Brøndby tæt på stort salg af midtbanetalent

Brøndby kan være meget tæt på at vinke farvel til midtbanetalentet Morten Frendrup – et salg til den italienske Serie A lurer lige om hjørnet



Brøndby ser ud til at være tæt på endnu et spillersalg.

Denne gang er det 20-årige Morten Frendrup, der ser ud til at være tabt for de blå-gule – talentet ser nemlig ud til at fortsætte karrieren i den italienske Serie A, hvor Genoa skal være klar med en kontrakt.

Det er de to transfer-stærke journalister Fabrizio Romano og Gianluca DiMarzio, der begge skriver, at den unge dansker skal være på vej til den italienske klub.

Falder detaljerne på plads omkring den talentfulde midtbanespiller, kan handlen indbringe Brøndby IF omkring 26 millioner kroner, hvis de to journalisters oplysninger er korrekte.

Brøndby solgte torsdag topscorer Mikael Uhre til Philadelphia Union, og aktuelt blæser der også rygter om forsvarsgeneral og anfører Andreas Maxsøs mulige exit fra Brøndby.

Hvis Frendrup-handlen falder på plads og muligvis bliver efterfulgt at Maxsø – så er der næppe tvivl om, at fodbolddirektør Carsten V. Jensen får travle dage i forhold til at jente forstærkninger til Brøndby-truppen frem mod mandagens luknings af transfervinduet.

Brøndby har nemlig også skilt sig af med Tobias Børkeeiet, Anton Skipper, Jens Martin Gammelbye og Michael Lumb, så nye kræfter må snart være et krav på den københavnske vestegn.

Få et overblik over Brøndby og resten af Superliga-klubbers aktivitet i januars transfervindue – læs her







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud



LIVE

VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

– Schwartau-handel giver ingen mening

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Premier League-klub giver cheftræneren sparket



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afviser monsterbud på Simsir

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagter stor Liverpool-stjerne

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Spanien – Østrig

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

AGF-scoop: Hijackede transfer

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Portugal – Kroatien

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Steve Cooper med stor beslutning