Brøndby tæt på stort salg af midtbanetalent

Brøndby kan være meget tæt på at vinke farvel til midtbanetalentet Morten Frendrup – et salg til den italienske Serie A lurer lige om hjørnet



Brøndby ser ud til at være tæt på endnu et spillersalg.

Denne gang er det 20-årige Morten Frendrup, der ser ud til at være tabt for de blå-gule – talentet ser nemlig ud til at fortsætte karrieren i den italienske Serie A, hvor Genoa skal være klar med en kontrakt.

Det er de to transfer-stærke journalister Fabrizio Romano og Gianluca DiMarzio, der begge skriver, at den unge dansker skal være på vej til den italienske klub.

Falder detaljerne på plads omkring den talentfulde midtbanespiller, kan handlen indbringe Brøndby IF omkring 26 millioner kroner, hvis de to journalisters oplysninger er korrekte.

Brøndby solgte torsdag topscorer Mikael Uhre til Philadelphia Union, og aktuelt blæser der også rygter om forsvarsgeneral og anfører Andreas Maxsøs mulige exit fra Brøndby.

Hvis Frendrup-handlen falder på plads og muligvis bliver efterfulgt at Maxsø – så er der næppe tvivl om, at fodbolddirektør Carsten V. Jensen får travle dage i forhold til at jente forstærkninger til Brøndby-truppen frem mod mandagens luknings af transfervinduet.

Brøndby har nemlig også skilt sig af med Tobias Børkeeiet, Anton Skipper, Jens Martin Gammelbye og Michael Lumb, så nye kræfter må snart være et krav på den københavnske vestegn.

Få et overblik over Brøndby og resten af Superliga-klubbers aktivitet i januars transfervindue – læs her







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

FCK henter svensk talent

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Jonas Wind til danskerklub?

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Bud på 1,12 milliard afvist

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Supercomputer: De vinder VM

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Sat til salg – så dyr er han

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?