Brøndbys store problem: ‘Selvfølgelig fylder det’

Brøndby indkasserer i gennemsnit mere end et halvt mål mere per kamp i denne sæson end i den seneste.



BRØNDBY (Tipsbladet): I sidste sæson kæmpede Brøndby IF med om guldet helt til det sidste, men efter 10 kampe af den nye sæson ligner Jesper Sørensens mandskab ikke et hold, der kan blive danmarksmestre.

Særligt på grund af én ting: Forsvaret.

For mens Brøndby faktisk scorer flere mål – 2.0 per kamp i år i forhold til 1,87 sidste år – har de indkasseret hele 10 mål i de seneste fire ligakampe. For sæsonen har Brøndby allerede lukket 17 mål ind. Det svarer til et gennemsnit på 1,7 mål per kamp. 

Og det står i skærende kontrast til sidste sæson, hvor Brøndby kun indkasserede 35 mål i 32 ligakampe, hvilket var næstbedst i ligaen. Det gav et gennemsnit på lige under 1,1 mål imod per kamp.

– Selvfølgelig fylder det noget for os og jer, siger Jesper Sørensen efter torsdagens træning i solskin.

– Vi er klar over, at der er ting, hvor vi skal oppe os og gøre os bedre. Det giver sig selv, fordi det er mange mål, vi skal ud og score, hvis vi skal score tre-fire mål for at få point.

– Vi holder møder hver dag. Vi taler principperne igennem og vores måde at arbejde sammen, og hvad man kan forvente af sidemanden og så videre. Der går nogle gange mål ind, men vi skal arbejde hen mod et sted, hvor vores defensiv bliver sikker og stabil, som den har været tidligere.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Og hvad er forklaringen så på, at den pludselig ikke længere er så sikker og stabil? Ja, der er mange faktorer, hvis man spørger Brøndby-chefen.

– Det er klart, at det ikke er så nemt at give en forklaring på. Der har været nogle ting, hvor vi har været ikke så stærke i vores defensiv, og det har ikke kun været vores defensive spillere. Det har været som hold i vores måde at forsvare på.

– Så har vi haft en hel del udskiftninger. Der har været mindre flow mellem de samme spillere. Selvfølgelig har vi også været lidt hårdt ramt, synes jeg, af at modstanderne har været gode til at score på deres muligheder. Sådan er det også nogle gange, fortæller Brøndby-træneren og tilføjer:

– Vi gør os alle mulige tænkelige overvejelser (for at rette op på det, red.). Nogle gange også for mange, men sådan er det jo. Men vi ser hele tiden på, hvor mange chancer vi får imod os, og hvilken type chancer det er. Hvis vi kigger på Nordsjællands tre første mål, er det ikke sådan, at de løber igennem os og bryder vores struktur. Det sker på få sekvenser. Det er også med ikke at gå i panik og tro, at man skal lave alt om fra den ene dag til den anden. 

I de to seneste kampe mod Silkeborg IF og FC Nordsjælland, der begge spiller på kunstgræs, indkasserede Brøndby henholdsvis tre og fire mål. I de kampe blev Brøndby for åbne, vurderer forsvarsgeneral Jacob Rasmussen.

– Jeg tror, de sidste to kampe har der været nogle strukturelle ting, vi skulle have gjort bedre. Når man spiller mod Silkeborg og Nordsjælland, handler det om ikke at have for stor afstand i sit hold, og det kom vi nok til i perioder af kampene.

– Det gjorde, at vi kom til at løbe lidt rundt, hvor vi set i bakspejlet måske skulle have været lidt mere kompakte og ladet dem spille på forsiden af os i stedet for at lade dem komme igennem. Det er nogle af de ting, vi har kigget på, siger Jacob Rasmussen.

Brøndby IF møder søndag FC Midtjylland. 





Det må du aldrig gøre, Diant Ramaj!



INTERVIEW

‘Nogle år i FCK eller Lyngby havde da været fedt’


Tip mod danskerklub på mental sommerferie

Utilfreds FCK-boss: Det er helt ærligt noget rod



Er det Martin Retovs næste klub?

FC København er klar til pokalfinalen

Pokal-boss: Derfor bliver det ikke Parken

Laudrup blæst bagover: ‘Det er simpelthen vildt’

Superliga-klub gidsel i absurd transferspin



LIGE NU

Lars Seier helt enig med Brøndby-stjerne


Fantastisk nyt for Kasper Schmeichel

Pokalfinalen spilles i Herning

Klar til at forlænge

Opstilling: FCK blæser til angreb mod Viborg



INTERVIEW

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing


‘Nogle fjolser’

Stopper karrieren – bliver i Superliga-klub

Åndssvagt og dybt uansvarligt, dansk fodbold!

Damsgaard-eufori: ‘Ham her er din mand’

Cristiano Ronaldos søn får kæmpe skulderklap


MEDIE

Vanvidsskifte under opsejling?


Trykket stiger i AGF: Rösler lukkede træningen

Thomas Gravesen langer ud efter Frederik Birk

‘Brian Riemer vil gerne have mig på landsholdet’

Store klubber lurer på Huescas: Her er planen



Bo Henriksen har et stort problem

Efter pokal-fiasko: Brøndby-aktien styrtdykker

Forlanger tårnhøj pris – dansk klub kan indkassere

Afviste FCK

Udskældt regel: Derfor holder FCM-boss med FCK

‘Én dårlig kamp og man er slået tilbage til nul’

FC Midtjylland-stjerne forklarer ‘sindssyg’ tanke

Michael Laudrup: Det er ikke godt nok


RYGTEBØRSEN

Færdig i FC Barcelona?


Bister Arsenal-træner: Vi var bedre end PSG

Røde Djævle basker baskere på Old Trafford

PSG neutraliserer Arsenal og stryger i CL-finalen

Brøndby-kaptajn tordner: Føler, at man er statist

Frederik Birk reagerer på Brøndbys skrækuge

Utilfreds Schmedes udpeger: Derfor gik det galt

Silkeborg er i pokalfinalen

Kollaps: Det er ved at koste Brøndby meget dyrt

Spændende, Brøndby: Ny spiller en offensiv maskine

Det er skandaløst, Brøndby!

Her smadrer de FCK: Har en god playbook

Robin van Persie hylder ny Brøndby-stjerne

Brøndby lander første sommertransfer

Sådan gik det, da SIF slog Brøndby ud af pokalen

Frederik Birk bænker Brøndby-stjerne

Polsk legende: Så bør Niels Frederiksen stoppe

‘Sindssygt, sindssygt,’ siger Oliver Lund

Manchester United putter Dorgu på “urørlig” liste

Monstertransfer? Topboss til Brøndby-brag

Neestrup hylder FCK-stjerne: Ender i en stor liga

Disse seks danske stjerner kan hentes gratis

Jagter Liverpool-reserve – koster 350 mio. kroner