Brøndby-sagen trækker ud

Brøndbys appel-sag omkring den store bøde fra fan-urolighederne i Parken bliver tidligst afgjort i næste uge.



Brøndby blev i efteråret idømt en rekord stor bøde på 200.000 som følge af den massive ballade blandt holdets fans i forbindelse med udekampen i Parken mod FC København.

Fansene smadrede inventar for 600.000 kroner, brugte store mængder fyrværkeri og røg i slagsmål med kontrollører og politiet.

Brøndby valgte at anke den store bøde sammen med en mindre bøde på 10.000 kroner i forbindelse med udekampen mod Lyngby. Siden har sagen ligget til behandling hos DBU’s appel-udvalg, men endnu er der ingen afklaring, mens andre sager hober sig op hos disciplinærudvalget, der bliver nødt til at vente på afgørelsen, der han have stor betydning for den fremtidige måde at dømme.

– Jeg regner med, at vi kan have en afgørelse klar i næste uge. Der er nogle koordineringer, vi skal have helt på plads, inden vi er klar, siger formanden for DBU’s appeludvalg Henrik Bloch Andersen til tipsbladet.dk.

Grunden til, at sagen har trukket så meget i langdrag, som det er tilfældet, skyldes store mængder video-materiale fra Parkens overvågningssystem.

– Det har været ganske overvældende så meget videomateriale, der har været. Teknisk set har der også været nogen vanskeligheder, siger Henrik Bloch Andersen.

– Vi er godt klar over, at sagen kan have stor betydning i forhold til reglerne om ‘objektivt udebaneansvar,’ men som sagt regner vi med at have en afgørelse parat i næste uge.

Den store bøde blev tildelt i henhold til DBU’s nye regelsæt om ‘objektivt udebaneansvar,’ hvor klubberne kan straffes for fansenes opførsel i forbindelse med udekampe. Ved første tilfælde får klubben tildelt en advarsel, ved næste tilfælde bliver klubben straffet med en bøde på 10.000 kroner, ved tredje tilfælde hedder bøden 25.000 kroner og herefter overgår sagerne til individuel behandling, hvor der kan straffes med blandt andet pointstraf og meget store bøder.

Sagen fra Parken blev løftet ud af tre-trins-systemet og blev individuelt behandlet på grund af den voldsomme ballade.

Når ankesagen får en afgørelse kan DBU’s disciplinærudvalg genoptage arbejdet med flere sager, Blandt andet ligger der en sag fra kampen mellem AaB og Brøndby, hvor Brøndby-fans brændte massive mængder fyrværkeri af i en sådan grad at kampen måtte afbrydes.










Dansk dommer får ros stor ros


Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Stor Brøndby-stjerne skadet

Rune deler nyt efter mareridt

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Valgte Manchester United over Real Madrid

Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’

– Cooper skyder på Schmedes

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

To direktører færdige i Superliga-klub

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg

United-legende jubler over Patrick Dorgu

– Fuldstændig svigtet

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

En kold spand vand direkte i hovedet!

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

Dansk bomber forventer sommertransfer

Dårligt nyt om AGF-stjerne

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

AGF henter Ibrahim Traoré

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Angriber er færdig i Randers FC

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år

Landstræner hylder OB-komet

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

Nedtur for OB: Falk ude

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Skidt nyt til Brian Riemer?

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg