Superligaen byder på et københavnerderby søndag, hvor Brøndby IF tager imod FC København på Brøndby Stadion.
Brøndby skal for tredje kamp i træk forsøge at sikre point, efter at de har spillet uafgjort med henholdsvis AGF og FC Midtjylland i de seneste to runder. I de to runder har Brøndby især været stærke i forsvaret, mens angrebets præstationer har været mere tvivlsomme.
Læs også:Superliga powerranking: Optur i Århus, nerver før derby og bunddramaer
De blå-gules cheftræner, Niels Frederiksen, regner dog med, at de kommer til flere chancer imod FC København. Det siger han til Brøndbys hjemmeside.
– I kampen mod FC Midtjylland viste vi, at vi har en rigtig god defensiv struktur, og den skal vi holde fast i. Det er den første ting, og det bliver bestemt også vigtigt at bevare den på søndag. Den anden ting, jeg tager med fra kampen mod FCM, er den forbedring, vi havde i vores boldbesiddelse. Vi mangler helt bestemt stadig at skabe chancer, men vi tager forbedringen med og bygger videre på den, siger Niels Frederiksen og fortsætter:
Læs også:Parken og FCK-træningsanlæg er blevet udsat for hærværk
– Vi er opmærksomme på, at vi har mødt de to hold, der er sværest at skabe chancer mod i hele ligaen. Så vi skal heller ikke slå os selv unødvendigt meget i hovedet over, at vi ikke får skabt chancer nok, selvom vi gerne havde set, at det var blevet til flere. Jeg regner samtidig med, at det bliver en anden kamp mod FCK, hvor der bliver lidt mere åben slagudveksling.
Søndagens derby sparkes i gang klokken 18.00 på Brøndby Stadion. Forud for opgøret er Brøndby nummer fire, mens FC København er nummer to.
Læs også:Superliga-spørgsmål: Finder vi sæsonens første nedrykker?
Læs også:Optakt: Silkeborg IF – SønderjyskE
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
Elfenbenskysten straffer Ecuador
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
Japan overrasker mod Holland
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
Roser Superliga-klub: Godt set!
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
Sverige med drømmestart på VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
OPTAKT
Belgien – Egypten
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TRANSFER
