Brøndbyfans gav Slimane en uforglemmelig debut: Jeg fik kæmpe kuldegysninger

Brøndbys unge midtbanespiller Anis Slimane fik debut i 0-2 sejren på udebane i OB, og det var en fantastisk oplevelse, siger han.



Søndag aften åbnede Brøndby forårssæonen på udebane, da mandskabet krydsede klinger med OB, og her blev det til en 0-2 sejr.

Mange Brøndbyfans havde trodset det dårlige vejr, og havde vanen tro fulgt med sine helte til Odense, hvor gårsdagens opgør skulle spilles.

Udover en sejr på 0-2, så kunne de glæde sig over debuten til 18-årige Anis Slimane, som spillede alle 90 minutter på den centrale midtbane.

Slimane gjorde en fin figur, og efter kampen prøvede han at sætte nogle ord på, hvordan han havde oplevet Brøndbys fans og sin debut:

– Det var en helt ubeskrivelig følelse. Jeg kunne godt mærke varmen i kroppen og kuldegysningerne, da jeg skulle ned til fansene. Det er jo noget, jeg har glædet mig til i så mange år, så det var en kæmpe drøm, der gik i opfyldelse, siger Anis Slimane til Brøndbys hjemmeside, og fortsætter.

– Jeg skulle vænne mig til nogle forskellige ting. Det var første Superliga-kamp, der var mange mennesker, men banen var selvfølgelig det sværeste at vænne sig til. Jeg kunne godt mærke, at jeg lige skulle fornemme, hvordan berøringerne skulle være, men efter 15-20 minutter synes jeg, at jeg kom ind i kampen, og i anden halvleg havde jeg nogle fine aktioner og generelt bedre styr på bolden.

Efter kampen gik Slimane hen til Brøndbys medrejsende fans for at fejre sejren, og det er noget, Slimane sagtens kan vende sig til – det var nemlig en helt surrealistisk oplevelse.

– Jeg fik kæmpe kuldegysninger, og jeg vidste ikke, hvad jeg skulle gøre eller sige. De er der jo bare hele tiden – om vi er bagud, foran eller kæmper lidt med spillet. Det var helt fantastisk at fejre sejren med dem.

– Det var en stor dag for mig. Det var min første Superliga-kamp, og det var en kæmpestor oplevelse. Men for mig handler det om at bevare roen og fokusere på de ting, jeg skal forbedre, og det begynder jo allerede med træning i morgen.

Med sejren spillede Brøndby og Slimane sig op på fjerdepladsen i Superligaen.



Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Bekræftet: Færdig

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Belønnes af FC København

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Stor ros til FC Midtjylland

Vildt! Slår Champions League-rekord

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

I spil til stort job

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Fortryder Chido Obi-beslutning

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

– Det her gør ondt for at være ærlig

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Spørger på Jonas Wind

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

– Det er lidt kaotisk

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Har ikke spillet kamp i tre uger

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Chelsea tæver FC Barcelona