Brøndby-træner tordner: ‘Jeg er rasende over det’

Brøndby-træner Jesper Sørensen er decideret rasende over, at Daniel Wass har fået så massiv omtale i kølvandet på, at Jacob Rasmussen blev udnævnt som ny anfører.



'Det ligner en magtkamp' konstaterer Tipsbladets kommentator Stig Tøfting.

'En tydeligt detronisering' af Daniel Wass, kalder Viaplay-ekspert Peter Sørensen det.

'Jeg tror, Daniel Wass har taget hul på sin sidste sæson i Brøndby', lyder det fra den mangeårige AaB-kaptajn Rasmus Würtz.

Ja, Brøndbys valg af Jacob Rasmussen som ny anfører har vakt heftig debat den seneste uges tid, og hovedpersonen synes ikke så meget at være den nye Brøndby-kaptajn, men derimod ham, det ikke blev. 

Mange havde nok spået, at Daniel Wass skulle være ny anfører på Vestegnen, men cheftræner Jesper Sørensen har altså forbigået den blå-gule stjerne og i stedet givet armbindet til Jacob Rasmussen.

– Jeg er sur over det. Daniel har ikke gjort noget. Det har været et valg fra min side, hvor mange med god ret kan mene, at det lige så godt kunne være Daniel, hvilket det også kunne have været. Han har ikke gjort noget for pludselig at stå i skudlinjen som én, der har konflikt med mig eller har alle mulige ting kørende ude i Brøndby, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet og den øvrige presse.

Han fastslår, at der ikke har været en finger at sætte på Daniel Wass siden udnævnelsen af Jacob Rasmussen som kaptajn.

– Det, som jeg ser fra Daniel, er, at han træner hver dag og gør alt, hvad han kan for at hjælpe sine holdkammerater og vinde fodboldkampe med Brøndby. Han er en stor figur og en vigtig spiller, så jeg er rigtig rasende. Jeg er rasende over, at der bliver langet og skudt så hårdt på Daniel. Han har ikke gjort noget ved nogen, og jeg synes bare, at det er noget pjat, helt ærligt.

– Jeg laver fravalg hver uge, men jeg synes, at jeg har lavet et tilvalg. Det er jo andre, der hellere vil gøre det til et fravalg, og det er fordi, der skal skabes en historie, hvor man måske kan få noget ud af det på den anden side, lyder det fra Jesper Sørensen.

Er der skuffelse hos Daniel Wass?

– Hvad Daniel og jeg har talt om, er hvad, det er. Daniel er en fantastisk spiller med en stor karriere, og når han har båret anførerbindet for Brøndby, har det været med stolthed. Hvis han er lidt skuffet over mit valg, kan jeg godt forstå det, siger Brøndby-bossen til Tipsbladets spørgsmål.

I kølvandet på udnævnelsen af Jacob Rasmussen som ny kaptajn blev Patrick Pentz valgt som viceanfører. 





FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Sænker prisen mod Midtjylland

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Fem bud på David Nielsens afløser

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Giver to spillere livstidskarantæne

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

10 spillere nægtet indrejse til USA

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

AGF tager pis på FC Midtjylland

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

David Nielsen har sagt op

FC København skriver kontrakt med juvel

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Vil have ham væk fra FC København

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Brian Riemer giver klar besked

I forhandlinger med Nartey

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Mileta Rajovic i stor optur

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Paris Saint-Germain – Chelsea

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg