Brøndbyfans gav Slimane en uforglemmelig debut: Jeg fik kæmpe kuldegysninger

Brøndbys unge midtbanespiller Anis Slimane fik debut i 0-2 sejren på udebane i OB, og det var en fantastisk oplevelse, siger han.



Søndag aften åbnede Brøndby forårssæonen på udebane, da mandskabet krydsede klinger med OB, og her blev det til en 0-2 sejr.

Mange Brøndbyfans havde trodset det dårlige vejr, og havde vanen tro fulgt med sine helte til Odense, hvor gårsdagens opgør skulle spilles.

Udover en sejr på 0-2, så kunne de glæde sig over debuten til 18-årige Anis Slimane, som spillede alle 90 minutter på den centrale midtbane.

Slimane gjorde en fin figur, og efter kampen prøvede han at sætte nogle ord på, hvordan han havde oplevet Brøndbys fans og sin debut:

– Det var en helt ubeskrivelig følelse. Jeg kunne godt mærke varmen i kroppen og kuldegysningerne, da jeg skulle ned til fansene. Det er jo noget, jeg har glædet mig til i så mange år, så det var en kæmpe drøm, der gik i opfyldelse, siger Anis Slimane til Brøndbys hjemmeside, og fortsætter.

– Jeg skulle vænne mig til nogle forskellige ting. Det var første Superliga-kamp, der var mange mennesker, men banen var selvfølgelig det sværeste at vænne sig til. Jeg kunne godt mærke, at jeg lige skulle fornemme, hvordan berøringerne skulle være, men efter 15-20 minutter synes jeg, at jeg kom ind i kampen, og i anden halvleg havde jeg nogle fine aktioner og generelt bedre styr på bolden.

Efter kampen gik Slimane hen til Brøndbys medrejsende fans for at fejre sejren, og det er noget, Slimane sagtens kan vende sig til – det var nemlig en helt surrealistisk oplevelse.

– Jeg fik kæmpe kuldegysninger, og jeg vidste ikke, hvad jeg skulle gøre eller sige. De er der jo bare hele tiden – om vi er bagud, foran eller kæmper lidt med spillet. Det var helt fantastisk at fejre sejren med dem.

– Det var en stor dag for mig. Det var min første Superliga-kamp, og det var en kæmpestor oplevelse. Men for mig handler det om at bevare roen og fokusere på de ting, jeg skal forbedre, og det begynder jo allerede med træning i morgen.

Med sejren spillede Brøndby og Slimane sig op på fjerdepladsen i Superligaen.





Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg




LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Vil hente FC Midtjylland-profil



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nu vender han tilbage

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Bayern – Stuttgart

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Ny stjerne: En guldspiller for AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Snart sker det

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Fortryder FC Barcelona-transfer

AGF jagter hollandsk talent

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Færdig: Nu er han rejst til København

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Neestrup jagtes af storklub

Chelsea – Tottenham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Neymar er tilbage