Brøndby-sagen trækker ud

Brøndbys appel-sag omkring den store bøde fra fan-urolighederne i Parken bliver tidligst afgjort i næste uge.



Brøndby blev i efteråret idømt en rekord stor bøde på 200.000 som følge af den massive ballade blandt holdets fans i forbindelse med udekampen i Parken mod FC København.

Fansene smadrede inventar for 600.000 kroner, brugte store mængder fyrværkeri og røg i slagsmål med kontrollører og politiet.

Brøndby valgte at anke den store bøde sammen med en mindre bøde på 10.000 kroner i forbindelse med udekampen mod Lyngby. Siden har sagen ligget til behandling hos DBU’s appel-udvalg, men endnu er der ingen afklaring, mens andre sager hober sig op hos disciplinærudvalget, der bliver nødt til at vente på afgørelsen, der han have stor betydning for den fremtidige måde at dømme.

– Jeg regner med, at vi kan have en afgørelse klar i næste uge. Der er nogle koordineringer, vi skal have helt på plads, inden vi er klar, siger formanden for DBU’s appeludvalg Henrik Bloch Andersen til tipsbladet.dk.

Grunden til, at sagen har trukket så meget i langdrag, som det er tilfældet, skyldes store mængder video-materiale fra Parkens overvågningssystem.

– Det har været ganske overvældende så meget videomateriale, der har været. Teknisk set har der også været nogen vanskeligheder, siger Henrik Bloch Andersen.

– Vi er godt klar over, at sagen kan have stor betydning i forhold til reglerne om ‘objektivt udebaneansvar,’ men som sagt regner vi med at have en afgørelse parat i næste uge.

Den store bøde blev tildelt i henhold til DBU’s nye regelsæt om ‘objektivt udebaneansvar,’ hvor klubberne kan straffes for fansenes opførsel i forbindelse med udekampe. Ved første tilfælde får klubben tildelt en advarsel, ved næste tilfælde bliver klubben straffet med en bøde på 10.000 kroner, ved tredje tilfælde hedder bøden 25.000 kroner og herefter overgår sagerne til individuel behandling, hvor der kan straffes med blandt andet pointstraf og meget store bøder.

Sagen fra Parken blev løftet ud af tre-trins-systemet og blev individuelt behandlet på grund af den voldsomme ballade.

Når ankesagen får en afgørelse kan DBU’s disciplinærudvalg genoptage arbejdet med flere sager, Blandt andet ligger der en sag fra kampen mellem AaB og Brøndby, hvor Brøndby-fans brændte massive mængder fyrværkeri af i en sådan grad at kampen måtte afbrydes.










Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’


Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Medie med dyster Dorgu-melding

Legende med chokmelding

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

‘Sur over Brøndby-transfer’

– De lignede lort!

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Stort medie fremhæver FCM-flop

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Stor skuffelse

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

FCK-boss kan snart præsentere noget

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’