BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Brøndby står sammen med flere andre Superliga-klubber i en situation, som Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen ikke er bleg for at kalde “absurd”.
På søndag spiller Frederik Birks mandskab sidste kamp i slutspillet, når klubben gæster AGF, men om det også bliver sæsonens sidste kamp, kan de meget vel først finde ud af nogle dage senere.
Skulle Brøndby ende på tredje- eller fjerdepladsen, hvilket der er størst chance for, vil klubben således gå ind i flere dage med uvished.
For det er først, når pokalfinalen er afviklet torsdag den 29. maj, at vi ved, om det er Superligaens nummer tre eller nummer fire, der skal spille den såkaldte Europa Playoff-kamp mod nummer syv eller otte den 1. juni.
Vinder Silkeborg således pokalfinalen, skal ligaens nummer otte, Viborg FF, nemlig møde ligaens nummer tre – Brøndby, Randers FC eller FC Nordsjælland – i en duel om en plads i Europa til næste sæson. Hvis FCK derimod vinder pokalen, er det ligaens nummer fire, der skal møde ligaens nummer syv, Silkeborg IF.
Læs også: Absurd! Superliga-klubber svæver i uvished
Ja, det er med at holde tungen lige i munden.
Men Brøndby – samt Silkeborg, Viborg og Randers – kan meget vel stå i en situation, hvor de ikke kan gå på ferie efter søndagens kamp. I stedet skal de mandag, tirsdag, onsdag og torsdag i næste uge måske forberede sig på en kamp, de måske ikke skal spille. Og det er altså absurd, mener Tipsbladets kommentator.
Også i Brøndby erkender man, at det er spøjst.
– Det er meget specielt, siger Nicolai Vallys til Tipsbladet og den fremmødte presse ved Brøndbys træning fredag og tilføjer:
– Det at gå på ferie er én ting. Men der er også det, at man som tredjeplads i Superligaen kan komme ud for at skulle spille mod nummer otte (om en plads i Europa, red.). Det ved jeg ikke, om man gør i andre ligaer, men jeg synes, det er specielt.
– Det tænker jeg måske også, at andre synes, men det er sådan, det er. Vi må se, hvad det bliver, og så håber vi, at vi kan sikre europæisk efter sommerferien.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Heller ikke Frederik Birk er fan af, at Brøndby ikke ved, hvornår de skal spille sidste kamp.
– Jeg synes, der er virkelig meget “hvis”, og jeg synes, der er en grundlæggende problematik i, at vi ikke ved, hvornår den sidste kamp ligger for os.
– Det handler også om, hvornår man skal kunne planlægge ferie – ikke så meget for hvornår man skal kunne komme afsted, men om hvornår man kan lægge ferien, og hvor lang en preseason man kan få, hvis man har ambitioner om at skulle spille i Europa. Og så videre og så videre. Der er mange faglige hensyn, som, jeg synes, bliver drillet af det her.
– Og så er der selvfølgelig det aspekt, at vi alligevel skal holde gryden i kog, når vi ikke ved, om vi skal spille eller ej.
– Jeg synes, der er nogle praktikaliteter her, som driller træneren, slår han fast.
Hvad synes du om situationen?
0 Votes
Om Brøndby IF ender som nummer tre, fire eller fem, får vi svar på søndag, når alle holdene i top seks skal i aktion samtidig klokken 17.00. Her møder Brøndby som nævnt AGF, og Frederik Birk forventer en svær kamp.
– Vi skal passe på med at læne os tilbage. Vi kender også AGF, og uanset hvilken run de er i, ved vi, hvor meget det betyder for dem at drille os i Brøndby og give en god kamp. Jeg kan ikke forestille mig andet end at Uwe og hans drenge kommer med fuld hammer.
– Der er noget på spil for os – der er ikke så meget på spil for dem. Men jeg ved, der er det på spil for dem, at de vil have deres ære med, og at de vil gøre sig gældende i en kamp mod Brøndby. Så jeg forventer en svær kamp, siger han.
Om det så bliver Brøndbys sidste kamp i denne sæson, ja, det får vi altså først svar på torsdag i næste uge.
LIVE
LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
AVIS
Interessant afsløring
BIZART
“Cooper fravælger Tahirovic for at hjælpe Wales”
Danmark udtager landsholdet til skæbnekampe
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
Kevin Diks skriver historie
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’