Brøndbys store problem: ‘Selvfølgelig fylder det’

Brøndby indkasserer i gennemsnit mere end et halvt mål mere per kamp i denne sæson end i den seneste.



BRØNDBY (Tipsbladet): I sidste sæson kæmpede Brøndby IF med om guldet helt til det sidste, men efter 10 kampe af den nye sæson ligner Jesper Sørensens mandskab ikke et hold, der kan blive danmarksmestre.

Særligt på grund af én ting: Forsvaret.

For mens Brøndby faktisk scorer flere mål – 2.0 per kamp i år i forhold til 1,87 sidste år – har de indkasseret hele 10 mål i de seneste fire ligakampe. For sæsonen har Brøndby allerede lukket 17 mål ind. Det svarer til et gennemsnit på 1,7 mål per kamp. 

Og det står i skærende kontrast til sidste sæson, hvor Brøndby kun indkasserede 35 mål i 32 ligakampe, hvilket var næstbedst i ligaen. Det gav et gennemsnit på lige under 1,1 mål imod per kamp.

– Selvfølgelig fylder det noget for os og jer, siger Jesper Sørensen efter torsdagens træning i solskin.

– Vi er klar over, at der er ting, hvor vi skal oppe os og gøre os bedre. Det giver sig selv, fordi det er mange mål, vi skal ud og score, hvis vi skal score tre-fire mål for at få point.

– Vi holder møder hver dag. Vi taler principperne igennem og vores måde at arbejde sammen, og hvad man kan forvente af sidemanden og så videre. Der går nogle gange mål ind, men vi skal arbejde hen mod et sted, hvor vores defensiv bliver sikker og stabil, som den har været tidligere.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Og hvad er forklaringen så på, at den pludselig ikke længere er så sikker og stabil? Ja, der er mange faktorer, hvis man spørger Brøndby-chefen.

– Det er klart, at det ikke er så nemt at give en forklaring på. Der har været nogle ting, hvor vi har været ikke så stærke i vores defensiv, og det har ikke kun været vores defensive spillere. Det har været som hold i vores måde at forsvare på.

– Så har vi haft en hel del udskiftninger. Der har været mindre flow mellem de samme spillere. Selvfølgelig har vi også været lidt hårdt ramt, synes jeg, af at modstanderne har været gode til at score på deres muligheder. Sådan er det også nogle gange, fortæller Brøndby-træneren og tilføjer:

– Vi gør os alle mulige tænkelige overvejelser (for at rette op på det, red.). Nogle gange også for mange, men sådan er det jo. Men vi ser hele tiden på, hvor mange chancer vi får imod os, og hvilken type chancer det er. Hvis vi kigger på Nordsjællands tre første mål, er det ikke sådan, at de løber igennem os og bryder vores struktur. Det sker på få sekvenser. Det er også med ikke at gå i panik og tro, at man skal lave alt om fra den ene dag til den anden. 

I de to seneste kampe mod Silkeborg IF og FC Nordsjælland, der begge spiller på kunstgræs, indkasserede Brøndby henholdsvis tre og fire mål. I de kampe blev Brøndby for åbne, vurderer forsvarsgeneral Jacob Rasmussen.

– Jeg tror, de sidste to kampe har der været nogle strukturelle ting, vi skulle have gjort bedre. Når man spiller mod Silkeborg og Nordsjælland, handler det om ikke at have for stor afstand i sit hold, og det kom vi nok til i perioder af kampene.

– Det gjorde, at vi kom til at løbe lidt rundt, hvor vi set i bakspejlet måske skulle have været lidt mere kompakte og ladet dem spille på forsiden af os i stedet for at lade dem komme igennem. Det er nogle af de ting, vi har kigget på, siger Jacob Rasmussen.

Brøndby IF møder søndag FC Midtjylland. 





LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter handel

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Vil væk fra Brøndby

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub

Storklub har taget kontakt

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

– Han er bare ren verdensklasse!

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

AaB-angriber på vej til Serie A

Henter Kamil Wilczek

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Transferudmelding fra Vallys

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

FC København-spiller til lægetjek i dag 

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op

Como pokalprygler Fiorentina i Firenze

Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’

Cooper med kontant transfermelding

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

– Han leder efter et sted at eksplodere

Brøndby taber til MLS-hold

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’