Andreas Bruus var helt ude i kulden i Brøndby IF under Alexander Zorniger, og dengang var der ikke mange, der spåede ham en fremtid i vestegnsklubben.
De tog fejl.
21-årige Andreas Bruus er effektivt blevet omskolet fra angriber til wingback, og i sommer forlængede han sin kontrakt frem til sommeren 2023. I denne sæson har han været fast mand i Niels Frederiksens startopstilling.
Andreas Bruus har måttet arbejde hårdt for at slå igennem, og det har blandt andet krævet en ændring i mentaliteten. Han erkender selv, at han var vanskelig at omgås, da han var ungdomsspiller.
Læs også:Optakt: Brøndby IF – FC Midtjylland
– Hvis der blev snakket om mig, da jeg var ungdomsspiller, har det nok været ordet ”sindssyg”, der blev brugt. Jeg var typen, der kunne skyde skylden på alle mine holdkammerater. Gik noget imod mig, var det gult kort for brok, rødt kort for brok, mine holdkammerater kunne ikke holde mig ud – alt det der. Da jeg var otte-ni år, begyndte jeg at græde, når vi tabte, så jeg kunne slet ikke styre det, siger Andreas Bruus til Tipsbladet.
Andreas Bruus havde mange snakke med blandt andre sin far og Auri Skarbalius om den dårlige attitude, og stille og roligt begyndte han at ændre sig.
– Jeg begyndte at smile mere i hverdagen, selv når jeg ikke spillede. Det var ikke for at tage pis på det hele, men jeg prøvede at være positiv omkring situationen, selv om der ikke var så meget at være positiv omkring. Det blev der åbenbart lagt meget mærke til; at man er der for sine holdkammerater, kan unde dem noget succes, for så kommer det også den anden vej.
– Jeg tror, det er det, der har gjort, at jeg har kunnet finde ud af at tage skeen i den anden hånd og arbejde på i stedet for at grave mig ned, lyder det fra Brøndby-talentet.
Læs også:Superliga powerranking: Trykket stiger i Odense og København
Du kan læse hele interviewet med Andreas Bruus i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I Tipsbladet får du også et stort interview med FC Midtjyllands bestyrelsesformand Rasmus Ankersen, et interview med den tidligere Newcastle-dansker Bjørn Kristensen – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen.
Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Læs også:Zorniger tog ved lære i Brøndby: Måske er der noget, der holder dem tilbage
Læs også:Superliga-spørgsmål: Perfekt timing for Brøndby IF?
Læs også:Superliga-gysere forude: Brøndby kan vise mig, at jeg tager fejl
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
