Brøndby-sagen trækker ud

Brøndbys appel-sag omkring den store bøde fra fan-urolighederne i Parken bliver tidligst afgjort i næste uge.



Brøndby blev i efteråret idømt en rekord stor bøde på 200.000 som følge af den massive ballade blandt holdets fans i forbindelse med udekampen i Parken mod FC København.

Fansene smadrede inventar for 600.000 kroner, brugte store mængder fyrværkeri og røg i slagsmål med kontrollører og politiet.

Brøndby valgte at anke den store bøde sammen med en mindre bøde på 10.000 kroner i forbindelse med udekampen mod Lyngby. Siden har sagen ligget til behandling hos DBU’s appel-udvalg, men endnu er der ingen afklaring, mens andre sager hober sig op hos disciplinærudvalget, der bliver nødt til at vente på afgørelsen, der han have stor betydning for den fremtidige måde at dømme.

– Jeg regner med, at vi kan have en afgørelse klar i næste uge. Der er nogle koordineringer, vi skal have helt på plads, inden vi er klar, siger formanden for DBU’s appeludvalg Henrik Bloch Andersen til tipsbladet.dk.

Grunden til, at sagen har trukket så meget i langdrag, som det er tilfældet, skyldes store mængder video-materiale fra Parkens overvågningssystem.

– Det har været ganske overvældende så meget videomateriale, der har været. Teknisk set har der også været nogen vanskeligheder, siger Henrik Bloch Andersen.

– Vi er godt klar over, at sagen kan have stor betydning i forhold til reglerne om ‘objektivt udebaneansvar,’ men som sagt regner vi med at have en afgørelse parat i næste uge.

Den store bøde blev tildelt i henhold til DBU’s nye regelsæt om ‘objektivt udebaneansvar,’ hvor klubberne kan straffes for fansenes opførsel i forbindelse med udekampe. Ved første tilfælde får klubben tildelt en advarsel, ved næste tilfælde bliver klubben straffet med en bøde på 10.000 kroner, ved tredje tilfælde hedder bøden 25.000 kroner og herefter overgår sagerne til individuel behandling, hvor der kan straffes med blandt andet pointstraf og meget store bøder.

Sagen fra Parken blev løftet ud af tre-trins-systemet og blev individuelt behandlet på grund af den voldsomme ballade.

Når ankesagen får en afgørelse kan DBU’s disciplinærudvalg genoptage arbejdet med flere sager, Blandt andet ligger der en sag fra kampen mellem AaB og Brøndby, hvor Brøndby-fans brændte massive mængder fyrværkeri af i en sådan grad at kampen måtte afbrydes.










LIVE: Brøndby ansætter ny chef




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Jubler over ny Brøndby-chef

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Nu dukker første historie op

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

I svime over Morten Hjulmand

Håber på FC København-exit



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Presset træner vil rotere mod FCM

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Barcelona vandt 7-2

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Nu forklarer Noah Nartey

Troels Bech slår fast: Glem det!

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Interessant afsløring

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Barcelona – Newcastle United

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget