Søndag aften åbnede Brøndby forårssæonen på udebane, da mandskabet krydsede klinger med OB, og her blev det til en 0-2 sejr.
Mange Brøndbyfans havde trodset det dårlige vejr, og havde vanen tro fulgt med sine helte til Odense, hvor gårsdagens opgør skulle spilles.
Udover en sejr på 0-2, så kunne de glæde sig over debuten til 18-årige Anis Slimane, som spillede alle 90 minutter på den centrale midtbane.
Slimane gjorde en fin figur, og efter kampen prøvede han at sætte nogle ord på, hvordan han havde oplevet Brøndbys fans og sin debut:
– Det var en helt ubeskrivelig følelse. Jeg kunne godt mærke varmen i kroppen og kuldegysningerne, da jeg skulle ned til fansene. Det er jo noget, jeg har glædet mig til i så mange år, så det var en kæmpe drøm, der gik i opfyldelse, siger Anis Slimane til Brøndbys hjemmeside, og fortsætter.
– Jeg skulle vænne mig til nogle forskellige ting. Det var første Superliga-kamp, der var mange mennesker, men banen var selvfølgelig det sværeste at vænne sig til. Jeg kunne godt mærke, at jeg lige skulle fornemme, hvordan berøringerne skulle være, men efter 15-20 minutter synes jeg, at jeg kom ind i kampen, og i anden halvleg havde jeg nogle fine aktioner og generelt bedre styr på bolden.
Efter kampen gik Slimane hen til Brøndbys medrejsende fans for at fejre sejren, og det er noget, Slimane sagtens kan vende sig til – det var nemlig en helt surrealistisk oplevelse.
– Jeg fik kæmpe kuldegysninger, og jeg vidste ikke, hvad jeg skulle gøre eller sige. De er der jo bare hele tiden – om vi er bagud, foran eller kæmper lidt med spillet. Det var helt fantastisk at fejre sejren med dem.
– Det var en stor dag for mig. Det var min første Superliga-kamp, og det var en kæmpestor oplevelse. Men for mig handler det om at bevare roen og fokusere på de ting, jeg skal forbedre, og det begynder jo allerede med træning i morgen.
Med sejren spillede Brøndby og Slimane sig op på fjerdepladsen i Superligaen.
LIVE
LIVE: FCM-komet reagerer på matchvinder-moment
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
