BRØNDBY (Tipsbladet): I sidste sæson kæmpede Brøndby IF med om guldet helt til det sidste, men efter 10 kampe af den nye sæson ligner Jesper Sørensens mandskab ikke et hold, der kan blive danmarksmestre.
Særligt på grund af én ting: Forsvaret.
For mens Brøndby faktisk scorer flere mål – 2.0 per kamp i år i forhold til 1,87 sidste år – har de indkasseret hele 10 mål i de seneste fire ligakampe. For sæsonen har Brøndby allerede lukket 17 mål ind. Det svarer til et gennemsnit på 1,7 mål per kamp.
Og det står i skærende kontrast til sidste sæson, hvor Brøndby kun indkasserede 35 mål i 32 ligakampe, hvilket var næstbedst i ligaen. Det gav et gennemsnit på lige under 1,1 mål imod per kamp.
– Selvfølgelig fylder det noget for os og jer, siger Jesper Sørensen efter torsdagens træning i solskin.
– Vi er klar over, at der er ting, hvor vi skal oppe os og gøre os bedre. Det giver sig selv, fordi det er mange mål, vi skal ud og score, hvis vi skal score tre-fire mål for at få point.
– Vi holder møder hver dag. Vi taler principperne igennem og vores måde at arbejde sammen, og hvad man kan forvente af sidemanden og så videre. Der går nogle gange mål ind, men vi skal arbejde hen mod et sted, hvor vores defensiv bliver sikker og stabil, som den har været tidligere.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Og hvad er forklaringen så på, at den pludselig ikke længere er så sikker og stabil? Ja, der er mange faktorer, hvis man spørger Brøndby-chefen.
– Det er klart, at det ikke er så nemt at give en forklaring på. Der har været nogle ting, hvor vi har været ikke så stærke i vores defensiv, og det har ikke kun været vores defensive spillere. Det har været som hold i vores måde at forsvare på.
– Så har vi haft en hel del udskiftninger. Der har været mindre flow mellem de samme spillere. Selvfølgelig har vi også været lidt hårdt ramt, synes jeg, af at modstanderne har været gode til at score på deres muligheder. Sådan er det også nogle gange, fortæller Brøndby-træneren og tilføjer:
– Vi gør os alle mulige tænkelige overvejelser (for at rette op på det, red.). Nogle gange også for mange, men sådan er det jo. Men vi ser hele tiden på, hvor mange chancer vi får imod os, og hvilken type chancer det er. Hvis vi kigger på Nordsjællands tre første mål, er det ikke sådan, at de løber igennem os og bryder vores struktur. Det sker på få sekvenser. Det er også med ikke at gå i panik og tro, at man skal lave alt om fra den ene dag til den anden.
I de to seneste kampe mod Silkeborg IF og FC Nordsjælland, der begge spiller på kunstgræs, indkasserede Brøndby henholdsvis tre og fire mål. I de kampe blev Brøndby for åbne, vurderer forsvarsgeneral Jacob Rasmussen.
– Jeg tror, de sidste to kampe har der været nogle strukturelle ting, vi skulle have gjort bedre. Når man spiller mod Silkeborg og Nordsjælland, handler det om ikke at have for stor afstand i sit hold, og det kom vi nok til i perioder af kampene.
– Det gjorde, at vi kom til at løbe lidt rundt, hvor vi set i bakspejlet måske skulle have været lidt mere kompakte og ladet dem spille på forsiden af os i stedet for at lade dem komme igennem. Det er nogle af de ting, vi har kigget på, siger Jacob Rasmussen.
Brøndby IF møder søndag FC Midtjylland.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
OPTAKT
Chelsea – Nottingham Forest
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
NYHEDER