Andreas Bruus var helt ude i kulden i Brøndby IF under Alexander Zorniger, og dengang var der ikke mange, der spåede ham en fremtid i vestegnsklubben.
De tog fejl.
21-årige Andreas Bruus er effektivt blevet omskolet fra angriber til wingback, og i sommer forlængede han sin kontrakt frem til sommeren 2023. I denne sæson har han været fast mand i Niels Frederiksens startopstilling.
Andreas Bruus har måttet arbejde hårdt for at slå igennem, og det har blandt andet krævet en ændring i mentaliteten. Han erkender selv, at han var vanskelig at omgås, da han var ungdomsspiller.
Læs også:Optakt: Brøndby IF – FC Midtjylland
– Hvis der blev snakket om mig, da jeg var ungdomsspiller, har det nok været ordet ”sindssyg”, der blev brugt. Jeg var typen, der kunne skyde skylden på alle mine holdkammerater. Gik noget imod mig, var det gult kort for brok, rødt kort for brok, mine holdkammerater kunne ikke holde mig ud – alt det der. Da jeg var otte-ni år, begyndte jeg at græde, når vi tabte, så jeg kunne slet ikke styre det, siger Andreas Bruus til Tipsbladet.
Andreas Bruus havde mange snakke med blandt andre sin far og Auri Skarbalius om den dårlige attitude, og stille og roligt begyndte han at ændre sig.
– Jeg begyndte at smile mere i hverdagen, selv når jeg ikke spillede. Det var ikke for at tage pis på det hele, men jeg prøvede at være positiv omkring situationen, selv om der ikke var så meget at være positiv omkring. Det blev der åbenbart lagt meget mærke til; at man er der for sine holdkammerater, kan unde dem noget succes, for så kommer det også den anden vej.
– Jeg tror, det er det, der har gjort, at jeg har kunnet finde ud af at tage skeen i den anden hånd og arbejde på i stedet for at grave mig ned, lyder det fra Brøndby-talentet.
Læs også:Superliga powerranking: Trykket stiger i Odense og København
Du kan læse hele interviewet med Andreas Bruus i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I Tipsbladet får du også et stort interview med FC Midtjyllands bestyrelsesformand Rasmus Ankersen, et interview med den tidligere Newcastle-dansker Bjørn Kristensen – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen.
Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Læs også:Zorniger tog ved lære i Brøndby: Måske er der noget, der holder dem tilbage
Læs også:Superliga-spørgsmål: Perfekt timing for Brøndby IF?
Læs også:Superliga-gysere forude: Brøndby kan vise mig, at jeg tager fejl
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-emne tæt på Leipzig-retur
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
LIVE
Superliga-LIVE: AGF i kontrol trods store mangler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
Klar besked om AGF
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
INTERVIEW
