Brøndby-sagen trækker ud

Brøndbys appel-sag omkring den store bøde fra fan-urolighederne i Parken bliver tidligst afgjort i næste uge.



Brøndby blev i efteråret idømt en rekord stor bøde på 200.000 som følge af den massive ballade blandt holdets fans i forbindelse med udekampen i Parken mod FC København.

Fansene smadrede inventar for 600.000 kroner, brugte store mængder fyrværkeri og røg i slagsmål med kontrollører og politiet.

Brøndby valgte at anke den store bøde sammen med en mindre bøde på 10.000 kroner i forbindelse med udekampen mod Lyngby. Siden har sagen ligget til behandling hos DBU’s appel-udvalg, men endnu er der ingen afklaring, mens andre sager hober sig op hos disciplinærudvalget, der bliver nødt til at vente på afgørelsen, der han have stor betydning for den fremtidige måde at dømme.

– Jeg regner med, at vi kan have en afgørelse klar i næste uge. Der er nogle koordineringer, vi skal have helt på plads, inden vi er klar, siger formanden for DBU’s appeludvalg Henrik Bloch Andersen til tipsbladet.dk.

Grunden til, at sagen har trukket så meget i langdrag, som det er tilfældet, skyldes store mængder video-materiale fra Parkens overvågningssystem.

– Det har været ganske overvældende så meget videomateriale, der har været. Teknisk set har der også været nogen vanskeligheder, siger Henrik Bloch Andersen.

– Vi er godt klar over, at sagen kan have stor betydning i forhold til reglerne om ‘objektivt udebaneansvar,’ men som sagt regner vi med at have en afgørelse parat i næste uge.

Den store bøde blev tildelt i henhold til DBU’s nye regelsæt om ‘objektivt udebaneansvar,’ hvor klubberne kan straffes for fansenes opførsel i forbindelse med udekampe. Ved første tilfælde får klubben tildelt en advarsel, ved næste tilfælde bliver klubben straffet med en bøde på 10.000 kroner, ved tredje tilfælde hedder bøden 25.000 kroner og herefter overgår sagerne til individuel behandling, hvor der kan straffes med blandt andet pointstraf og meget store bøder.

Sagen fra Parken blev løftet ud af tre-trins-systemet og blev individuelt behandlet på grund af den voldsomme ballade.

Når ankesagen får en afgørelse kan DBU’s disciplinærudvalg genoptage arbejdet med flere sager, Blandt andet ligger der en sag fra kampen mellem AaB og Brøndby, hvor Brøndby-fans brændte massive mængder fyrværkeri af i en sådan grad at kampen måtte afbrydes.










Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

I chok: Har aldrig set lignende

Vil have ham væk fra FC København

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Højlund står til at slå personlige rekorder

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Neestrup chokerer med sin startopstilling



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Bombe – Superliga-klub nævnes

Rasmus Højlund i massiv modvind

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Narteys krav til ny kontrakt

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

FCM ansætter ny topboss

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Mourinho tog røven på Zeca

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

De danske kvinder tager førstepladsen

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Her kan du se Viborg FF mod FC København



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Rigtig glad på fansenes vegne

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

– Der får David at vide, at han er fyret

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre