Brøndby blev i efteråret idømt en rekord stor bøde på 200.000 som følge af den massive ballade blandt holdets fans i forbindelse med udekampen i Parken mod FC København.
Fansene smadrede inventar for 600.000 kroner, brugte store mængder fyrværkeri og røg i slagsmål med kontrollører og politiet.
Brøndby valgte at anke den store bøde sammen med en mindre bøde på 10.000 kroner i forbindelse med udekampen mod Lyngby. Siden har sagen ligget til behandling hos DBU’s appel-udvalg, men endnu er der ingen afklaring, mens andre sager hober sig op hos disciplinærudvalget, der bliver nødt til at vente på afgørelsen, der han have stor betydning for den fremtidige måde at dømme.
– Jeg regner med, at vi kan have en afgørelse klar i næste uge. Der er nogle koordineringer, vi skal have helt på plads, inden vi er klar, siger formanden for DBU’s appeludvalg Henrik Bloch Andersen til tipsbladet.dk.
Grunden til, at sagen har trukket så meget i langdrag, som det er tilfældet, skyldes store mængder video-materiale fra Parkens overvågningssystem.
– Det har været ganske overvældende så meget videomateriale, der har været. Teknisk set har der også været nogen vanskeligheder, siger Henrik Bloch Andersen.
– Vi er godt klar over, at sagen kan have stor betydning i forhold til reglerne om ‘objektivt udebaneansvar,’ men som sagt regner vi med at have en afgørelse parat i næste uge.
Den store bøde blev tildelt i henhold til DBU’s nye regelsæt om ‘objektivt udebaneansvar,’ hvor klubberne kan straffes for fansenes opførsel i forbindelse med udekampe. Ved første tilfælde får klubben tildelt en advarsel, ved næste tilfælde bliver klubben straffet med en bøde på 10.000 kroner, ved tredje tilfælde hedder bøden 25.000 kroner og herefter overgår sagerne til individuel behandling, hvor der kan straffes med blandt andet pointstraf og meget store bøder.
Sagen fra Parken blev løftet ud af tre-trins-systemet og blev individuelt behandlet på grund af den voldsomme ballade.
Når ankesagen får en afgørelse kan DBU’s disciplinærudvalg genoptage arbejdet med flere sager, Blandt andet ligger der en sag fra kampen mellem AaB og Brøndby, hvor Brøndby-fans brændte massive mængder fyrværkeri af i en sådan grad at kampen måtte afbrydes.
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
NYHEDER
Går langt ned i løn
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
HELT VILDT
Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
NYHEDER
Stor ydmygelse
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
NYHEDER
Tidligere AGF’er træner med i dansk klub
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
Wrexham slår Premier League-klub
EKSKLUSIVT