Andreas Bruus var helt ude i kulden i Brøndby IF under Alexander Zorniger, og dengang var der ikke mange, der spåede ham en fremtid i vestegnsklubben.
De tog fejl.
21-årige Andreas Bruus er effektivt blevet omskolet fra angriber til wingback, og i sommer forlængede han sin kontrakt frem til sommeren 2023. I denne sæson har han været fast mand i Niels Frederiksens startopstilling.
Andreas Bruus har måttet arbejde hårdt for at slå igennem, og det har blandt andet krævet en ændring i mentaliteten. Han erkender selv, at han var vanskelig at omgås, da han var ungdomsspiller.
Læs også:Optakt: Brøndby IF – FC Midtjylland
– Hvis der blev snakket om mig, da jeg var ungdomsspiller, har det nok været ordet ”sindssyg”, der blev brugt. Jeg var typen, der kunne skyde skylden på alle mine holdkammerater. Gik noget imod mig, var det gult kort for brok, rødt kort for brok, mine holdkammerater kunne ikke holde mig ud – alt det der. Da jeg var otte-ni år, begyndte jeg at græde, når vi tabte, så jeg kunne slet ikke styre det, siger Andreas Bruus til Tipsbladet.
Andreas Bruus havde mange snakke med blandt andre sin far og Auri Skarbalius om den dårlige attitude, og stille og roligt begyndte han at ændre sig.
– Jeg begyndte at smile mere i hverdagen, selv når jeg ikke spillede. Det var ikke for at tage pis på det hele, men jeg prøvede at være positiv omkring situationen, selv om der ikke var så meget at være positiv omkring. Det blev der åbenbart lagt meget mærke til; at man er der for sine holdkammerater, kan unde dem noget succes, for så kommer det også den anden vej.
– Jeg tror, det er det, der har gjort, at jeg har kunnet finde ud af at tage skeen i den anden hånd og arbejde på i stedet for at grave mig ned, lyder det fra Brøndby-talentet.
Læs også:Superliga powerranking: Trykket stiger i Odense og København
Du kan læse hele interviewet med Andreas Bruus i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I Tipsbladet får du også et stort interview med FC Midtjyllands bestyrelsesformand Rasmus Ankersen, et interview med den tidligere Newcastle-dansker Bjørn Kristensen – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen.
Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Læs også:Zorniger tog ved lære i Brøndby: Måske er der noget, der holder dem tilbage
Læs også:Superliga-spørgsmål: Perfekt timing for Brøndby IF?
Læs også:Superliga-gysere forude: Brøndby kan vise mig, at jeg tager fejl
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
