Kampe hver søndag og torsdag er realiteten for Brøndby IF i øjeblikket.
Sådan har det været siden sæsonen gik i gang for to uger siden, og sådan fortsætter det i hvert fald to uger frem for Brøndby.
Brøndby er gået videre til tredje runde af kvalifikationen til Conference League, og hvis holdet går hele vejen til gruppespillet, vil cheftræner Niels Frederiksen gerne have en bredere trup.
– Vi har en masse talent og potentiale i vores trup, men vi har også en del spillere, der aldrig har fået minutter i Superligaen. Dem kan vi naturligvis bringe ind, men det kan godt være, at vi har brug for en bredere trup.
– Især hvis vi fortsætter med at skulle spille europæiske kampe, må vi kigge på, om vi har den bredde, der skal til, siger Niels Frederiksen efter holdets nederlag mod Silkeborg IF søndag.
Cheftræneren ønsker også kvalitet i form af nye offensive kræfter på holdet.
– Jeg synes, at vi mangler noget ekstra fremme på banen. Det kan både være en offensiv midtbanespiller, der kan hjælpe med at kreere, men det kan også være en angriber. Det har jeg tidligere sagt, og det vil jeg gerne holde fast i.
– Vi skal kigge på at få noget ekstra kvalitet ind til de forreste pladser, og det tror jeg ikke, at der er nogen, der er uenige i. Det kigger vi på, men det er vigtigt, at vi finder det rigtige, og at tingene og pengene passer sammen, siger Niels Frederiksen.
Torsdag spiller Brøndby første opgør af to mod FC Basel, inden holdet søndag skal spille derby mod FC København på udebane.
Det hårde kampprogram er dog ikke noget, der skræmmer Brøndby-træneren, der vil restituere sin trup ved at bruge forskellige spillere i kampene.
– Som udgangspunkt elsker vi at spille fodboldkampe, og så vil vi forsøge at klare det så godt i Superligaen og Europa som muligt.
– Vi skal spille to kampe i ugen, og det er klart, at det slider på spillerne. Det er vigtigt, at vi får doseret kræfterne og får roteret på holdet.
– Vi vil gerne præstere godt i Superligaen, og så vil vi gerne nå gruppespillet i Europa. Det er det, vi stiler efter, siger Niels Frederiksen.
Brøndbys midtbanespiller Joe Bell fortalte efter kampen mod Silkeborg, at han kun bruger kræfter på en kamp ad gangen, selv om det er hårdt fysisk med mange kampe på kort tid.
– Vi skal fokusere på en kamp ad gangen. Nu vil vi sætte fokus på kampen torsdag mod FC Basel, og når den kamp er færdig, så vil vi fokusere på den næste opgave.
– Det er fysisk hårdt, men vi har en talentfuld trup, så vi kan rotere rundt for at bevare energien i holdet, lyder det fra Joe Bell.
/ritzau/

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Brøndby-profil træner ikke med

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Her kan du se Maccabi Tel Aviv mod FC Midtjylland

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

Øv, FCM-profil er blevet syg

Brøndby-boss reagerer på Cooper-rygte

Godt nyt for FC Midtjylland

Jacob Rasmussen skuffer: ‘Det sker igen og igen’

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’

‘Kan ikke se mig selv tage tilbage til FCK’

Krævet fyret efter nedslagtning

Brøndby-boss har aldrig set lignende

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

FC København henter Marek Hamsiks søn

AGF – FC Nordsjælland

‘Det var exceptionelt’

17-årige Karl slår rekord

Jakob Michelsen rejser ikke med til Finland

FC Midtjylland jagter ny sejr i Europa League

Rasende på Mohamed Salah

Messi scorer ny kontrakt med Inter Miami

Fremragende Kvistgaarden-melding

‘Det var en fejl i transfervinduet’

Her er fire store stjerner ny FCK-boss “opdagede”

Spillere til krisemøde – ‘PC’ i problemer?

FC Porto-lettelse: Victor Froholdt er spærret

Frygter for dansk stjerne: ‘Varmer snart bænken’

Tullberg: Det må ikke overraske os

Tidl. Liverpool-stjerne storhylder Thomas Frank

Kan spille for Danmark – Palæstina udtager ham

Vanvittigt: Vi går verden rundt, fortæller dansker

‘Så bliver Mr. Cooper sur’

FCK-ejer: Respekt for AGF’s run, men…

Dortmund-stjerne fremhæver FC København-profil

Klar tale fra Bo Henriksen: For kedeligt!

Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet

Stort samtaleemne – her er Achouris svar

Dansk VM-katastrofe: Stjerne har brækket knogle

Træls skade for håndboldlandsholdskandidat

Vingegaard-chef sætter ord på Tour-ruten

Live: Her er Tour de France-ruten i 2026

Officielt: Forlænger med stortalent

Ingen spørgsmål? ‘Ses!’

Les Dogues knækker grækere

Aalborg sejrer på svær udebane i Champions League

‘Det var skræmmende’
