Bundgyser blev til sommerbold i Nørreskoven

Anden halvleg bød på fem scoringer, da Vejle tabte 2-3 til Sønderjyske i en sommerkamp uden nerve.



Efter en hæsblæsende sæson for Vejle Boldklub blev sidste spillerunde i Superligaen en nærmest antiklimatisk rolig begivenhed.

Vejle havde allerede sikret sig endnu sæson i landets bedste fodboldrække, og derfor betød det mindre, at Sønderjyske lørdag kom forbi Nørreskoven og vandt 3-2.

Sønderjyske vendte 0-1 til en 3-2-sejr, og Thomas Nørgaards tropper kan se tilbage på et godkendt forår, hvor operation overlevelse lykkedes overraskende tidligt.

Derfor bar kampen, der kunne have været den store bundgyser om at undgå nedrykning, præg af sommerstemning uden nerve.

Første halvleg var chancefattig, og ingen af holdene havde det store at byde på rent offensivt.

Målene kom til gengæld i anden halvleg, og tilmed efter at banens måske farligste spiller, Vejle-angriberen German Onugkha, var skiftet ud.

Inden da nåede Onugkha fem minutter inde i anden halvleg at fyre kanonen af med et nærgående forsøg på stolpen.

Minuttet efter blev Vejle-topscoreren skiftet ud, og det var ikke bare en helt almindelig udskiftning for lejesvenden, der kom til fra FC København i januars transfervindue.

Onugkha fik en krammer af samtlige medspillere på banen og bænken, det meste af stadion rejste sig op og klappede af manden, der i høj grad har været med til at sørge for klubbens overlevelse.

Mens Onugkha mod slutningen af sæsonen gik i stå med sine scoringer, er angrebsmakkeren Anders K. Jacobsen vågnet op foran mål og brugte indersiden til at gøre det til 1-0 efter 55 minutter.

Sønderjyske vendte på få minutter det truende nederlag til sejr. Udeholdets midtbanespiller Mohamed Cherif hamrede en udligning i kassen fra distancen efter 63 minutter.

Tre minutter senere scorede Sønderjyske-backen Gidoen Duru til 2-1, da Vejles forsvar tog en blunder.

Efter 83 minutter fuldendte Sønderjyske et pænt comeback, da den 18-årige indskiftede angriber Albert Rrahmani gjorde det til 3-1.

Til slut nåede Vejle at reducere til 2-3 ved indskiftede Musa Juwara, og dermed fik hjemmepublikum lidt mere at juble over ud over forårets redningsaktion i den bedste række.

/ritzau/





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

DR Congo – Uzbekistan

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Supercomputer: Her er VM-finalen

Neestrup og co. henter stjerne

Norge – Frankrig

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Uruguay – Spanien

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse