Brøndby-sagen trækker ud

Brøndbys appel-sag omkring den store bøde fra fan-urolighederne i Parken bliver tidligst afgjort i næste uge.



Brøndby blev i efteråret idømt en rekord stor bøde på 200.000 som følge af den massive ballade blandt holdets fans i forbindelse med udekampen i Parken mod FC København.

Fansene smadrede inventar for 600.000 kroner, brugte store mængder fyrværkeri og røg i slagsmål med kontrollører og politiet.

Brøndby valgte at anke den store bøde sammen med en mindre bøde på 10.000 kroner i forbindelse med udekampen mod Lyngby. Siden har sagen ligget til behandling hos DBU’s appel-udvalg, men endnu er der ingen afklaring, mens andre sager hober sig op hos disciplinærudvalget, der bliver nødt til at vente på afgørelsen, der han have stor betydning for den fremtidige måde at dømme.

– Jeg regner med, at vi kan have en afgørelse klar i næste uge. Der er nogle koordineringer, vi skal have helt på plads, inden vi er klar, siger formanden for DBU’s appeludvalg Henrik Bloch Andersen til tipsbladet.dk.

Grunden til, at sagen har trukket så meget i langdrag, som det er tilfældet, skyldes store mængder video-materiale fra Parkens overvågningssystem.

– Det har været ganske overvældende så meget videomateriale, der har været. Teknisk set har der også været nogen vanskeligheder, siger Henrik Bloch Andersen.

– Vi er godt klar over, at sagen kan have stor betydning i forhold til reglerne om ‘objektivt udebaneansvar,’ men som sagt regner vi med at have en afgørelse parat i næste uge.

Den store bøde blev tildelt i henhold til DBU’s nye regelsæt om ‘objektivt udebaneansvar,’ hvor klubberne kan straffes for fansenes opførsel i forbindelse med udekampe. Ved første tilfælde får klubben tildelt en advarsel, ved næste tilfælde bliver klubben straffet med en bøde på 10.000 kroner, ved tredje tilfælde hedder bøden 25.000 kroner og herefter overgår sagerne til individuel behandling, hvor der kan straffes med blandt andet pointstraf og meget store bøder.

Sagen fra Parken blev løftet ud af tre-trins-systemet og blev individuelt behandlet på grund af den voldsomme ballade.

Når ankesagen får en afgørelse kan DBU’s disciplinærudvalg genoptage arbejdet med flere sager, Blandt andet ligger der en sag fra kampen mellem AaB og Brøndby, hvor Brøndby-fans brændte massive mængder fyrværkeri af i en sådan grad at kampen måtte afbrydes.











TOPNYHED

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Åge Hareide er alvorligt syg

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode



EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Vanvittige scener i Parken!

Ny kæmpeklub er interesseret

Peter Christiansen har fundet afløseren

GOG buldrer forbi bundhold

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Glimrende nyt om Chido Obi

Danske tenniskvinder rykker ned

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Skotland dummer sig i Grækenland

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Superliga-profil får trænerlicens

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Målfattigt i Moldova

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Riemer giver Højlund-opdatering

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM