Opbakningen til superligaklubberne er stor på sociale medier, og klubberne med de højeste tilskuertal har også flest følgere på Facebook, Twitter og YouTube.
I en undersøgelse, som kommunikationsbureauet Mannov har foretaget for Tipsbladet bliver det undersøgt hvordan de enkelte klubber klarer sig på sociale medier og rangeret klubberne i en social media superliga.
Her vinder FCK guld foran Brøndby og AGF.
Mannov, der er et af Danmarks førende kommunikationsbureauer har pgjort, hvor mange følgere superligaklubberne har på Facebook, Twitter og YouTube.
Resultaterne viser, at de danske fodboldfans er ganske flittige til at følge deres favorithold på sociale medier. FCK ligger klart i spidsen, men Brøndby og AGF er også fint med, og har en stor og stolt følgerbase.
Følger tilskuertallene
De seks klubber, som har de højeste tilskuertal, har også flest følgere på sociale medier. Undersøgelsen viser også, at følgerbaserne ikke stemmer overens med pointantallet. F.eks. har superligaens sidsteplads Brøndby fortsat en stor følgerbase og ligger på en klar andenplads i social media superligaen.
– Brøndby har på trods af den nuværende placering, og mange historier i medierne om en svær økonomisk situation, stadig massiv opbakning hos deres fans. Det er et meget stort skulderklap i en tid med kraftig modvind, siger Reinholdt Schultz, der er administrerende direktør hos Mannov.
– Man skal altid passe på med at sammenligne konkurrerende brands´ følgerbaser på sociale medier, da der ligger mange faktorer bag tallene. Normalt er det faktisk mere relevant at se på interaktionen mellem brands og følgere. Men når det kommer til fodboldklubber, er det ganske interessant at stille klubberne op imod hinanden. Det skyldes, at fodboldfans er meget loyale og typisk kun vil følge én klub på sociale medier.
FCK vinder på Facebook, Twitter og YouTube
På Facebook har FCK cirka 125.000 følgere, men rivalerne fra vestegnen er også godt med og har over 81.000 følgere. På tredjepladsen følger AGF med næsten 34.000 følgere. Over en bred kam kan man sige, at superligaens hold er begyndt at bruge Facebook ganske aktivt, og i alt har otte af holdene mere end 10.000 Facebook-følgere. En enkelt undtagelse er dog Sønderjyske, der endnu ikke har oprettet en officiel Facebook-profil.
Billedet er det samme på Twitter, hvor FCK (8.159), Brøndby (4.550), og AGF (3.472) også ligger i toppen. På YouTube er danskerne noget mere tilbageholdende med at abonnere på deres yndlingsklubber, og med undtagelse af FCK har alle klubberne under 300 abonnenter på hver deres YouTube-kanal.
Metode
Mannov har opgjort klubbernes placering i en superliga på sociale medier (se resultatet nederst). Undersøgelsen giver alle klubberne en social score og en social ranking med udgangspunkt i deres følgerbase på Facebook, Twitter og YouTube.
Superligaen for sociale medier vindes klart af FCK, der fører på alle tre medier. På de næste pladser følger Brøndby, AGF, OB, AAB og FCN. I den anden ende af spektret finder man lidt overraskende FC Midtjylland, der blandt andet er den klub med den mindste følgerbase på Facebook.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
Presset træner vil rotere mod FCM
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
Barcelona vandt 7-2
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
AVIS
Interessant afsløring
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER