Brøndbys store problem: ‘Selvfølgelig fylder det’

Brøndby indkasserer i gennemsnit mere end et halvt mål mere per kamp i denne sæson end i den seneste.



BRØNDBY (Tipsbladet): I sidste sæson kæmpede Brøndby IF med om guldet helt til det sidste, men efter 10 kampe af den nye sæson ligner Jesper Sørensens mandskab ikke et hold, der kan blive danmarksmestre.

Særligt på grund af én ting: Forsvaret.

For mens Brøndby faktisk scorer flere mål – 2.0 per kamp i år i forhold til 1,87 sidste år – har de indkasseret hele 10 mål i de seneste fire ligakampe. For sæsonen har Brøndby allerede lukket 17 mål ind. Det svarer til et gennemsnit på 1,7 mål per kamp. 

Og det står i skærende kontrast til sidste sæson, hvor Brøndby kun indkasserede 35 mål i 32 ligakampe, hvilket var næstbedst i ligaen. Det gav et gennemsnit på lige under 1,1 mål imod per kamp.

– Selvfølgelig fylder det noget for os og jer, siger Jesper Sørensen efter torsdagens træning i solskin.

– Vi er klar over, at der er ting, hvor vi skal oppe os og gøre os bedre. Det giver sig selv, fordi det er mange mål, vi skal ud og score, hvis vi skal score tre-fire mål for at få point.

– Vi holder møder hver dag. Vi taler principperne igennem og vores måde at arbejde sammen, og hvad man kan forvente af sidemanden og så videre. Der går nogle gange mål ind, men vi skal arbejde hen mod et sted, hvor vores defensiv bliver sikker og stabil, som den har været tidligere.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Og hvad er forklaringen så på, at den pludselig ikke længere er så sikker og stabil? Ja, der er mange faktorer, hvis man spørger Brøndby-chefen.

– Det er klart, at det ikke er så nemt at give en forklaring på. Der har været nogle ting, hvor vi har været ikke så stærke i vores defensiv, og det har ikke kun været vores defensive spillere. Det har været som hold i vores måde at forsvare på.

– Så har vi haft en hel del udskiftninger. Der har været mindre flow mellem de samme spillere. Selvfølgelig har vi også været lidt hårdt ramt, synes jeg, af at modstanderne har været gode til at score på deres muligheder. Sådan er det også nogle gange, fortæller Brøndby-træneren og tilføjer:

– Vi gør os alle mulige tænkelige overvejelser (for at rette op på det, red.). Nogle gange også for mange, men sådan er det jo. Men vi ser hele tiden på, hvor mange chancer vi får imod os, og hvilken type chancer det er. Hvis vi kigger på Nordsjællands tre første mål, er det ikke sådan, at de løber igennem os og bryder vores struktur. Det sker på få sekvenser. Det er også med ikke at gå i panik og tro, at man skal lave alt om fra den ene dag til den anden. 

I de to seneste kampe mod Silkeborg IF og FC Nordsjælland, der begge spiller på kunstgræs, indkasserede Brøndby henholdsvis tre og fire mål. I de kampe blev Brøndby for åbne, vurderer forsvarsgeneral Jacob Rasmussen.

– Jeg tror, de sidste to kampe har der været nogle strukturelle ting, vi skulle have gjort bedre. Når man spiller mod Silkeborg og Nordsjælland, handler det om ikke at have for stor afstand i sit hold, og det kom vi nok til i perioder af kampene.

– Det gjorde, at vi kom til at løbe lidt rundt, hvor vi set i bakspejlet måske skulle have været lidt mere kompakte og ladet dem spille på forsiden af os i stedet for at lade dem komme igennem. Det er nogle af de ting, vi har kigget på, siger Jacob Rasmussen.

Brøndby IF møder søndag FC Midtjylland. 



Han er verdens bedste fodboldspiller

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Brøndby bekræfter salg

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Aldrig set før

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Brendan Rodgers i chokskifte

Nu kommenterer han FC København-historie

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

Lukas Lerager tæt på denne klub

FCK-direktør frustreret foran pressen: ‘Noget pis’

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

FCK-flop flopper igen – transfer meldes død

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt

Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

– Overdrevet og unuanceret

Har Brøndby-spiller på blokken

Julebold? Køb billetter til Premier League

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Konkurrent hylder Vingegaard