BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Brøndby står sammen med flere andre Superliga-klubber i en situation, som Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen ikke er bleg for at kalde “absurd”.
På søndag spiller Frederik Birks mandskab sidste kamp i slutspillet, når klubben gæster AGF, men om det også bliver sæsonens sidste kamp, kan de meget vel først finde ud af nogle dage senere.
Skulle Brøndby ende på tredje- eller fjerdepladsen, hvilket der er størst chance for, vil klubben således gå ind i flere dage med uvished.
For det er først, når pokalfinalen er afviklet torsdag den 29. maj, at vi ved, om det er Superligaens nummer tre eller nummer fire, der skal spille den såkaldte Europa Playoff-kamp mod nummer syv eller otte den 1. juni.
Vinder Silkeborg således pokalfinalen, skal ligaens nummer otte, Viborg FF, nemlig møde ligaens nummer tre – Brøndby, Randers FC eller FC Nordsjælland – i en duel om en plads i Europa til næste sæson. Hvis FCK derimod vinder pokalen, er det ligaens nummer fire, der skal møde ligaens nummer syv, Silkeborg IF.
Læs også: Absurd! Superliga-klubber svæver i uvished
Ja, det er med at holde tungen lige i munden.
Men Brøndby – samt Silkeborg, Viborg og Randers – kan meget vel stå i en situation, hvor de ikke kan gå på ferie efter søndagens kamp. I stedet skal de mandag, tirsdag, onsdag og torsdag i næste uge måske forberede sig på en kamp, de måske ikke skal spille. Og det er altså absurd, mener Tipsbladets kommentator.
Også i Brøndby erkender man, at det er spøjst.
– Det er meget specielt, siger Nicolai Vallys til Tipsbladet og den fremmødte presse ved Brøndbys træning fredag og tilføjer:
– Det at gå på ferie er én ting. Men der er også det, at man som tredjeplads i Superligaen kan komme ud for at skulle spille mod nummer otte (om en plads i Europa, red.). Det ved jeg ikke, om man gør i andre ligaer, men jeg synes, det er specielt.
– Det tænker jeg måske også, at andre synes, men det er sådan, det er. Vi må se, hvad det bliver, og så håber vi, at vi kan sikre europæisk efter sommerferien.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Heller ikke Frederik Birk er fan af, at Brøndby ikke ved, hvornår de skal spille sidste kamp.
– Jeg synes, der er virkelig meget “hvis”, og jeg synes, der er en grundlæggende problematik i, at vi ikke ved, hvornår den sidste kamp ligger for os.
– Det handler også om, hvornår man skal kunne planlægge ferie – ikke så meget for hvornår man skal kunne komme afsted, men om hvornår man kan lægge ferien, og hvor lang en preseason man kan få, hvis man har ambitioner om at skulle spille i Europa. Og så videre og så videre. Der er mange faglige hensyn, som, jeg synes, bliver drillet af det her.
– Og så er der selvfølgelig det aspekt, at vi alligevel skal holde gryden i kog, når vi ikke ved, om vi skal spille eller ej.
– Jeg synes, der er nogle praktikaliteter her, som driller træneren, slår han fast.
Hvad synes du om situationen?
0 Votes
Om Brøndby IF ender som nummer tre, fire eller fem, får vi svar på søndag, når alle holdene i top seks skal i aktion samtidig klokken 17.00. Her møder Brøndby som nævnt AGF, og Frederik Birk forventer en svær kamp.
– Vi skal passe på med at læne os tilbage. Vi kender også AGF, og uanset hvilken run de er i, ved vi, hvor meget det betyder for dem at drille os i Brøndby og give en god kamp. Jeg kan ikke forestille mig andet end at Uwe og hans drenge kommer med fuld hammer.
– Der er noget på spil for os – der er ikke så meget på spil for dem. Men jeg ved, der er det på spil for dem, at de vil have deres ære med, og at de vil gøre sig gældende i en kamp mod Brøndby. Så jeg forventer en svær kamp, siger han.
Om det så bliver Brøndbys sidste kamp i denne sæson, ja, det får vi altså først svar på torsdag i næste uge.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
NYHEDER
Stopper efter VM-nedtur
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
OPTAKT
Brasilien – Japan
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
MEDIE