Brøndbys store problem: ‘Selvfølgelig fylder det’

Brøndby indkasserer i gennemsnit mere end et halvt mål mere per kamp i denne sæson end i den seneste.



BRØNDBY (Tipsbladet): I sidste sæson kæmpede Brøndby IF med om guldet helt til det sidste, men efter 10 kampe af den nye sæson ligner Jesper Sørensens mandskab ikke et hold, der kan blive danmarksmestre.

Særligt på grund af én ting: Forsvaret.

For mens Brøndby faktisk scorer flere mål – 2.0 per kamp i år i forhold til 1,87 sidste år – har de indkasseret hele 10 mål i de seneste fire ligakampe. For sæsonen har Brøndby allerede lukket 17 mål ind. Det svarer til et gennemsnit på 1,7 mål per kamp. 

Og det står i skærende kontrast til sidste sæson, hvor Brøndby kun indkasserede 35 mål i 32 ligakampe, hvilket var næstbedst i ligaen. Det gav et gennemsnit på lige under 1,1 mål imod per kamp.

– Selvfølgelig fylder det noget for os og jer, siger Jesper Sørensen efter torsdagens træning i solskin.

– Vi er klar over, at der er ting, hvor vi skal oppe os og gøre os bedre. Det giver sig selv, fordi det er mange mål, vi skal ud og score, hvis vi skal score tre-fire mål for at få point.

– Vi holder møder hver dag. Vi taler principperne igennem og vores måde at arbejde sammen, og hvad man kan forvente af sidemanden og så videre. Der går nogle gange mål ind, men vi skal arbejde hen mod et sted, hvor vores defensiv bliver sikker og stabil, som den har været tidligere.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Og hvad er forklaringen så på, at den pludselig ikke længere er så sikker og stabil? Ja, der er mange faktorer, hvis man spørger Brøndby-chefen.

– Det er klart, at det ikke er så nemt at give en forklaring på. Der har været nogle ting, hvor vi har været ikke så stærke i vores defensiv, og det har ikke kun været vores defensive spillere. Det har været som hold i vores måde at forsvare på.

– Så har vi haft en hel del udskiftninger. Der har været mindre flow mellem de samme spillere. Selvfølgelig har vi også været lidt hårdt ramt, synes jeg, af at modstanderne har været gode til at score på deres muligheder. Sådan er det også nogle gange, fortæller Brøndby-træneren og tilføjer:

– Vi gør os alle mulige tænkelige overvejelser (for at rette op på det, red.). Nogle gange også for mange, men sådan er det jo. Men vi ser hele tiden på, hvor mange chancer vi får imod os, og hvilken type chancer det er. Hvis vi kigger på Nordsjællands tre første mål, er det ikke sådan, at de løber igennem os og bryder vores struktur. Det sker på få sekvenser. Det er også med ikke at gå i panik og tro, at man skal lave alt om fra den ene dag til den anden. 

I de to seneste kampe mod Silkeborg IF og FC Nordsjælland, der begge spiller på kunstgræs, indkasserede Brøndby henholdsvis tre og fire mål. I de kampe blev Brøndby for åbne, vurderer forsvarsgeneral Jacob Rasmussen.

– Jeg tror, de sidste to kampe har der været nogle strukturelle ting, vi skulle have gjort bedre. Når man spiller mod Silkeborg og Nordsjælland, handler det om ikke at have for stor afstand i sit hold, og det kom vi nok til i perioder af kampene.

– Det gjorde, at vi kom til at løbe lidt rundt, hvor vi set i bakspejlet måske skulle have været lidt mere kompakte og ladet dem spille på forsiden af os i stedet for at lade dem komme igennem. Det er nogle af de ting, vi har kigget på, siger Jacob Rasmussen.

Brøndby IF møder søndag FC Midtjylland. 





Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Tullberg tror på overraskelsen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

10 spillere nægtet indrejse til USA

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Neestrups svar: Hvem så?

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

David Nielsen har sagt op

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Real Madrid – Manchester City

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Sænker prisen mod Midtjylland

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona