateriale, der har været. Teknisk set har der også været nogen vanskeligheder, siger Henrik Bloch Andersen.

– Vi er godt klar over, at sagen kan have stor betydning i forhold til reglerne om ‘objektivt udebaneansvar,’ men som sagt regner vi med at have en afgørelse parat i næste uge.

Den store bøde blev tildelt i henhold til DBU’s nye regelsæt om ‘objektivt udebaneansvar,’ hvor klubberne kan straffes for fansenes opførsel i forbindelse med udekampe. Ved første tilfælde får klubben tildelt en advarsel, ved næste tilfælde bliver klubben straffet med en bøde på 10.000 kroner, ved tredje tilfælde hedder bøden 25.000 kroner og herefter overgår sagerne til individuel behandling, hvor der kan straffes med blandt andet pointstraf og meget store bøder.

Sagen fra Parken blev løftet ud af tre-trins-systemet og blev individuelt behandlet på grund af den voldsomme ballade.

Når ankesagen får en afgørelse kan DBU’s disciplinærudvalg genoptage arbejdet med flere sager, Blandt andet ligger der en sag fra kampen mellem AaB og Brøndby, hvor Brøndby-fans brændte massive mængder fyrværkeri af i en sådan grad at kampen måtte afbrydes.










Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

AGF skaber vildt mirakel i Europa

Nærmer sig vild FCK-præstation

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert

Vildt Superliga-rygte afvises

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny FC København-stjerne imponerer

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Færdig i dansk klub efter 55 dage

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Tidligere Superliga-træner dybt involveret



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tottenham-flop i stor transfer

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

FC København spiller sig videre i Europa

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Dansker i rekordtransfer

Revser FC København: ‘Arrogant’

DBU vil granske FIFA-plan

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Jagter dansk landsholdsspiller

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bayern München på plads til Superliga-brag

Carlo Holse skifter til amerikansk klub

Her er FC Københavns pris på William Clem

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud