I nul af de første 24 spillerunder i sidste sæson var Andreas Bruus i aktion for Brøndby IF, men i slutningen af sæsonen brød den 21-årige wingback for alvor igennem på den københavnske Vestegn.
Han spillede sæsonens således sidste 12 kampe og startede inde i otte ud af ti kampe i Superligaens Mesterskabsspil. Det skyldtes til dels en skade til Jens Martin Gammelby, men Andreas Bruus håber at beholde startpladsen i den kommende sæson.
Det siger han til Brøndbys hjemmeside.
Læs også:Kasper Fisker glæder sig over skifte til “arbejderklubben” Fremad Amager
– Det er selvfølgelig min mission at spille fast på den højre back, men med det mål kommer også hårdt arbejde, så jeg skal bare klø på og fortsætte. Alt det, jeg har leveret indtil videre, skal fortsætte på et højt niveau og være kontinuerligt over en længere periode. Så det er forhåbentlig min plads et stykke tid endnu, hvis jeg fortsætter mit hårde arbejde og præstationer, siger han.
Det var først i løbet af vinteren, at Andreas Bruus begyndte at spille som back i Brøndby. Tidligere har han nemlig været angriber, men han så posiitionsskiftet som en chance, da det kom på tale, fortæller han.
– Jeg tror, hvis Niels havde sagt et halvt år forinden, at jeg skulle ned på backen, så havde jeg nok været en lille smule overrasket. Men den chance, jeg fik fra trænerteamet på det tidspunkt, det så jeg som en langt større chance, end det var et tab.
Læs også:Rezan Corlu tilbage i Brøndby: Den største klub i Danmark
– Og det var jo over alt forventning, at jeg kunne slutte sæsonen sådan, og mere end jeg turde drømme om. Jeg havde jo ikke regnet med særlig meget for at være ærlig, for det kan man jo ikke tillade sig, når man ikke havde spillet mere, end jeg havde på det tidspunkt. Så alt har for mit vedkommende bare været meget positivt efter Corona-pausen, siger han til Brøndbys hjemmeside.
Bruus og Brøndby indleder den kommende sæson mod FC Nordsjælland på hjemmebane den 13. september.
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:FCN har styr på truppen og på transfers: Ikke så sexet i medieverdenen
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
OPTAKT
Marokko – Haiti
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil
OPTAKT
Tyrkiet – USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
OPTAKT
Tunesien – Holland
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
FIFA-boss: Det handler ikke om penge!
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
Skylder FC København penge – straffes hårdt
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
