Brøndby-talent erkender: Jeg var sindssyg som ungdomsspiller

Andreas Bruus har endelig fået et gennembrud i Brøndby IF, men vejen dertil har været lang. Som ungdomsspiller var han decideret “sindssyg”, fortæller han i et stort interview med Tipsbladet.



Andreas Bruus var helt ude i kulden i Brøndby IF under Alexander Zorniger, og dengang var der ikke mange, der spåede ham en fremtid i vestegnsklubben.

De tog fejl.

21-årige Andreas Bruus er effektivt blevet omskolet fra angriber til wingback, og i sommer forlængede han sin kontrakt frem til sommeren 2023. I denne sæson har han været fast mand i Niels Frederiksens startopstilling.

Andreas Bruus har måttet arbejde hårdt for at slå igennem, og det har blandt andet krævet en ændring i mentaliteten. Han erkender selv, at han var vanskelig at omgås, da han var ungdomsspiller.

Læs også:Optakt: Brøndby IF – FC Midtjylland

– Hvis der blev snakket om mig, da jeg var ungdomsspiller, har det nok været ordet ”sindssyg”, der blev brugt. Jeg var typen, der kunne skyde skylden på alle mine holdkammerater. Gik noget imod mig, var det gult kort for brok, rødt kort for brok, mine holdkammerater kunne ikke holde mig ud – alt det der. Da jeg var otte-ni år, begyndte jeg at græde, når vi tabte, så jeg kunne slet ikke styre det, siger Andreas Bruus til Tipsbladet.

Andreas Bruus havde mange snakke med blandt andre sin far og Auri Skarbalius om den dårlige attitude, og stille og roligt begyndte han at ændre sig.

– Jeg begyndte at smile mere i hverdagen, selv når jeg ikke spillede. Det var ikke for at tage pis på det hele, men jeg prøvede at være positiv omkring situationen, selv om der ikke var så meget at være positiv omkring. Det blev der åbenbart lagt meget mærke til; at man er der for sine holdkammerater, kan unde dem noget succes, for så kommer det også den anden vej.

– Jeg tror, det er det, der har gjort, at jeg har kunnet finde ud af at tage skeen i den anden hånd og arbejde på i stedet for at grave mig ned, lyder det fra Brøndby-talentet.

Læs også:Superliga powerranking: Trykket stiger i Odense og København

Du kan læse hele interviewet med Andreas Bruus i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I Tipsbladet får du også et stort interview med FC Midtjyllands bestyrelsesformand Rasmus Ankersen, et interview med den tidligere Newcastle-dansker Bjørn Kristensen – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen. 

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

right

Læs også:Zorniger tog ved lære i Brøndby: Måske er der noget, der holder dem tilbage
Læs også:Superliga-spørgsmål: Perfekt timing for Brøndby IF?
Læs også:Superliga-gysere forude: Brøndby kan vise mig, at jeg tager fejl


Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Lurer på dyr dansk stjerne

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Frederik Birk bryder tavsheden

Solgt for 285 millioner

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Storklub lurer på Mohamed Salah

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Afsløring: FC København binder stortalent

Spøger i kæmpeklub

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Kæmpe forløsning for FC København

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Bombe på vej – sker det i dag? 

Sløv kampstart på Sardinien

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet