Brøndby-sagen trækker ud

Brøndbys appel-sag omkring den store bøde fra fan-urolighederne i Parken bliver tidligst afgjort i næste uge.



Brøndby blev i efteråret idømt en rekord stor bøde på 200.000 som følge af den massive ballade blandt holdets fans i forbindelse med udekampen i Parken mod FC København.

Fansene smadrede inventar for 600.000 kroner, brugte store mængder fyrværkeri og røg i slagsmål med kontrollører og politiet.

Brøndby valgte at anke den store bøde sammen med en mindre bøde på 10.000 kroner i forbindelse med udekampen mod Lyngby. Siden har sagen ligget til behandling hos DBU’s appel-udvalg, men endnu er der ingen afklaring, mens andre sager hober sig op hos disciplinærudvalget, der bliver nødt til at vente på afgørelsen, der han have stor betydning for den fremtidige måde at dømme.

– Jeg regner med, at vi kan have en afgørelse klar i næste uge. Der er nogle koordineringer, vi skal have helt på plads, inden vi er klar, siger formanden for DBU’s appeludvalg Henrik Bloch Andersen til tipsbladet.dk.

Grunden til, at sagen har trukket så meget i langdrag, som det er tilfældet, skyldes store mængder video-materiale fra Parkens overvågningssystem.

– Det har været ganske overvældende så meget videomateriale, der har været. Teknisk set har der også været nogen vanskeligheder, siger Henrik Bloch Andersen.

– Vi er godt klar over, at sagen kan have stor betydning i forhold til reglerne om ‘objektivt udebaneansvar,’ men som sagt regner vi med at have en afgørelse parat i næste uge.

Den store bøde blev tildelt i henhold til DBU’s nye regelsæt om ‘objektivt udebaneansvar,’ hvor klubberne kan straffes for fansenes opførsel i forbindelse med udekampe. Ved første tilfælde får klubben tildelt en advarsel, ved næste tilfælde bliver klubben straffet med en bøde på 10.000 kroner, ved tredje tilfælde hedder bøden 25.000 kroner og herefter overgår sagerne til individuel behandling, hvor der kan straffes med blandt andet pointstraf og meget store bøder.

Sagen fra Parken blev løftet ud af tre-trins-systemet og blev individuelt behandlet på grund af den voldsomme ballade.

Når ankesagen får en afgørelse kan DBU’s disciplinærudvalg genoptage arbejdet med flere sager, Blandt andet ligger der en sag fra kampen mellem AaB og Brøndby, hvor Brøndby-fans brændte massive mængder fyrværkeri af i en sådan grad at kampen måtte afbrydes.










Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

I svime: Som en ny spiller

Kæmpe kærlighedserklæring

Froholdt på tavlen i storkamp

Vil have ham væk fra FC København

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

I chok: Har aldrig set lignende

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Han er Eriksen og co’s nye træner



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

– Han har måske været lagt lidt på is

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Alpha retter hård kritik

Narteys krav til ny kontrakt

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

Var direkte fra træningsbanen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Rasmus Højlund i massiv modvind

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Oskarsson går viralt med kæmpe hit



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Tung mandagskamp i Rom

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Michelsen: Langt til Copacabana

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

City spiller sig videre i FA Cuppen

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne