I denne sæson har der ikke været meget at juble over på det personlige plan for den 19-årige Brøndby-spiller Rezan Corlu. Den offensive midtbanespiller har blot fået seks minutters spilletid i Superligaen og fire kampe i alt i alle turneringer.
Ikke meget spilletid for den 19-årige, der missede næsten hele sidste sæson med en korsbåndsskade, og derfor er jagten også sat ind på mere spilletid. Enten i Brøndby eller et andet sted.
Med en kontrakt der kun løber frem til årsskiftet har Rezan Corlu gode muligheder på hånden i forhold til at finde noget.
– Det er godt at være en del af et godt hold, og vi ligger nummer to, og det er fedt at være en del af træningsmiljøet. Det kan rykke mig. Men igen man vil gerne være en del af det og spille på banen. Det er svært at komme ind på holdet, men jeg føler, jeg har præsteret til at få flere chancer og nogle indhop. Jeg træner godt, og jeg præsterer i reservekampene, siger den 19-årige midtbanespiller til tipsbladet.dk og forklarer, at han ikke er videre optimistisk i forhold til spilletid i Brøndby:
– Ikke rigtigt. Det ser svært ud. Det lakker nok mere mod enden, end at jeg skal blive her. Det gør det nok, siger han.
Et lejemål er ikke attraktivt for Rezan Corlu.
– Nu har jeg kun (kontrakt) til vinter, så det er otte måneder. Hvis jeg skal væk, skal det være permanent. Jeg er ikke fan af leje. I min optik kan leje godt gavne, men hvis jeg skal væk, er det bedre at blive hentet fast end på leje, siger han.
Corlu, der har kampe for diverse ungdomslandshold, vil helst blive i Brøndby, men for udviklingen er det altså ikke sikkert, det kan lade sig gøre.
– Man skal ikke misforstå det, for Brøndby er klubben, jeg vil spille i. Jeg har spillet her, siden jeg var fire år, men hvis jeg ikke får spilletid, har jeg heller ikke tænkt mig at spilde tiden. Jeg har brug for at spille hver weekend – eller ofte i hvert fald – og jeg har brug for at udvikle mig efter min skade. Det går ikke, at jeg træner og spiller kamp for reserverne hver anden eller tredje uge.
Rezan Corlu har i alt spillet otte gange for Brøndbys førstehold i snart to sæsoner, men det hører altså med til historien, at den talentfulde offensivspiller var skadet det meste af sidste sæson.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL
