Brøndby blev i efteråret idømt en rekord stor bøde på 200.000 som følge af den massive ballade blandt holdets fans i forbindelse med udekampen i Parken mod FC København.
Fansene smadrede inventar for 600.000 kroner, brugte store mængder fyrværkeri og røg i slagsmål med kontrollører og politiet.
Brøndby valgte at anke den store bøde sammen med en mindre bøde på 10.000 kroner i forbindelse med udekampen mod Lyngby. Siden har sagen ligget til behandling hos DBU’s appel-udvalg, men endnu er der ingen afklaring, mens andre sager hober sig op hos disciplinærudvalget, der bliver nødt til at vente på afgørelsen, der han have stor betydning for den fremtidige måde at dømme.
– Jeg regner med, at vi kan have en afgørelse klar i næste uge. Der er nogle koordineringer, vi skal have helt på plads, inden vi er klar, siger formanden for DBU’s appeludvalg Henrik Bloch Andersen til tipsbladet.dk.
Grunden til, at sagen har trukket så meget i langdrag, som det er tilfældet, skyldes store mængder video-materiale fra Parkens overvågningssystem.
– Det har været ganske overvældende så meget videomateriale, der har været. Teknisk set har der også været nogen vanskeligheder, siger Henrik Bloch Andersen.
– Vi er godt klar over, at sagen kan have stor betydning i forhold til reglerne om ‘objektivt udebaneansvar,’ men som sagt regner vi med at have en afgørelse parat i næste uge.
Den store bøde blev tildelt i henhold til DBU’s nye regelsæt om ‘objektivt udebaneansvar,’ hvor klubberne kan straffes for fansenes opførsel i forbindelse med udekampe. Ved første tilfælde får klubben tildelt en advarsel, ved næste tilfælde bliver klubben straffet med en bøde på 10.000 kroner, ved tredje tilfælde hedder bøden 25.000 kroner og herefter overgår sagerne til individuel behandling, hvor der kan straffes med blandt andet pointstraf og meget store bøder.
Sagen fra Parken blev løftet ud af tre-trins-systemet og blev individuelt behandlet på grund af den voldsomme ballade.
Når ankesagen får en afgørelse kan DBU’s disciplinærudvalg genoptage arbejdet med flere sager, Blandt andet ligger der en sag fra kampen mellem AaB og Brøndby, hvor Brøndby-fans brændte massive mængder fyrværkeri af i en sådan grad at kampen måtte afbrydes.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
MEDIE
631 millioner kroner
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
Dansk drømmehug i Serie A
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
NYHEDER