Brøndby-træner tordner: ‘Jeg er rasende over det’

Brøndby-træner Jesper Sørensen er decideret rasende over, at Daniel Wass har fået så massiv omtale i kølvandet på, at Jacob Rasmussen blev udnævnt som ny anfører.



'Det ligner en magtkamp' konstaterer Tipsbladets kommentator Stig Tøfting.

'En tydeligt detronisering' af Daniel Wass, kalder Viaplay-ekspert Peter Sørensen det.

'Jeg tror, Daniel Wass har taget hul på sin sidste sæson i Brøndby', lyder det fra den mangeårige AaB-kaptajn Rasmus Würtz.

Ja, Brøndbys valg af Jacob Rasmussen som ny anfører har vakt heftig debat den seneste uges tid, og hovedpersonen synes ikke så meget at være den nye Brøndby-kaptajn, men derimod ham, det ikke blev. 

Mange havde nok spået, at Daniel Wass skulle være ny anfører på Vestegnen, men cheftræner Jesper Sørensen har altså forbigået den blå-gule stjerne og i stedet givet armbindet til Jacob Rasmussen.

– Jeg er sur over det. Daniel har ikke gjort noget. Det har været et valg fra min side, hvor mange med god ret kan mene, at det lige så godt kunne være Daniel, hvilket det også kunne have været. Han har ikke gjort noget for pludselig at stå i skudlinjen som én, der har konflikt med mig eller har alle mulige ting kørende ude i Brøndby, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet og den øvrige presse.

Han fastslår, at der ikke har været en finger at sætte på Daniel Wass siden udnævnelsen af Jacob Rasmussen som kaptajn.

– Det, som jeg ser fra Daniel, er, at han træner hver dag og gør alt, hvad han kan for at hjælpe sine holdkammerater og vinde fodboldkampe med Brøndby. Han er en stor figur og en vigtig spiller, så jeg er rigtig rasende. Jeg er rasende over, at der bliver langet og skudt så hårdt på Daniel. Han har ikke gjort noget ved nogen, og jeg synes bare, at det er noget pjat, helt ærligt.

– Jeg laver fravalg hver uge, men jeg synes, at jeg har lavet et tilvalg. Det er jo andre, der hellere vil gøre det til et fravalg, og det er fordi, der skal skabes en historie, hvor man måske kan få noget ud af det på den anden side, lyder det fra Jesper Sørensen.

Er der skuffelse hos Daniel Wass?

– Hvad Daniel og jeg har talt om, er hvad, det er. Daniel er en fantastisk spiller med en stor karriere, og når han har båret anførerbindet for Brøndby, har det været med stolthed. Hvis han er lidt skuffet over mit valg, kan jeg godt forstå det, siger Brøndby-bossen til Tipsbladets spørgsmål.

I kølvandet på udnævnelsen af Jacob Rasmussen som ny kaptajn blev Patrick Pentz valgt som viceanfører. 





– Jeg frygter ikke at blive fyret


Sejr til Vitoria i lokalderby

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Nu drømmer de stort i AGF

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

– De skal skille sig af med ham!

Spanske medier i ekstase

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Trækker overskrifter i Sydkorea

Voldsom Franculino-spådom

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Her sætter Vingegaard grænsen

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Kæmpe triumf for Frank

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

FCN ydmyger Silkeborg

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

AGF kriger sejren hjem

Han kommer til at have mareridt i nat

FCM smed point i kæmpe drama

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tullberg skifter fire mand

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

FC København – Sønderjyske

Viborg FF – FC Midtjylland

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt