Optakt: Brøndby IF – FC Midtjylland

FC Midtjylland skal på en svær udebanetur midt mellem to kæmpekampe i Champions League. Brøndby skal til gengæld forsvare sin førsteplads.



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 18.00
Spillested: Brøndby Stadion, Brøndby
Dommer: Jørgen Daubjerg-Burchardt
På TV: Canal 9
Hashtag: #biffcm #sldk

Holdnyt:
Brøndby IF:
Der er ikke længere et hold med maksimumpoint i Superligaen. Brøndby havde ellers vundet de første fire kampe i denne sæson og lagt sig alene i front, men kom SønderjyskE i vejen i seneste runde.

Brøndby fører dog stadig Superligaen med et enkelt ned til AGF og to ned til Vejle Boldklub, selvsamme SønderjyskE og lørdagens modstander, FC Midtjylland. Det betyder også, at hvis alle resultater går holdet imod, kan Brøndby ryge helt ned på femtepladsen, når runden er forbi.

Cheftræner Niels Frederiksen har i ugens løb fået endnu en streng at spille på. Nyindkøbet Blas Riveros havde første arbejdsdag i Brøndby i mandags, og han kommer ifølge Frederiksen i fin form, både hvad angår det fysiske og friske kampe fra landskampspausen. Spørgsmålet er, om han får chancer allerede lørdag.

I seneste runde fik et andet nyindkøb, Andrija Pavlovic, debut for klubben. Han spillede godt en halv time af kampen mod SønderjyskE, efter han havde brugt den første lille måned i Brøndby på at komme i den rette form. Dog er Simon Hedlund ikke med til opgøret.

FC Midtjylland:
Normalt vil en kamp mod Brøndby Stadion høre til højdepunkterne i en FC Midtjylland-sæson, men i denne omgang er opgøret end ikke blandt de to mest interessante kampe, holdet skal spille inden for en uge.

Onsdag debuterede FCM i Champions League, da Atalanta lagde vejen forbi Herning og uddelte en lektion i aggressivt presspil og hurtigt angrebsspil. På tirsdag skal mestrene så en tur til Anfield, hvor Liverpool givetvis gerne står for lektion nummer to.

FC Midtjylland har haft for vane at spare nøglespillere i Superligaen i denne sæson, og det er da også oplagt, at cheftræner Brian Priske gør det mod Brøndby med tanke på holdets program. Derfor skal man nok forvente at se spilletid til folk som Manjrekar James, Nicolas Madsen og Bozhidar Kraev.

Læs også:Lindstrøm før FCM-brag: Som en kamp mellem Brøndby-FCK

Priske sagde før Atalanta-kampen, at alle mand var klar. Alligevel var Junior Brumado for anden gang i streg ikke i truppen, så enten var han bare sat helt af, eller så havde Priske ikke taget højde for reserveangriberen i sin udlægning.

Ellers burde alle spillere være til rådighed, hvis de vigtigste da ikke skal have et hvil.

Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Rosted, Maxsø, Jung – Bruus, Frendrup, Lindstrøm, Radosevic, Riveros – Pavlovic, Uhre

FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Cools, Scholz, James, Paulinho – Madsen, Evander – Anderson, Kraev, Mabil – Kaba

Profilen:
Der er ikke tvivl om, at Blas Riveros er købt til startopstillingen, men han har kun fået fem træninger med holdet forud for lørdagskampen. Han taler desuden ikke engelsk, så måske er det en postgang for tidligt. Omvendt har Kevin Mensah været genstand for en kritik på det seneste, så vi tror på, at den nye mand får chancen.

Vidste du, at..:
Brian Priske har endnu til gode at tabe til Brøndby som cheftræner. Klubberne har mødt hinanden fire gange i hans regeringsperiode: de to første vandt FC Midtjylland, og de to hidtidige i 2020 endte uafgjort.

Dom:
Gennem det seneste år til halvandet har FC Midtjylland været Superligaens stærkeste hold, men to ting taler for en Brøndby-sejr: Holdet har fået en god start på denne sæson, og FCM har rigeligt at se til i Champions League med to store kampe lige før og lige efter Brøndby-opgøret.

Læs også:FCM-profil hylder Atalanta-målscorer: Derfor spiller de i toppen af Serie A

Buddet herfra er, at gæsterne sparer lige præcis nok spillere til, at balancen tipper i Brøndbbys favør. Værterne vinder dermed 2-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:FCM-anfører: Når man taber 4-0, er man ikke imponeret over sig selv
Læs også:Superliga powerranking: Trykket stiger i Odense og København
Læs også:Zorniger tog ved lære i Brøndby: Måske er der noget, der holder dem tilbage





FC København misser denne midtbane-stjerne


Salah blev helten for Egypten

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Raser over dansk stjerne

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

‘Den værste transfer nogensinde’

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Det har taget røven på Steve Cooper

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Forlænger med to Superliga-talenter

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Eriksen med kontant udmelding

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Brøndby-stjerne med stor donation

– Han har været en decideret atombombe

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

City-ejer sælger klub

Her er planen for januars transfervindue

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det er til dumpekarakter

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Benhård transfermelding

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken