Brøndby-sagen trækker ud

Brøndbys appel-sag omkring den store bøde fra fan-urolighederne i Parken bliver tidligst afgjort i næste uge.



Brøndby blev i efteråret idømt en rekord stor bøde på 200.000 som følge af den massive ballade blandt holdets fans i forbindelse med udekampen i Parken mod FC København.

Fansene smadrede inventar for 600.000 kroner, brugte store mængder fyrværkeri og røg i slagsmål med kontrollører og politiet.

Brøndby valgte at anke den store bøde sammen med en mindre bøde på 10.000 kroner i forbindelse med udekampen mod Lyngby. Siden har sagen ligget til behandling hos DBU’s appel-udvalg, men endnu er der ingen afklaring, mens andre sager hober sig op hos disciplinærudvalget, der bliver nødt til at vente på afgørelsen, der han have stor betydning for den fremtidige måde at dømme.

– Jeg regner med, at vi kan have en afgørelse klar i næste uge. Der er nogle koordineringer, vi skal have helt på plads, inden vi er klar, siger formanden for DBU’s appeludvalg Henrik Bloch Andersen til tipsbladet.dk.

Grunden til, at sagen har trukket så meget i langdrag, som det er tilfældet, skyldes store mængder video-materiale fra Parkens overvågningssystem.

– Det har været ganske overvældende så meget videomateriale, der har været. Teknisk set har der også været nogen vanskeligheder, siger Henrik Bloch Andersen.

– Vi er godt klar over, at sagen kan have stor betydning i forhold til reglerne om ‘objektivt udebaneansvar,’ men som sagt regner vi med at have en afgørelse parat i næste uge.

Den store bøde blev tildelt i henhold til DBU’s nye regelsæt om ‘objektivt udebaneansvar,’ hvor klubberne kan straffes for fansenes opførsel i forbindelse med udekampe. Ved første tilfælde får klubben tildelt en advarsel, ved næste tilfælde bliver klubben straffet med en bøde på 10.000 kroner, ved tredje tilfælde hedder bøden 25.000 kroner og herefter overgår sagerne til individuel behandling, hvor der kan straffes med blandt andet pointstraf og meget store bøder.

Sagen fra Parken blev løftet ud af tre-trins-systemet og blev individuelt behandlet på grund af den voldsomme ballade.

Når ankesagen får en afgørelse kan DBU’s disciplinærudvalg genoptage arbejdet med flere sager, Blandt andet ligger der en sag fra kampen mellem AaB og Brøndby, hvor Brøndby-fans brændte massive mængder fyrværkeri af i en sådan grad at kampen måtte afbrydes.












LIVE

TransferLIVE: OB afslører klausul

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

FBI Boston fælder dansk rigmand

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Malmö-fansene protesterer mod FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Rekordtransfer?

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Chokskifte?

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Hemmelig samtale med storklub

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

– Det er meget svært for Nørgaard

Dyr dansk bomber til Everton?



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Stor profil skifter til FC København

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Mere aktivitet på vej i FC København

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Kontramelding om transfer

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

FC Midtjylland dummer sig i Norge

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland