Det flotte fodbold var ikke i højsædet, da Brøndby og Sønderjyske mandag aften spillede 0-0 i Superligaen i et opgør, der var præget af intensitet og mange dueller.
Gæsterne havde de største muligheder, men Patrick Pentz i Brøndby-buret havde de rigtige handsker på og afviste de forsøg, der kom.
Brøndby kæmpede med spillet i den anden ende, og de muligheder, der kom, misbrugte offensivspillerne Emmanuel Dennis og Jacob Ambæk. Dermed har Brøndby fortsat til gode at finde vej til netmaskerne i 2026 efter tre forsøg.
Sønderjyske startede opgøret bedst og var allerede i de første minutter tæt på et føringsmål, men Lirim Qamilis hovedstød tog overliggeren.
Langsomt formåede Brøndby at flytte spillet tættere på gæsternes mål. Det åbnede lidt op i defensiven.
Det var nemlig Sønderjyske, der fik første halvlegs bedste tilbud. Gæsterne strøg afsted i en omstilling og kom i en stor overtalssituation.
Matthew Hoppe endte med bolden i Brøndby-feltet, men hans forsøg fra nært hold blev afvist med en god redning af keeper Pentz.
Brøndbys spillemæssige kvaler fortsatte i anden halvleg. Emmanuel Dennis tryktestede en enkelt gang gæsternes keeper med et langskud, men Sønderjyske var ellers mest oven på.
Der blev lavet en del fejl i begge lejre, og længere spilstop ved dødbolde var en tilbagevendende begivenhed.
Pentz fortsatte med at afvise i Brøndby-målet, mens værternes mest nærgående forsøg tilfaldt unge Ambæk. Men målene udeblev i begge ender.
Begge hold var takket være rundens øvrige resultater allerede sikret en plads i mesterskabsspillet inden kampen.
Pointdelingen ændrer ikke på, at holdene fortsat ligger side om side på tredje- og fjerdepladsen inden sidste runde af grundspillet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCM-kamp skraber europæisk bund
Det skriver portugisiske medier efter FCK’s sejr
TOPNYHED
Cheftræner: ‘Det er ikke let med Ousmane Sow’
TOPNYHED
– Jeg vil få mareridt på grund af Dominik Kotarski
INTERVIEW
Delaney: ‘Vi kommer til at savne ham’
NYHEDER
Her er mediernes dom over Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Silkeborg-spiller måtte have psykologhjælp
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
EKSKLUSIVT
Det laver Lasse Schöne i dag
EKSKLUSIVT
16-årig Superliga-komet bjergtager alle
NYHEDER
Birk: ‘At give FCK det virker helt ude i skoven’
Ny FCK-ejer? ‘Han vil være interessant’
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCM-fiasko – hvad sker der, Billing?
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
OPTAKT
AC Horsens – Randers FC
TIPSBLADETS DOM
FCK har travlt – forlæng med ham nu!
INTERVIEW
Ny aftale? – Svensson har sagt det til Speakman
Ekspert vil have Niels Frederiksen fyret
NYHEDER
Intet skifte til Brøndby: ‘Kan være tusind grunde’
EKSKLUSIVT
Jubler over danskerkøb og hollandsk transferbombe
TIPSBLADETS DOM
Hvad i alverden skete der dér, AGF!?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland forlænger med Emefile
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Brøndby-stjerne ude? ‘Kadaveret giver lyd fra sig’
EKSKLUSIVT
Superliga-duo jagter Brøndby-spiller
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en af de bedste spillere i Skandinavien
Lisandro Martinez til samtale med United-chefer
‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’
Revser AGF: ‘Det er bare dårlig research’
FANKLUBBEN
Stop klynkeriet, FCK – I tabte på banen!
FC København snydt? ‘Har jo ikke styr på en skid’
OPTAKT
Gent – AGF
EKSPERT
‘Han har altid været et problem for Portugal’