Brøndby-sagen trækker ud

Brøndbys appel-sag omkring den store bøde fra fan-urolighederne i Parken bliver tidligst afgjort i næste uge.



Brøndby blev i efteråret idømt en rekord stor bøde på 200.000 som følge af den massive ballade blandt holdets fans i forbindelse med udekampen i Parken mod FC København.

Fansene smadrede inventar for 600.000 kroner, brugte store mængder fyrværkeri og røg i slagsmål med kontrollører og politiet.

Brøndby valgte at anke den store bøde sammen med en mindre bøde på 10.000 kroner i forbindelse med udekampen mod Lyngby. Siden har sagen ligget til behandling hos DBU’s appel-udvalg, men endnu er der ingen afklaring, mens andre sager hober sig op hos disciplinærudvalget, der bliver nødt til at vente på afgørelsen, der han have stor betydning for den fremtidige måde at dømme.

– Jeg regner med, at vi kan have en afgørelse klar i næste uge. Der er nogle koordineringer, vi skal have helt på plads, inden vi er klar, siger formanden for DBU’s appeludvalg Henrik Bloch Andersen til tipsbladet.dk.

Grunden til, at sagen har trukket så meget i langdrag, som det er tilfældet, skyldes store mængder video-materiale fra Parkens overvågningssystem.

– Det har været ganske overvældende så meget videomateriale, der har været. Teknisk set har der også været nogen vanskeligheder, siger Henrik Bloch Andersen.

– Vi er godt klar over, at sagen kan have stor betydning i forhold til reglerne om ‘objektivt udebaneansvar,’ men som sagt regner vi med at have en afgørelse parat i næste uge.

Den store bøde blev tildelt i henhold til DBU’s nye regelsæt om ‘objektivt udebaneansvar,’ hvor klubberne kan straffes for fansenes opførsel i forbindelse med udekampe. Ved første tilfælde får klubben tildelt en advarsel, ved næste tilfælde bliver klubben straffet med en bøde på 10.000 kroner, ved tredje tilfælde hedder bøden 25.000 kroner og herefter overgår sagerne til individuel behandling, hvor der kan straffes med blandt andet pointstraf og meget store bøder.

Sagen fra Parken blev løftet ud af tre-trins-systemet og blev individuelt behandlet på grund af den voldsomme ballade.

Når ankesagen får en afgørelse kan DBU’s disciplinærudvalg genoptage arbejdet med flere sager, Blandt andet ligger der en sag fra kampen mellem AaB og Brøndby, hvor Brøndby-fans brændte massive mængder fyrværkeri af i en sådan grad at kampen måtte afbrydes.










– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt


Antonsen i overraskende exit

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Vil sprænge banken for Harry Kane

Tour de France-hold lukker og slukker

Kæmpe navn kan tage over for Jon Dahl Tomasson

Stor FCK-bet: Profiler ude

Kæmpe hyldest venter Yussuf Poulsen

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Silkeborg IF – FC København

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

– Han er den bedste Superliga-spiller nogensinde

– Det skal I ikke sige til FCK!

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Viktor Claesson siger stop

Pogacars mor bekymret: ‘Forstår, hvis han stopper’

Stort pres på Danmark – Skotland vinder igen

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

Stor mystik omkring Emil Højlund

Stjerne revser FCK-straf: ‘Det er noget Bullshit!’

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Revser danskerklub: – Fansene udvandrer

– Stik Superliga-stjerne en lang kontrakt

Holger Rune taler ud om dødstrusler

‘Skræmmende – jeg græd, da de kørte’

Hylder Christian Eriksen

Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’

Fremhæver beslutning: ‘Et signal til hele truppen’

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

Meget bekymret: ‘Det er drønærgerligt’

‘Hvad fanden er det!?’

‘Mærkeligt’: Nørgaard er den største overraskelse

Jubler over stjerne: ‘Are you danish? Kom nu!’

Legende revser Højlund-beslutning

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job

Stjernetræner erklærer sig klar til Sverige-job

Tidligere Superliga-stjerne klubløs som 28-årig

Bekræfter: Jess Thorup på rov i FC København

Helt vildt – Højlund fuldstændig forvandlet

Kamil Grabara bliver til en fiktiv karakter

Voldsomt tæt på danskerhandel i kæmpeklub

Dansker i problemer – udgår af etapeløb

Diks skal have ny landstræner – legende fyret

Efter Trump-trusler – nu melder FIFA ind

Langgaber i Lissabon

Brøndby-darling chokerer

Klasseforskel – Danmark tromler over Tjekkiet

Hylder tidligere Superliga-stjerne

To danske hold klar til Europas næstøverste niveau

Aalborg banker bundprop i Champions League

Viktor Axelsen vinder på hjemmebane