Denne artikel blev bragt første gang fredag den 19. juni.
Kampene kommer som skidt fra en spædekalv i øjeblikket, og efter en enkelt dags kamppause fredag er Superligaen tilbage med fuldt program lørdag, søndag og mandag.
Slutspillets udforming betyder, at 29. spillerunde også byder på en række opgør med en masse på spil. Særligt i de to grupper i nedrykningsspillet er der overlevelse eller det modsatte at spille om.
Vi har set nærmere på nogle af de mest interessante spørgsmål før runden.
Finder vi sæsonens første nedrykker?
Silkeborg IF kunne allerede torsdag have været matematisk sikker på at rykke ned, men holdet klarede den første presbold. SønderjyskE tabte nemlig, mens SIF selv fik ét point mod Lyngby BK.
Nu møder netop Silkeborg og SønderjyskE så hinanden, og alt andet end en Silkeborg-sejr betyder, at holdet rykker ned. Der er således i forvejen ti point op til SønderjyskE, og efter den kommende runde vil der kun være ni point at spille om.
SønderjyskE’s motivation må være mindst lige så stor som SIF’s, for holdet skal hente Lyngby eller OB for at slippe for to playoffkampe om overlevelse. Der er henholdsvis tre og seks point op. Lyngby og OB møder hinanden.
Læs også:Optakt: Esbjerg fB – Hobro IK
Spiller Esbjerg og Hobro sæsonens mest betydningsfulde kamp?
Opgøret mellem Esbjerg fB og Hobro IK får stor betydning for, hvem af de to der rykker direkte ned. Hobro har to point mere end EfB før runden, og det siger sig selv, at forskellen er enorm på at være fem point foran eller ét point bagefter, når runden er forbi.
Måske er opgøret det, hvor de to hold samlet set har haft mest på spil i denne sæson. Silkeborg og SønderjyskE har, som vi beskriver ovenfor, nogenlunde det samme på spil, men i realiteten får SIF svært ved at redde sig, uanset hvordan denne runde forløber. I kampen mellem Esbjerg og Hobro er duellen tættere, og resultatet derfor vigtigere.
Intet er matematisk afgjort, ligegyldigt hvem der vinder. Men udfaldet bliver afgørende for, hvem der rykker direkte ned, og hvem der får en chance mere med to playoffkampe.
Sikrer Horsens sig historisk overlevelse?
Overlevelsen er så godt som sikker allerede, men AC Horsens mangler endnu at udelukke alle teoretiske muligheder for nedrykning. Det kan holdet dog meget vel gøre i den kommende runde.
Der er 12 point ned til Hobro, så med mindre Horsens taber til Randers FC, og Hobro slår EfB, er Den Gule Fare sikker på endnu en sæson i Superligaen. Holdet kan endda begynde at kæmpe for en plads i Europa League-kvalifikationen.
Det vil i givet fald være klubhistorie, hvis Horsens tager endnu en sæson i Superligaen. Det er nemlig aldrig før lykkedes at tilbringe fem sæsoner på stribe i den bedste række.
Opdatering: Det lykkedes for Bo Henriksen og AC Horsens, der med 0-0 hjemme mod Randers sikrede sig endnu en sæson i Superligaen.
Læs også:FCM-talent hylder trænerstaben: Har gjort mig til et defensivt monster
Kan 3.000 tilskuere gøre derbyet ære?
I de seneste runder har der kun været et par hundrede tilskuere til hver Superliga-kamp, men i weekenden deltager tre stadioner i en forsøgsordning med flere fans på lægterne. Det gælder følgende kampe:
Brøndby IF – FC København: 3.000 tilskuere
Lyngby BK – OB: 875 tilskuere
AC Horsens – Randers FC: 700 tilskuere
Hidtil har stadionerne været begræset til 500 personer i alt herunder spillere, trænere, pressefolk, bolddrenge og så videre. Forsøgene skal afprøve, om det er muligt at afvikle kampe med flere tilskuere.
Dermed bliver det københavnske derby mellem Brøndby og FCK ikke, som vi kender dem, men dog med flere tilskuere, end det har været kutyme efter coronapausen.
Læs også:Lyngby ser tilskueropbakning mod OB som stor fordel
Læs også:Få klubber kan lokke Troels Bech: Men EfB, SIF og Brøndby kan
Læs også:Andreas Skov Olsen stoppede til fodbold som 14-årig
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
‘De har problemer med os’
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
TOPNYHED
Belønnes af FC København
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
Danmarks landskamp slog særlig rekord
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
FCM taber til Roma – sådan gik kampen
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
