Kampe hver søndag og torsdag er realiteten for Brøndby IF i øjeblikket.
Sådan har det været siden sæsonen gik i gang for to uger siden, og sådan fortsætter det i hvert fald to uger frem for Brøndby.
Brøndby er gået videre til tredje runde af kvalifikationen til Conference League, og hvis holdet går hele vejen til gruppespillet, vil cheftræner Niels Frederiksen gerne have en bredere trup.
– Vi har en masse talent og potentiale i vores trup, men vi har også en del spillere, der aldrig har fået minutter i Superligaen. Dem kan vi naturligvis bringe ind, men det kan godt være, at vi har brug for en bredere trup.
– Især hvis vi fortsætter med at skulle spille europæiske kampe, må vi kigge på, om vi har den bredde, der skal til, siger Niels Frederiksen efter holdets nederlag mod Silkeborg IF søndag.
Cheftræneren ønsker også kvalitet i form af nye offensive kræfter på holdet.
– Jeg synes, at vi mangler noget ekstra fremme på banen. Det kan både være en offensiv midtbanespiller, der kan hjælpe med at kreere, men det kan også være en angriber. Det har jeg tidligere sagt, og det vil jeg gerne holde fast i.
– Vi skal kigge på at få noget ekstra kvalitet ind til de forreste pladser, og det tror jeg ikke, at der er nogen, der er uenige i. Det kigger vi på, men det er vigtigt, at vi finder det rigtige, og at tingene og pengene passer sammen, siger Niels Frederiksen.
Torsdag spiller Brøndby første opgør af to mod FC Basel, inden holdet søndag skal spille derby mod FC København på udebane.
Det hårde kampprogram er dog ikke noget, der skræmmer Brøndby-træneren, der vil restituere sin trup ved at bruge forskellige spillere i kampene.
– Som udgangspunkt elsker vi at spille fodboldkampe, og så vil vi forsøge at klare det så godt i Superligaen og Europa som muligt.
– Vi skal spille to kampe i ugen, og det er klart, at det slider på spillerne. Det er vigtigt, at vi får doseret kræfterne og får roteret på holdet.
– Vi vil gerne præstere godt i Superligaen, og så vil vi gerne nå gruppespillet i Europa. Det er det, vi stiler efter, siger Niels Frederiksen.
Brøndbys midtbanespiller Joe Bell fortalte efter kampen mod Silkeborg, at han kun bruger kræfter på en kamp ad gangen, selv om det er hårdt fysisk med mange kampe på kort tid.
– Vi skal fokusere på en kamp ad gangen. Nu vil vi sætte fokus på kampen torsdag mod FC Basel, og når den kamp er færdig, så vil vi fokusere på den næste opgave.
– Det er fysisk hårdt, men vi har en talentfuld trup, så vi kan rotere rundt for at bevare energien i holdet, lyder det fra Joe Bell.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
TOPNYHED
Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Nu dukker første historie op
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
AVIS
Interessant afsløring
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
Manchester City – Real Madrid
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
NYHEDER