Brøndby-talent erkender: Jeg var sindssyg som ungdomsspiller

Andreas Bruus har endelig fået et gennembrud i Brøndby IF, men vejen dertil har været lang. Som ungdomsspiller var han decideret “sindssyg”, fortæller han i et stort interview med Tipsbladet.



Andreas Bruus var helt ude i kulden i Brøndby IF under Alexander Zorniger, og dengang var der ikke mange, der spåede ham en fremtid i vestegnsklubben.

De tog fejl.

21-årige Andreas Bruus er effektivt blevet omskolet fra angriber til wingback, og i sommer forlængede han sin kontrakt frem til sommeren 2023. I denne sæson har han været fast mand i Niels Frederiksens startopstilling.

Andreas Bruus har måttet arbejde hårdt for at slå igennem, og det har blandt andet krævet en ændring i mentaliteten. Han erkender selv, at han var vanskelig at omgås, da han var ungdomsspiller.

Læs også:Optakt: Brøndby IF – FC Midtjylland

– Hvis der blev snakket om mig, da jeg var ungdomsspiller, har det nok været ordet ”sindssyg”, der blev brugt. Jeg var typen, der kunne skyde skylden på alle mine holdkammerater. Gik noget imod mig, var det gult kort for brok, rødt kort for brok, mine holdkammerater kunne ikke holde mig ud – alt det der. Da jeg var otte-ni år, begyndte jeg at græde, når vi tabte, så jeg kunne slet ikke styre det, siger Andreas Bruus til Tipsbladet.

Andreas Bruus havde mange snakke med blandt andre sin far og Auri Skarbalius om den dårlige attitude, og stille og roligt begyndte han at ændre sig.

– Jeg begyndte at smile mere i hverdagen, selv når jeg ikke spillede. Det var ikke for at tage pis på det hele, men jeg prøvede at være positiv omkring situationen, selv om der ikke var så meget at være positiv omkring. Det blev der åbenbart lagt meget mærke til; at man er der for sine holdkammerater, kan unde dem noget succes, for så kommer det også den anden vej.

– Jeg tror, det er det, der har gjort, at jeg har kunnet finde ud af at tage skeen i den anden hånd og arbejde på i stedet for at grave mig ned, lyder det fra Brøndby-talentet.

Læs også:Superliga powerranking: Trykket stiger i Odense og København

Du kan læse hele interviewet med Andreas Bruus i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I Tipsbladet får du også et stort interview med FC Midtjyllands bestyrelsesformand Rasmus Ankersen, et interview med den tidligere Newcastle-dansker Bjørn Kristensen – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen. 

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

right

Læs også:Zorniger tog ved lære i Brøndby: Måske er der noget, der holder dem tilbage
Læs også:Superliga-spørgsmål: Perfekt timing for Brøndby IF?
Læs også:Superliga-gysere forude: Brøndby kan vise mig, at jeg tager fejl


Hård udmelding fra Thomas Frank

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Brøndby-stjerne på vej til Tyskland

Nu kan han spille for FC København

Målkongen Biereth på vild liste

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Falske Brøndby-rygter i omløb

Medier fælder dom over Dorgu

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Trist melding om Emil Højlund

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

De vil købe FC Midtjylland-profil

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Stor hæder til Suzuki

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

FCK starter op uden tre spillere

Nordfransk point i Sydfrankrig

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Her er Superligaens bedste stadion

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton