Brøndby-træner tordner: ‘Jeg er rasende over det’

Brøndby-træner Jesper Sørensen er decideret rasende over, at Daniel Wass har fået så massiv omtale i kølvandet på, at Jacob Rasmussen blev udnævnt som ny anfører.



'Det ligner en magtkamp' konstaterer Tipsbladets kommentator Stig Tøfting.

'En tydeligt detronisering' af Daniel Wass, kalder Viaplay-ekspert Peter Sørensen det.

'Jeg tror, Daniel Wass har taget hul på sin sidste sæson i Brøndby', lyder det fra den mangeårige AaB-kaptajn Rasmus Würtz.

Ja, Brøndbys valg af Jacob Rasmussen som ny anfører har vakt heftig debat den seneste uges tid, og hovedpersonen synes ikke så meget at være den nye Brøndby-kaptajn, men derimod ham, det ikke blev. 

Mange havde nok spået, at Daniel Wass skulle være ny anfører på Vestegnen, men cheftræner Jesper Sørensen har altså forbigået den blå-gule stjerne og i stedet givet armbindet til Jacob Rasmussen.

– Jeg er sur over det. Daniel har ikke gjort noget. Det har været et valg fra min side, hvor mange med god ret kan mene, at det lige så godt kunne være Daniel, hvilket det også kunne have været. Han har ikke gjort noget for pludselig at stå i skudlinjen som én, der har konflikt med mig eller har alle mulige ting kørende ude i Brøndby, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet og den øvrige presse.

Han fastslår, at der ikke har været en finger at sætte på Daniel Wass siden udnævnelsen af Jacob Rasmussen som kaptajn.

– Det, som jeg ser fra Daniel, er, at han træner hver dag og gør alt, hvad han kan for at hjælpe sine holdkammerater og vinde fodboldkampe med Brøndby. Han er en stor figur og en vigtig spiller, så jeg er rigtig rasende. Jeg er rasende over, at der bliver langet og skudt så hårdt på Daniel. Han har ikke gjort noget ved nogen, og jeg synes bare, at det er noget pjat, helt ærligt.

– Jeg laver fravalg hver uge, men jeg synes, at jeg har lavet et tilvalg. Det er jo andre, der hellere vil gøre det til et fravalg, og det er fordi, der skal skabes en historie, hvor man måske kan få noget ud af det på den anden side, lyder det fra Jesper Sørensen.

Er der skuffelse hos Daniel Wass?

– Hvad Daniel og jeg har talt om, er hvad, det er. Daniel er en fantastisk spiller med en stor karriere, og når han har båret anførerbindet for Brøndby, har det været med stolthed. Hvis han er lidt skuffet over mit valg, kan jeg godt forstå det, siger Brøndby-bossen til Tipsbladets spørgsmål.

I kølvandet på udnævnelsen af Jacob Rasmussen som ny kaptajn blev Patrick Pentz valgt som viceanfører. 







LIVE

LIVE: ‘Jeg tror, det bliver min sidste sæson’

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Bayern München lurer på choktransfer

Kæmpe røgslør af Brøndby

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

AGF kan ende med millionregning, men…

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Harry Maguire i chok

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!