Brøndby-træner tordner: ‘Jeg er rasende over det’

Brøndby-træner Jesper Sørensen er decideret rasende over, at Daniel Wass har fået så massiv omtale i kølvandet på, at Jacob Rasmussen blev udnævnt som ny anfører.



'Det ligner en magtkamp' konstaterer Tipsbladets kommentator Stig Tøfting.

'En tydeligt detronisering' af Daniel Wass, kalder Viaplay-ekspert Peter Sørensen det.

'Jeg tror, Daniel Wass har taget hul på sin sidste sæson i Brøndby', lyder det fra den mangeårige AaB-kaptajn Rasmus Würtz.

Ja, Brøndbys valg af Jacob Rasmussen som ny anfører har vakt heftig debat den seneste uges tid, og hovedpersonen synes ikke så meget at være den nye Brøndby-kaptajn, men derimod ham, det ikke blev. 

Mange havde nok spået, at Daniel Wass skulle være ny anfører på Vestegnen, men cheftræner Jesper Sørensen har altså forbigået den blå-gule stjerne og i stedet givet armbindet til Jacob Rasmussen.

– Jeg er sur over det. Daniel har ikke gjort noget. Det har været et valg fra min side, hvor mange med god ret kan mene, at det lige så godt kunne være Daniel, hvilket det også kunne have været. Han har ikke gjort noget for pludselig at stå i skudlinjen som én, der har konflikt med mig eller har alle mulige ting kørende ude i Brøndby, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet og den øvrige presse.

Han fastslår, at der ikke har været en finger at sætte på Daniel Wass siden udnævnelsen af Jacob Rasmussen som kaptajn.

– Det, som jeg ser fra Daniel, er, at han træner hver dag og gør alt, hvad han kan for at hjælpe sine holdkammerater og vinde fodboldkampe med Brøndby. Han er en stor figur og en vigtig spiller, så jeg er rigtig rasende. Jeg er rasende over, at der bliver langet og skudt så hårdt på Daniel. Han har ikke gjort noget ved nogen, og jeg synes bare, at det er noget pjat, helt ærligt.

– Jeg laver fravalg hver uge, men jeg synes, at jeg har lavet et tilvalg. Det er jo andre, der hellere vil gøre det til et fravalg, og det er fordi, der skal skabes en historie, hvor man måske kan få noget ud af det på den anden side, lyder det fra Jesper Sørensen.

Er der skuffelse hos Daniel Wass?

– Hvad Daniel og jeg har talt om, er hvad, det er. Daniel er en fantastisk spiller med en stor karriere, og når han har båret anførerbindet for Brøndby, har det været med stolthed. Hvis han er lidt skuffet over mit valg, kan jeg godt forstå det, siger Brøndby-bossen til Tipsbladets spørgsmål.

I kølvandet på udnævnelsen af Jacob Rasmussen som ny kaptajn blev Patrick Pentz valgt som viceanfører. 



‘Hans FCK-skifte gør stadig ufatteligt ondt’  

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

– Han er fuldstændig vanvittig

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Antonsens drøm slukket

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

I chok over Nicolai Poulsen

Aldrig nogensinde FCK

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

– Når jeg var alene, græd jeg

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Brøndby takker nej til to spillere

Overraskende nyt om Lukas Engel

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Han er IKKE i spil

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk