2016-01-13 13:59
Foto: Jens Dresling/Polfoto

Angriber Bruninho er efter kun et halvt år i Superligaen solgt til Kina.

Den 26-årige brasilianer Bruninho er efter kun et halvt år i Superligaen solgt til kinesisk fodbold.

Det bekræfter FC Nordsjælland.

Angriberen fra Brasilien blev i sommer købt af FC Nordsjælland i 1. divisionsklubben HB Køge, og med masser af mål har han nu solgt sig selv videre til Guangzhou R&F. Det sker som et stort salg, fortæller FC Nordsjælland, der formentlig scorer en fantastisk millionsum på angriberen.

- Det har ikke været noget nem beslutning at skulle sælge Bruninho, som har imponeret os alle på den korte tid, han har været i klubben. Der er dog også de økonomiske overvejelser, og her må vi sige, at dette tilbud er et, som vi ikke kan takke nej til, som gør det til en af de bedste transfers i klubbens historie. Transferen er det perfekte afsæt for det det nye projekt og giver os muligheden for at kunne tage de rigtige beslutninger for at sammensætte det rigtige hold uden at være tvunget til yderligere salg, siger sportschef Carsten V. Jensen.

Bruninho lægger ikke skjul på, at han er glad for at få chancen i kinesisk fodbold.

- Jeg vil først takke alle i FC Nordsjælland, for uden dem var jeg ikke kommet her til på så kort tid. De har gjort mig til en bedre spiller, og jeg skylder dem rigtig meget, og jeg har virkelig været glad for min tid i klubben. Der er dog et stort potentiale i klubben, med de unge spillere, som jeg har set både i førsteholdstruppen, men også på ungdomsholdene når vi har trænet dem. Denne mulighed er dog unik for mig, og en som jeg skal gribe, og som jeg vil glæde mig til, siger Bruninho.

FC Nordsjælland fortæller, at det er et af klubbens bedste salg nogensinde.

SENESTE NYT...
OP | NED

AFSTEMNING

Hvor god er Christian Eriksen lige nu?

SUPERLIGA-VIDEO