Andreas Bruus var helt ude i kulden i Brøndby IF under Alexander Zorniger, og dengang var der ikke mange, der spåede ham en fremtid i vestegnsklubben.
De tog fejl.
21-årige Andreas Bruus er effektivt blevet omskolet fra angriber til wingback, og i sommer forlængede han sin kontrakt frem til sommeren 2023. I denne sæson har han været fast mand i Niels Frederiksens startopstilling.
Andreas Bruus har måttet arbejde hårdt for at slå igennem, og det har blandt andet krævet en ændring i mentaliteten. Han erkender selv, at han var vanskelig at omgås, da han var ungdomsspiller.
Læs også:Optakt: Brøndby IF – FC Midtjylland
– Hvis der blev snakket om mig, da jeg var ungdomsspiller, har det nok været ordet ”sindssyg”, der blev brugt. Jeg var typen, der kunne skyde skylden på alle mine holdkammerater. Gik noget imod mig, var det gult kort for brok, rødt kort for brok, mine holdkammerater kunne ikke holde mig ud – alt det der. Da jeg var otte-ni år, begyndte jeg at græde, når vi tabte, så jeg kunne slet ikke styre det, siger Andreas Bruus til Tipsbladet.
Andreas Bruus havde mange snakke med blandt andre sin far og Auri Skarbalius om den dårlige attitude, og stille og roligt begyndte han at ændre sig.
– Jeg begyndte at smile mere i hverdagen, selv når jeg ikke spillede. Det var ikke for at tage pis på det hele, men jeg prøvede at være positiv omkring situationen, selv om der ikke var så meget at være positiv omkring. Det blev der åbenbart lagt meget mærke til; at man er der for sine holdkammerater, kan unde dem noget succes, for så kommer det også den anden vej.
– Jeg tror, det er det, der har gjort, at jeg har kunnet finde ud af at tage skeen i den anden hånd og arbejde på i stedet for at grave mig ned, lyder det fra Brøndby-talentet.
Læs også:Superliga powerranking: Trykket stiger i Odense og København
Du kan læse hele interviewet med Andreas Bruus i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I Tipsbladet får du også et stort interview med FC Midtjyllands bestyrelsesformand Rasmus Ankersen, et interview med den tidligere Newcastle-dansker Bjørn Kristensen – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen.
Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Læs også:Zorniger tog ved lære i Brøndby: Måske er der noget, der holder dem tilbage
Læs også:Superliga-spørgsmål: Perfekt timing for Brøndby IF?
Læs også:Superliga-gysere forude: Brøndby kan vise mig, at jeg tager fejl
LIVE
TransferLIVE: PSG får stort bud accepteret
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
NYHEDER
Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
NYHEDER
19-årigt nyindkøb bliver Brøndbys helt
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
NYHEDER
FCN sikrer sejren i de døende sekunder
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
EKSKLUSIVT
